Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare ,as dori sa stiu daca cineva a reusit sa-si puna pe masina computer bord ?(Corsa 1.0 Z10XEP model 2006,benzina,inchidere centralizata,geamuri electrice,aer conditionat,CD30 mp3,comenzi CD pe volan,reglare pe inaltime scaun sofer)
Cum a procedat si cam cat ar costa toata aceasta treaba ?
Mentionez ca la mine exista buton de BC si in momentul apasarii ,pe ecran i-mi da mesajul NO FUNCTION.
As fi foarte incantat sa-mi pot pune pe masinuta mea computer bord am cautat pe forum dar nu am gasit nimik la corsari.





Ultima modificare facuta de StefanTolos la Sam 10 Sep, 2011 11:09 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
S-a mai scris. Very Happy
Din folclor: s-ar putea activa, dar ar trebui sa schimbi afisajul TID. Daca afli mai multe, tine-ne si pe noi la curent.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, mihai _39 se pare ca este folclor trebuie schimbat TID-ul,rescriere software,cablaj nu se merita costuri foarte ridicate nu stiu exact cat ,am vorbit cu cineva de la reprezentanta Opel din Bucuresti.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiam, n-ar fi necesar cablaj, ci doar schimbarea afisajului cu unul compatibil si resoftare. In rest, controalele sunt cele ale headunit-ului. Problema e ca afisajul ala costa destul de mult, plus cat mai dai pe softare, se aduna. Afisajul se vinde pe aici cu 100-150 Euro, daca am retinut bine. MID, CID, GID. Nu stiu daca toate merg, dar unul dintre ele cu siguranta functioneaza pe Corsa (ptr CD30 MP3 ar trebui sa fie compatibil cu Vectra C si poate chiar Astra H).

Am facut plinul de cateva ori, m-am obisnuit cu masina si consumul in diverse conditii, asa ca mi s-a luat de BC. Ar fi bun, dar nu cred ca merita efortul si banii.
Skip ads

  • mihail.dragoi

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 2.0
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2007

  • Mesaj Privat
daca nu l-ai luat de la inceput chiar ca nu se merita - si credema ca la un moment dat devine stresant - mai ales daca ai si o nevasta desteapta care incepe sa se ia de tine ca: de ce consumul instantaneu este de 20% (nu conteaza ca esti in demaraj sau in depasiri) sau doamne fereste sa iti controleze media pe pe ultimele sute de km... Smile lol
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Off si totusi revin cu o intrebare ,daca apas pe butonul settings cca. 10 secunde i-mi apar submeniurile ascunse pe care le parcurg cu butonul de la display(cerc cu punct in interior) ma gandesc ca totusi daca se vad aceste submeniuri se poate activa computerul de bord fara sa schimb display-ul ?
P.S ar fi totusi pacat sa nu am computer bord ,cu costuri destul de mici(doar activare)


am gasit pe ebay.de ,acest mid si pare a avea acelasi dimensiuni cu ce am eu pe masina dar nu reusesc sa comunic deloc cu neamtu am facut si cont asa empiric, ca nu cunosc nici o boaba nemteste ce ma sfatuiti ?cum sa fac ? unde gasesc ceea ce-mi trebuie ,sunt hotarat sa-i activez BC.

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Incredibil tot cautand pe net despre computer bord am dat peste un domn care vinde o masina identica cu a mea la bord ,exact la fel are afisajul si vad la optiuni ca are BC ,pun mana pe telefon si vorbesc cu omu si-mi spune ca el a activat BC fara sa schimbe display la GTT un dealer Opel din Bucuresti,l-am rugat sa-mi trimita poze cu functiile BC abia astept, pana la urma ma duc la capitala.Ce-mi puteti spune despre GTT ?
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca rezolvi ceva sa-mi spui si mie..as fi interesat, dar mai presus de toate..costul total Very Happy
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
supervizor, eu nu am intalnit pe nimeni care sa fi activat BC pe TID. Cand mi-am luat masina, imi doream sa-l activez. Discutasem cu un baiat de la Radacini. Din cate imi aduc aminte, nu mi-a lasat de inteles ca vor fi probleme, daca am CD30 MP3-ul (comunica pe CAN si are comenzile BC incorporate). Dar am renuntat la idee. M-am luat cu altele si, de ce sa mint, n-am avut tragere de inima.
Daca ai un dealer Opel pe langa tine, incearca sa tatonezi terenul cu vreun individ de pe acolo. La mica intelegere. Daca nu e vreun ucenic si cunoaste Opel-urile, cu siguranta stie cum poate fi activat si daca trebuie schimbat afisajul.

Nu stiu daca functioneaza MID-ul pe CD30 MP3, asta e problema. Pe Corsele C mai noi, n-am intalnit decat TID si GID. Probabil functioneaza si CID.
Ai grija ca multi pun la deruta BC printre optiuni, pentru creduli. Doar pentru ca are afisaj cu data, temperatura etc. Cine nu stie, se pacaleste usor.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da,mihai_39 stiu ai dreptate ,tocmai de aceea l-am sunat sa ma conving ca nu este vrajeala nu parea un om care sa minta dar daca stau logic sa ma gandesc i-mi apare no function deci..........nu stiu eu consider ca nu stiu astia sa activeze pe tid ,pentru ca daca apesi pe bc ar trebuii sa arate o functie la fiecare apasare,ah daca as avea eu tech 2 .... si apropo un coleg de servici are o astra cu acelasi cd30mp3 numai ca nu are tid si gid si nu avea activat bc-ul dupa ce l-am trezit la realitate si l-a activat ,inainte de asta ne-am uitat in sub meniuri ascunse si avea aceiasi varianta de soft in masina ca si la mine dupa activare avea alta varianta ,repet acelasi cd 30mp3 identic,nu stiu eu cred ca merge,oare daca iau interfata pot activa eu bc-ul ,dar nu cred ,ca-mi trebuie versiunea de soft, ma gandeam sa o copiez de la colegu cu astra, ce ziceti o merge.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu incerca sa faci asta. Smile Cel mult, pune Tech2-ul pe ea si vezi daca se poate activa ceva. Nu ma pricep, de ce sa vorbesc prostii.

De cate ori am fost la intalnirile din Bucuresti, niciodata nu l-am abordat pe Marius, sa-mi tranteasca si mie Tech2-ul pe masina. Totusi, am impresia ca e mai mult decat soft. Din cate stiu, afisajul nu are doar un simplu LCD. Pare-mi-se ca e vorba si de ceva memorie (EPROM etc), interfete. Daca am inteles bine, de fapt si de drept, asta stocheaza datele si iti afiseaza informatiile.
Uite, Dan sau ceilalti colegi opelisti cred ca iti pot spune mai multe. Cel putin despre MID/GID.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
uitati ce mail am facut catre auto word park dealer pitesti ,scuze pentru caps look dar am folosit paste ,uitati ce idiotii................

EXAGERAT DE MULT 1000 DE EURO PENTRU CE ? PENTRU A SCHIMBA UN DISPLAY ,SCOICA,O MUFA SI A PROGRAMA UN EPPROM? NU VA SUPARATI ,DAR DACA MA CREDETI TAMPIT VA INSELATI AMARNIC.

DACA ERA SA NU AM BLAUPUNKT CD30MP3 CAT FACEATI PRETUL, CAT JUMATATE DIN MASINA ? A da UITASEM, traim in aceasta tara numita ROMANIA,

http://search.ebay.de//GID-OPEL_W0QQusecaseZ2
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am intrebat la intalnirea de aseara, BC nu poate fi activat pe TID.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,430
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@supervizor: am observat ca tu ai benzina, dar principiile sunt aceleasi uite un link util https://www.clubopel.com/vie...51&highlight=
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
http://global.ebay.com/gbh/...emId=380073118358 stiti daca display-ul asta functioneaza pe cd30 mp3 ?
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
supervizor: pai ce ai tu acolo in bord se numeste BID si din cate vad este acelasi ca la Astra H/GTC - deci exista o posibilitate doar de simpla activare, am prieten cu GTC care a facut asta....

nu eram interesat de aceasta discutie, dar i-am luat nevestii o Crosa Z12XE care are afisaj cu ai prezentat in pozele de pe ebay ca are si telefon, dar a mea este generatie mai veche, 2001...

o sa incep sa sap cum am facut siu acum 3-4 ani cand aveam Astra G, te tin la curent cu noutati, eventual o sa fac un nou tutorial


Ce cred eu acum in momentul asta la mine e ca nu am tras firul de la ECU pentru consum si asta o sa si incerc sa fac, dar mai intai sa ma obisnuiesc cu Corsa Wink

Cazul tau e mai special pentru ca motorizarea ta nu am vazut-o pe AstraH, si trebuie sa vezi ce ECU ai, asta conteaza cel mai mult si daca altcineva cu corsa si motorul tau are BC si ce display ai...

Fata de cazul meu tu ai CAN si un pic alta mancare de peste... Eu zic sa, teoretic, ca la tine s-ar putea activa la fel ca la un Astra H

Iar display-ul cu GSM care l-ai gasit pe ebay nu cred ca ar functiona cu CAN
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare gabib77,
mersi pentru raspuns ,astept cu nerabdare solutie pentru activare BC pe corsa dar eu dupa cate stiu masina mea nu are BID ci TID,iar despre ECU eu stiu ca are motronic ME 1,5,5 iar comunicarea pe obd 2 daca la asta te referi nu este CAN.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stie bine. Din cate cunosc, modelele post 2004 comunica prin CAN (la fel ca Vectra C). De atunci a fost pus si CD30 MP3. Daca ai afisaj (CID, GID) si CD30 MP3 cu butonul "BC", atunci cred ca e doar o chestiune de soft.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
supervizor a scris:Salutare gabib77,
mersi pentru raspuns ,astept cu nerabdare solutie pentru activare BC pe corsa dar eu dupa cate stiu masina mea nu are BID ci TID,iar despre ECU eu stiu ca are motronic ME 1,5,5 iar comunicarea pe obd 2 daca la asta te referi nu este CAN.


Daca ai CD30MP3 afisajul este BID, seamana cu TID de pe Corsa mai veche pana in 2004 sau TID de pe Astra G, dar daca pui o poza cu afisajul tau langa una cu TID de Astra G vei vedea ca e o diferenta...

Repet, afisajul tau il are un prieten de-al meu pe Astra GTC model 2007
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
adica sa inteleg ca eu am bid si-mi pot activa fara probleme bc-ul ?
tu ai o astfel de poza sa pot face diferenta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR