Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
bine ai venit Wink

vorbeste cu un timisorean sa te ajute cu un test, sunt vreo 2-3 pe aici care se pricep si cum se vede ca sti despre ce vorbesti, il convingi tu.
Skip ads

  • peter

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ai incercat in Timisoara si pe la Dioda, dar si la Vitacom.Daca nu ramane sa cumperi unul de la reprezentanta si sa-l pui singur pentru ca manopera la ei ar fi mai mare decat valoarea piesei.
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Am fost si la Dioda si au zis ca nu au avut niciodata termistori iar la vitacom mi-au zis ca ar avea ceva de 4,7 kohm (deci nu exact ce-mi trebuie) dar costa 36.000 lei vechi bucata dar nu se afla in tzara si imi aduc doar pe comanda dar trebuie sa comand minim 10 bucatzi. Pana la urma cred ca o sa ma duc la reprezentantza si o sa-mi iau senzor (cica e 400 mii). Acum senzorul a murit de tot imi zice F grade C
E ca si cum ar fi scos. O sa rezolv eu cumva problema. Multzam mult de ajutor
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
vezi si la Doctor video Telezimex. este pe Viitorului pe linga magazinul de piese opel.(pt cei din Bucuresti).sunt cei mai buni in materie de piese electronice la comanda.
nu se poate sa nu gasesti un termistor. incearca si la atelierele de reparatii radio TV in schemele vechi la unele tv-uri se foloseau termistoare.
Skip ads

  • mihai0908

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
eu am umblat la toate magazinele din Brasov dupa un termistor negativ de 5 kohm si nu am gasit.in schimb am gasit de 10 k si am legat 2 in paralel.merge super
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Deci chiar ca incercarea moarte n-are. Azi (dupa cateva zile in care m-am impacat cu ideea ca trebuie sa imi fac rost cumva de un termistor) am zis sa mai incerc o data cu cel vechi (de care eram convis ca e praf). L-am luat in mana..i-am curatzat un pic pinii aia 2, am curatzat un pic si in mufa din bara, am dat cu putzin spray contact sec, am pus senzorul, am pus contact si.......SURPRIZA...Mi-a aparut temperatura corecta. Nu mi-a venit sa cred. Sper sa ma tina mult si bine de acum inainte. Va multzumesc tuturor pentru sprijinul acordat....
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bravo! Ai vazut danutzutm ca totul este sa incerci si parafrazand pe cineva de pe forum: nu exista nu se poate!
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am pus si poza in garaj cu realizarea practica si diagrama senzorului.
Skip ads

  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am o intrebare poate ma poate lamuri si pe mine cineva, cum se pot verifica firele care pleaca de la senzorul de temperatura?
Pentru ca am pus un termistor, nu conteaza valoarea, si tot nu imi arata nimic.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@vam
Atentie, termistorul nu poate fi de orice valoare, ci in gama 2-45kohm. Pentru probe poti folosi cu succes o rezistenta de 10kohm, pana obti ceva pe afisaj. Verifica sa ai contact bun intre terminalele rezistentei si mufa si de abia pe urma suspectezi firele. Nu stiu unde se duc acestea dar cred ca in calculatorul din aripa stanga fata. Mai verifica o data si daca tot nu ai rezolvat, ma gasesti aproape zilnic intre orele 9 si 17 pe YM. Succes!
Chiar daca esti la primul mesaj, pune pe viitor datele masinii in profil ca sa stim despre ce vorbim.
  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Scuze, am unAstra F din 94 de 1.7 TD .
  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am fost astazi sa cumpar o rezistenta de 10 k si m-au intrebat la magazin de cati watti ? Poti sa-mi spui te rog de cati watti trebuie sa fie ca sa pot verfica firele, am uitat sa mentionez ca displayul a fost verificat intr-o alta masina unde a functionat, din acest motiv cred ca sunt de vina firele care pleaca de la senzor.
Skip ads

  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am folosit o rezistenta de 5,1 Kohm si tot nu imi arata nimic, dar dupa ce se incalzeste vremea o sa verific si pe unde merg firele, poate asa voi descoperi ce arede nu merge. O intrebare, prin firele acelea trebuie sa vina curent ?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca la tine senzorul este in aripa stanga fata (in bara) si este ca si la baron de la Iasi legat direct, fara mufa. Vezi, atat cat iti permite locul, sa nu fie firele ciupite (intrerupte) pe undeva. Cu rezistenta folosita de 5k1 ar fi trebuit sa iti indice aprox. 25 grade C. daca nu ti-a indicat nimic sunt 3 posibilitati:
1. rezistenta era intrerupta (verific-o cu un ohmmetru);
2. firele de legatura de la senzor la calculator intrerupte;
3. intrarea pentru senzorul de temp. din calculator defecta (cel mai rau, de asta am si pus-o ultima);
Nu este problema de putere la rezistenta de proba, poate sa fie si de 0,125W. Nu este cazul sa suspectezi display-ul. Normal ca pe fire circula curent, dar acesta este foarte mic, doar cat sa provoace o cadere de tensiune la capetele termistorului, pe care sa o interpreteze calculatorul ca informatie de temperatura. De fapt este o schema simpla si nepretentioasa (ca eroare de masura) de termometru electronic, inglobata intr-o schema de structura cu microprocesor, pentru a realiza aceasta functie (pe langa alte multe altele pe care le are).
  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
M-am uitat astazi la senzorul de temperatura exterioara in special la firele care pleaca de acolo si pe unde se duc si am descoperit ca intra intr-o cutie neagra de langa vasul de expansiune, defacand capacul cutiei am descoperit ca imi lipseste o siguranta (cred) de la pozitia 2 si un releu de la pozitia 3, imi poate spune cineva ce rol au ? Mentionez ca aceste numere de pozitii sunt scrise pe capacul cutiei.Poate din cauza aceasta nu imi merge senzorul de temperatura.Mentionez ca, nici cand am cumparat masina nu imi mergea senzorul.S-au poate ca nu imi lipseste nimic ci pur si simplu la modelul aceasta acele locasuri raman goale.
  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum sunt dispuse firele in mufa care intra in display? M-ar interesa in special firul sau firele care vin de la senzorul de temperatura.
  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Chiar nu are nimeni nici o idee pe unde intra firele de senzorul de temperatura in calculator si pe unde ies? Nu stiu nici unde se afla calculatorul de bord, daca as sti as putea sa verific intrarea si iesirea din calculator, si m-ar interesa si culoare au firele care intra si care ies de acolo pentru senzor.Mentionez ca la mine firele care pleaca de la senzor au culoarea rosu cu alb si rosu cu galben.As fi interesat si de o schema electrica sa stiu ce trebuie sa masor si unde.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@vam: Si eu am avut aceeasi problema cu cutia de sigurante si relee si singura rezolvare a fost sa gasesc o masina identica cu a mea si sa vad ce are in cutie. Rezultatul a fost ca asa trebuia sa fie (cu locurile goale). Senzorul de temperatura nu are nimic de a face cu releele si sigurantele. Nu stiu unde ai tu calculatorul (la mine este in bara sub aripa din stanga (acolo se duc si firele de la senzor). Acel calculator tine sub control tot ce tine de temperaturi (exterior, lichid racire, aer cond, ventilatoare, etc. -asa e la mine). Ia legatura cu baron, poate te poate lamuri el, avand un Astra F.
  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc Idivora Smile , in sfarsit am gasit firele de la senzorul de temperatura, cautandu-le din nou am vazut ca intra doua fire langa farul din stanga, care mie mi se parea ca nu au nici un rost si am tras de ele si au iesit firele cu o mufa in capat am pus o rezistenta de 5,6K si surpriza Laughing in bord pe display mi-a aparut 22 grade.Mentionez ca masina inainte sa-l cumpar a fost lovita si cred ca ,,meseriasii" nu au stiut ce este cu firele si l-au bagat langa far sa para ca sunt de acolo.Deci firele si calculatorul sunt in regula urmeaza sa m-ai verific odata senzorul de temperatura din bara, dar ce mi se pare ciudat este ca mufa de la senzor nu se potriveste cu mufa gasita si acolo in mijloc din invelisul de cabluri imi iese o mufa care se potriveste cu mufa senzorului din bara si firele au culoarea rosu cu galben si rosu cu alb.Mufa din bara este mai mare decat mufa senzorului de temperatura.Acum ma gandesc ca senzorul gasit in bara sa fie un alt senzor pentru altceva.Daca ajuta pe cineva firele de la senzorul de temperatura la mine sunt albastru cu alb si albastru cu o mufa mama mica neagra cu ochestie albastra pe ea.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

am observat ca imi atarna ceva sub masina, in fata, partea stanga, in zona proiectorului.

https://www.clubopel.com/alb...c.php?pic_id=2532
https://www.clubopel.com/alb...c.php?pic_id=2531
https://www.clubopel.com/alb...c.php?pic_id=2530

eu as zice ca e vr'un senzor... primul gand a fost ca e senzorul pt "PungaCuAer"... dar ma consolez cu ideea ca e senzorul de temperatura externa.

Stie cineva ce e cu asta si de pe unde s-a desprins ?

Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR