Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In afara macaralelor,motoraselor electrice,butoane stg+dreapta,si firelor de ce mai am nevoie?trebuie si vreun releu?curentul de unde il trag?practic am totul pana la iesirea din usa a firelor(unde e acel burduf de cauciuc).si nu stiu ce trebuie sa fac cu acele fire?
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
chiar nu ma poate ajuta nimeni?tutorialele care sunt pe aici sunt despre masini mai noi care au avut cablajul facut dar eu care nu-l am?plus ca in instalatia care am cumparat-o mi sa dat cu totul .si cu cele pt inchidere,oglinzii electrice,boxe.
  • rpopa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu schema electrica la Astra F, dar in principiu ar trebui sa conectezi alimentarea geamului la un releu a carui comanda sa fie alimentata de la la un plus activ numai cand ai contactul pus.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
in principiu inlocuiesti macaralele vechi, firele, pui butoanele, conectezi mufele si apoi vezi daca ai sigurantele pt geamuri electrice in panoul de sigurante... cam asa a fost la mine la astra g
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pai tocmai asta e beleau.masina mea e varianta GL fara nici o dotare si nu are nici siguranta.de asta nu stiu ce trebuie sa fac.si din cat am inteles nu am nevoie de releu nu?
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 23 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2005

  • Mesaj Privat
nu e nevoie de releu, dar instalatie electrica pt geamuri si oglinzi electrice trebuie sa fie prin bord pana la mufele alea de la usi, verifica schema sigurantelor pe panou si identifica locurile pe sigurantele geamurilor - ar trebui sa fie 2 sau 3 sigurante cred, o siguranta cred ca e comuna cu oglinzile...
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
a mea e versiunea cea mai de baza.nici macar did nu am ,nici inchidere,nici sigurante in plus.loc e dar nu sunt trase nici un fel de fire la sigurante.iar despre mufa de la usi, nici pe alea nu le aveam.era doar un tub minuscul prin care trec decat firele pt boxe ca nici twetere nu avea.
  • rpopa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru sigurante nu e o problema: se gasesc in comert suporti pentru sigurante auto (daca esti din Ploiesti incearca Densitron pe Vasile Lupu sau Valmari in spate la cinema Patria).
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
k. o sa incerc si asta.mai ramane problema firelor.unde sa le duc?culorile sunt:negru,maro,verde-gri,albastru-rosu
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu am apucat sa le montez dar neavand ce face acasa pe vremea asta m-am apucat sa studiez mai bine problema si se pare ca am reusit.1-am separat toate firele care ieseau din mufa usi si le-am identificat pe fiecare in parte.2-la fel am facu si la usa din dreapta.3-firul negru de la usa soferului(plusul pe contact)l-am pus pe firul negru de la usa pasagerului.firul maro(masa)l-am pus pe firul maro de la usa pasagerului urmand sa le trag in bord.firele negre la un suport de siguranta.plusul e luat de la contact si tras la panoul de siguranta,iar cele maro la masa de sub bord.4-firul verde gri(comanda urcarea geamului)l-am impreunat cu celalalt fir verde gri iar firul rosu-albastru(coboara geamul)l-am impreunat cu cel rosu albastru de la usa pasagerului.deci ....multe fire pt doar 2 fire(negru+maro).cea fost mai greu a trecut acum sa vad cu munca fizica(demontat+montat macarale).dar acum nu stiu daca macaralele intra cu fetele mele de usi,ca am observat ca modelul de fata de usa dupa 94 are o umflatura sub maner.oare e pt motoras?sau e pur estetic?ale mele sunt drepte
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
frate pana la urmaai reusit?m-ar bate gandul sa fac si eu asa ceva ptr masina mea.,..dar nu stiu cum sa fac..
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
jonny a scris:in principiu inlocuiesti macaralele vechi, firele, pui butoanele, conectezi mufele si apoi vezi daca ai sigurantele pt geamuri electrice in panoul de sigurante... cam asa a fost la mine la astra g


Cum ai reusit sa scoti vechile macarale?Pe mine ma intereseaza pe spate sa fac aceasta modificare tot la Astra G?
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
SINCER LE-AM MONTAT.CAND AJUNGI ACOLO VEI afla ca e chiar floare la ureche.nu ureaza mult.max 20min si scoti si montezi noua macara.nu recomand prinderea macaralei cu pocnituri.upa 4saptamanii incep sa se rupa.cu suruburi e cel mai bine
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
As fi curios daca cineva a montat un kit universal de geamuri electrice.
  • flo85

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta cineva am luat geamuri electrice am facut legaturile k la carte dar nu merge ce sa fie oare multumesc anticipat
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sigurantele le-ai pus?ce masina?an?model;?
  • mishu_b

  • Mesaje scrise: 1,669
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
flo85 a scris:ma poate ajuta cineva am luat geamuri electrice am facut legaturile k la carte dar nu merge ce sa fie oare multumesc anticipat


...
sa o luam sistematic:

1. modelul masinii
2. ce fel de kit de geamuri ti-ai luat? (sh de la un donator de acelasi neam)
3. le-ai facut proba inainte de montare?
4. ai pus cele doua sigurante (5A, 20A)? (ce te-a intrebat colegul mai sus).
5. ...

bafta
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mitluc a scris:As fi curios daca cineva a montat un kit universal de geamuri electrice.


mariusgmg din iasi si-a montat un kit de ala universal de geamuri electrice....si l-a montat singur asa ca iti poate explica el ce si cum...
  • Laur3n7iu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare ,
As vrea si eu sa imi pun la masina un Opel Astra F 1.8i 1992 automata :
-Inchidere centralizata + alarma + telecomanda
-Geamuri electrice doar pe fata (masina e in 2 usi)
Pe mine m-ar interesa un kit care sa le cuprinda pe toate sau 2 kituri , de unde sa le cumpar la un pret rezonabil si sa le montez eu daca pot .. adik sa imi spuneti gradul de dificultate sa nu ma bag dupaia sa nu termin.
Daca nu , la un servis autorizat sau .. la un ne-a gica care stie sa monteze aceste kituri , Pretul cu tot cu manopera sau pretul cu tot cu piese + manopera . Va multumesc
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am dat 350 ron pe tot ce inseamna piese:
-macarale+ motorase, fete portiera negaurite, cabluri + mufe ,butoane
montajul, dupa schema astra f a fost 250 ron, la un erlectrician auto, care stie ce face...nu e un carpaci...
gradul de dificultate...e destul de ridicat, daca nu esti in domeniu...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR