Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@Shiva...din cate stiu eu gumele sunt doar de iarna
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am crezut ca iarna trebuie anvelope de iarna, pana am facut schimbarea la anvelope de iarna noi si pe cuvantul meu e MARE diferenta, ok te descurci in oras cu anvelope de vara scumpe daca esti sofer si stii ce trebuie sa faci daca iti fuge fata la masina, dar la 80km/h inafara chiar si un sofer neexperimentat poate merge linistit ca te ajuta enom la curbe/panta/frana din timp daca este cazul. Insa daca ai tractiune spate OBLIGATORIU este sa ai cauciuce de iarna, in caz contrar te chinui sa-ti bagi masina in garaj la venirea de la servici seara, am vazut multe cazuri in acest sens. Nu mai vorbesc de alte cazuri, gen plecare de pe loc din panta (de exemplu) ca poti sa ai Tc si tot nu pleci la deal daca e zapada inghetata pe jos.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
gxg1313 a scris:Ce stiu/mi s-a spus mie...nu stiu ca de corect o fi...dar hai sa povestesc.

De ce ar fi important sa ai rotile bune pe fata?

In caz ca a cauciucuri proaste pe fata si pierzi controlu masinii din aceasta cauza...totusi mai poti controla relativ masina, tragand de volan.

Daca pierzi din cauza ca ai pe spate, nu ai cum sa "ajuti" acele roti.


E mai mult de explicat...acest a fost rezumatul...daca nimeni nu zice ca e total eronat..intram mai mult in subiect


DE ACORD! Puneți cauciucuri noi pe spate și lãsați alea ”de sacrificiu” pe fațã. Am simțit pe pielea mea asta rãsturnându-mã iarna pe zãpadã cu o mașinã la nici 40 km/h din cauza uzurii pe spate (care nu era la limitã, ci la 4,5 mm) a cauciucurilor.
  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salutare, incerc sa resuscitez un pic topicul acesta.
In ultimii 2-3 ani parca nu am mai vazut zapezile de alta data si nu stiu de ce am eu impresia ca nici nu o sa mai vedem ever.
Vorbesc aici de sudul tarii, eu fiind din Ploiesti.
In conditiile de fata ma bate gandul sa trec la allseason si mi s-a pus pata pe niste gume la care toata lumea buna zice numai de bine .
Tehnologie noua de la M ( nu stiu daca e ok sa dau nume de marca ) , calitati foarte bune pe zapada/ temperaturi mici, dar nu stiu cum se comporta la 40-50 grade pe asfaltul incins .
Am vazut ceva auto incaltate cu tenisii astia M. CC dar nu am reusit sa intreb posesorii cum se comporta.
Daca aveti careva asa ceva si puteti sa va dati o parere verificata , ar fi super sa ajutati un coleg ( poate mai multi ) care sunt in dubii.

Nu are rost sa enumar avantajele unui singur set de anvelope pe masina ( or fi si ceva mici dezavantaje, dar nu am de gand sa urc muntii, clar)
Sa aveti o zi frumoasa
Skip ads

  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Tot din motivele invocate de tine (rulaj mic si majoritatea drumurilor in Bucuresi, zapada putina, etc) am ales sa echipez masina cu anvelope all season. Am mers pe Nexen N'blue 4 season 205/55/16 91H de la best-tire.ro. Inainte de a le cumpara am citit mai multe teste printre care http://www.autoexpress.co.u...eason-tyre-review , http://www.tyrereviews.co.u...on-Tyre-Test.htm, http://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-2017-205-55-r-16-12650883.html
Le-am montat in toamna anului 2017 si pana in prezent am parcurs aproximativ 2500 km. Pot spune ca sunt multumit de ele, isi fac treaba. Sunt silentioase, au aderenta buna pe ud si uscat si nu am avut probleme cu zapezile din martie/aprilie. Pentru nevoile mele sunt suficiente, plus ca din economia montat/demontat anvelope pot cumpara 2 bucati noi la 3-4 ani.
  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Exact asta e si situatia mea. Nu depasesc 10.000 km pe an si am avut situatii cand, vara fiind si nevoit sa intru pe drum de pamant (la balta la pescuit) sau in curte la tara , gumele de vara nu m.au ajutat deloc.
Si am aflat de Michelin CrossClimate, cu rezultate mai bune in teste decat concurentii. As pune 195/ 65/15 ca sa stea un pic mai sus dar nu stiu daca e ok pe hatch. Profilul lor e destul de ciudat seamana f. mult cu cele de iarna , desi producatorul spune ca la baza sunt de vara si adaptate pt zapada/ gheata.
Nu sunt adeptul all season dar vremurile se schimba.
Deci ca idee , daca mai are cineva michelin crossclimate sa ne dea un feedback oricum ar fi el.
E clar ca nu poti merge peste tot cu ele dar pentru oraseni cred ca sunt practice.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cristian - Ploiesti a scris:Salutare, incerc sa resuscitez un pic topicul acesta.
In ultimii 2-3 ani parca nu am mai vazut zapezile de alta data si nu stiu de ce am eu impresia ca nici nu o sa mai vedem ever.
Vorbesc aici de sudul tarii, eu fiind din Ploiesti.
In conditiile de fata ma bate gandul sa trec la allseason si mi s-a pus pata pe niste gume la care toata lumea buna zice numai de bine .
Tehnologie noua de la M ( nu stiu daca e ok sa dau nume de marca ) , calitati foarte bune pe zapada/ temperaturi mici, dar nu stiu cum se comporta la 40-50 grade pe asfaltul incins .
Am vazut ceva auto incaltate cu tenisii astia M. CC dar nu am reusit sa intreb posesorii cum se comporta.
Daca aveti careva asa ceva si puteti sa va dati o parere verificata , ar fi super sa ajutati un coleg ( poate mai multi ) care sunt in dubii.

Nu are rost sa enumar avantajele unui singur set de anvelope pe masina ( or fi si ceva mici dezavantaje, dar nu am de gand sa urc muntii, clar)
Sa aveti o zi frumoasa


Am eu Michelin Cross Climate pe Astra H Break. Sunt la al doilea an cu ele.
Anvelopele sunt foarte bune. Pentru iarna sunt suficiente. Nu te lasa in drum. Tractiunea este destul de buna.
Pe zapada am remarcat un singur punct mai slab. Stabilitatea laterala este mai slaba decat la anvelope de iarna dedicate.
Pe timp de vara sunt superbe. Rezista bine la uzura. Zgomotul pe asfalt este mic. Franeaza bine si pe uscat si pe ud.

Locul doi la anvelope all season este ocupat de Goodyear Vector 4seasons
Astea sunt mai bune pe zapada decat Michelin Cross Climate, dar sunt mai slabe pe timp de vara.

Daca mai mergi ocazional la munte poti merge pe Goodyear Vector 4seasons.
Daca 99% din timp mergi numai pe asfalt atunci poti merge pe Michelin CrossClimate. Sunt mai silentioase si rezista mai bine la uzura.
Si in cazul unei zapezi neasteptate nu te lasa in drum.
  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
super , multam de info, exact ce aveam nevoie sa stiu Smile
cam ce vrei sa spui prin stabilitate latarala, are tendinta sa alunece cumva in anumite situatii?
le-ai incercat un pic pe polei sau gheata?
Ms
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cand este zapada batatorita prin oras, daca intri in giratorii mai tare, intri pe banda de pe interior si iesi pe cea de pe exterior.
Dar asta mai mult daca fortezi.
Daca nu vrei sa ai surprize deloc e cumva mai linistitor sa mergi pe Goodyear Vector 4seasons. Alea sunt mai aproape de iarna.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR