Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema legatã de acest senzor. Am un Astra H Caravan 2008, iar in urma cu o luna am înlocuit bateria. Din momentul in care am pus bateria noua in loc de temperatura exterioara apare F. Menționez ca am încercat senzorul pe alta masina si merge. Am observat in meniul ascuns ca afișeazã temperatura -40 cu senzorul scos si cu senzorul pus temperatura reala. Atașez doua foto cu senzorul scos si cu el montat.


Este posibil sa fie de vina BID-ul? Vreo Setare ceva? Am mai citit pe forum ca s-Ar rezolva prin update de soft?
Am uitat sa specific ca pe Op Com nu apare eroare de senzor.
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Problema de contact intre senzor si UEC(calculator habitaclu motor) sau de comunicare intre UEC si BID.Acceseaza calculatoarele ce au legatura cu acest senzor,ca sa gasesti cauza problemei...,daca intri pe motor sau altele ce nu au legatura,nu vei gasi nimic...
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am intrat pe Total vehicule readout sau ceva de genul..adica bãnuiesc ca a citit toate erorile.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mai da-le incolo de erori,trebuie urmarit semnalul dat de senzor pina la afisarea pe display. Erorile,daca exista,sunt orientative,nu de esenta...
Skip ads

  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ce implica asta? Am încercat sa urmãresc cablul sa vãd unde duce însã se pierde in bara si nu vãd pe unde e bagat. Nu înțeleg de ce in meniul ascuns aratã temperatura.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Probabil nu intelegi multe..., apeleaza la un meserias ce poate rezolva problema si e in stare de a face mai mult decit citirea erorilor. Faptul ca in computerul de bord exista semnal de la senzor, e foarte bine,deja au fost excluse o serie de posibile defectiuni... Nu mai trage inutil de fire,defectiunea e de alt nivel...
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am apelat la forum in ideea ca poate e cineva care știe ce e de facut, nu pentru rãspunsuri cu "Du te la meseriaș". Asta stiu si eu ca e ultima soluție. Multumesc oricum.
  • deleted-99334

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2015

  • Mesaj Privat
alexandruene12 a scris:Buna ziua! Am nevoie de putin ajutor!

Acu doua saptamani am cumparat o astra j sports tourer. Toate bune si frumoasa pana la prima spalare, dupa, temperatura exteriorara era de 60 C. Am scos senzorul, l am curatat iar totul a fost ok.

Aseara dupa o ploaie plec cu masina cand sa vad ca am 40 C.

Cu sonzorul scos am aceiasi valoare pe display. Cum este posibil sa am o valoare daca nu este nici un senzor conectat? Am incercat senzorul meu la alta masina si este ok. Nu pare a fi umed nici senzorul nici mufa. Sa scot si mufa ?

Cablajul pare ok, nu mai stiu unde sa ma uit.

Daca aveti vre un sfat


Tot eu vin cu rezolvarea, desfãcut bara fațã, reizolat toatã partea electrica. Acum nu mai am nici o problema. Nu am observat nici un fier dezizolat, îndoit. Chiar nu știu ce a fost. Mã gândesc ca poate a fost și de la mufa de sub far stânga, nu era umeda dar parcã nu era bãgatã nici bine .
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
"Beton" rezolvarea,ceva de genul,am facut tot dar nu stiu ce am facut... Apropo de dezamagirea colegului,deoarece forumul nu-l ajuta sa-si repare masina,pot spune ca nivelul defectiunii il depaseste(el tragea de fire,instalatie,in conditiile in care avea semnal de la senzor pina la computerul de bord,acest lucru evidentiaza cit de pregatit e...). Ca sa intaresc ce am spus,cred ca nu orice meserias ii poate rezolva problema,doar unul pregatit corespunzator si cu dotare minim necesara...
  • balmariuz

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut, care este rezolvarea pt. eroarea senzor temperatura exterioara - voltaj prea mare ?
Asta imi da pe tester si in display arata 3 liniute.
Masina e o corsa c 1.2 din 2001, am incercat cu 3 senzori si tot la fel e.
Am verificat toate firele, mufele, le-am dat cu spray contacte, desfacut toate masele de pe la motor, unse frumos si tot degeaba.
O fi din ECU sau acel display ?
La inceput cand am cumparat masina imi arata temperatura dar o arata eronat si cu timpul a disparut, nu mai arata nimic.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Circuit deschis,care poate insemna: senzor intrerupt,circuit electric intrerupt,contacte imperfecte,etc. In cazul contactelor imperfecte,la rezistenta senzorului se adauga rezistenta contactelor imperfecte(intr-un anumit domeniu ohmic) si semnalul este eronat,deci valoarea temperaturii afisate,este,de regula mai mica decit cea reala,deoarece termorezistenta senzorului este NTC...
  • sandor406

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
va salut, am si eu o problema, astra h 11.2005, 1.9 cdti 150cp, climatronic. pur si simplu nu cupleaza clima/compresorul si nici ventilatorul. pe tester nicio eroare, dar dupa multe cautari am gasit ca undeva climatronicul simte ca sunt -40grade afara, si de aceea nu cupleaza.pe ecran am navi mare, arata bine temperatura exterioara....deci...ce senzor ar mai fi care sa indice eronat treaba la clima?multumesc anticipat! ah da, freon este(verificat), presiune este, sigurante+relee ok, si asta dintr-o data s-a intamplat, de ex intr-o zi la ora 12 o mers ok si dupa aceea dupa vreo 2-3 ore dintr-o data am simtit ca nu mai baga rece...
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Senzorul ce masoara temperatura aerului care iese din climatronic in masina(Outlet temperature footwell sensor)...,dar dupa cum expui problema, cred ca te depaseste... Ai nevoie de un meserias priceput...!
  • adi_pva

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Va salut, poate sa imi spuna si mie careva unde este situat senzorul de temperatura exterioara la Vivaro 1,9 dti 2004.va multumesc.
  • grg
  • *
  • 1 mesaje
  • din 08 Sep 2016
  • Zafira 2003 Z18XE
  • Bucuresti
  • grg

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut !sunt nou pe aici si am si eu o problema !am achizitionat un opel zafira,an de fabricatie 2003 si nu imi apare temperatura exterioara pe ecran,doar niste liniute si semnul de grade celsius !ce este de facut ?
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am ajuns sa am si eu pribleme cu senzorul de temperatura, as avea nevoie de cateva sfaturi, sau unul bun.
Este vorba de o vectra c 2004.
A inceput sa imi arate -38...-40..sau F. Presupun ca vine de la Fault.
Se intampla ca ajunge la -5 ....0 grade cateva secunde apoi iar la -40.
Nu stiu daca e vb de senzor sau cablaj. L-am dat jos.... curatat.... pus la loc.... degeaba.
Am cumparat un transmistor dar de 4.7k, nu am gasit de 5k. Am dat jos senzorul.... cand e dat jos arata F. Am pus transmistorul de 4.7k dar temperatura tot pe la -40 sta. Mai coboara la -15 dar apoi urca iar.
Am verificat putin firele.... nu par sa fie pocnite... atinse.....
Candva am pus un carton in fata la radiator... ma gandesc ca atunci poate l-am atins, ca nu era la locul sau senzorul cand s-a defectat.
Mufa pare k.
Aveti idee cam ce poate fi? Nu as vrea sa iau un senzor nou si sa vad ca tot nu functioneaza.
Poate fi senzorul defect si nici cu transmistorul nu imi dau seama daca e k, pt ca de 4.7k
Nu ma pricep la electronica cine stie ce, deci nu stiu care e diferenta intre 4.7k si 5k.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Senzorul masurat cu ohmetrul la 25 gradeC,trebuie sa aiba 5kilohmi(5000 ohmi)... Daca senzorul e bun,problema e pe circuit intre senzor si instrumentele de bord(contact imperfect,oxidat,fir rupt,etc)...
  • anutzu21us

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 Y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut, ca sa masor senzorul, trebuie sa pun aparatul pe el sau trebuie sa il conectez la o sursa de curent si apoi sa il masor.
Ohmi nu am masurat niciodata...
Am dat si senzorul jos si transmistorul, acum arata -40, nu trebuia sa arate F?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
lasa senzoru si verifica mai atent firele de la senzor pana la prima mufa de legatura
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
anutzu21us a scris:
Am dat si senzorul jos si transmistorul, acum arata -40, nu trebuia sa arate F?


Mie, asta imi sugereaza, cum zice si @nicunicu, mai degraba o problema pe circuitul senzorului (fire, mufe ...) decat senzorul in sine ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR