Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu am de cauciucuri vara Yokohama(foarte bune) iar de iarna am pus Dunlop SP WinterSport 3 care deasemenea sunt bunicele. Problema mea e ca nu am decat un set de jante,adica cele de pe masina si trebuie la fiecare schimbare de sezon sa demontez cauciucurile. Dar in principiu recomand pentru fiecare sezon cauciucurile potrivite,nu dealtceva dar iarna macar elimini riscul unei coliziuni din cauza lipsei de aderenta(doamne fereste)lucru care te-ar costa mult mai mult decat un rand de cauciucuri.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dacã toþi ar alerga dupã aderenþã ridicatã, nu am mai trãi cu stresul cã eu opresc iar cel din spate, care are anvelope de varã, îmi remodeleazã maºina ºi tot timpul frânez cu ochii în oglindã.
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ar mai fi un argument in favoarea celor allseason: mergi de pilda in concediu si traversezi zone muntoase cu polei/zapada,foarte periculos sa le prinzi cu viteza si anvelope de vara;in plus la pescuit te impotmolesti mult mai usor ;daca am avea ca nemtii de mers pe autostrazi curate,as mai zice.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cel mai bine este sa ai vara, toamna si primavara cauciucuri de vara si iarna M+S.

Cele de vara trebuie tinute pana ce temperatura scade constant sub 7 grade celsius, pentru ca atunci se intaresc si nu mai ofera o aderenta buna, iar la sub 0 grade sunt aproape neutilizabile si aici vorbesc in special de cauciucurile de vara din clasa superioara.

Cele de dimensiuni mici din clasa buget nu resimt prea tare asprimea temperaturii, ci doar nu ofera o aderenta prea buna pe zapada. De exemplu pe 3-01-2007 am trecut prin paraul rece in conditii de viscol si zapada de 20 cm fara prea mari dificultati "echipat" fiind cu cauciucuri "de vara" Marangoni Trio 175/65 R14 pe Corsa (cele prezentate mai sus de Cozmino), aceste cauciucuri avand un comportament foarte bun pe ploaie si chiar la temperaturi negative, dar pe uscat.
Anul asta in schimb am ramas echipat din motive financiare cu cauciucurile de vara de pe masina actuala, Continental Sportcontact 2 215/45 r17, si am constatat ca la frig se comporta impecabil de prost, si cea mai lina frana devenind o aventura, ca sa nu mai zic ca in conditii de zapada mai bine te dai jos si o iei la picior, masina fiind inutila.
Ce pot sa spun despre cauciucurile astea in afara de faptul ca tin al naibii de mult, am 55000km cu ele si abia s-au apropiat de primul semn de uzura, e ca nu exceleaza nici pe ploaie, acvaplanarea spatelui (mai usor) in conditii de ploaie abundenta si de rulare cu viteza mare fiind o realitate. Imediat ce se incalzeste un pic le voi schimba cu ceva mai bun, probabil din gama superioara de la Vrederstein, Goodyear Eagle sau Toyo T1R, recomand Continental doar celor care vor cauciucuri cu o viata foarte lunga, credeti-ma ca va plictisiti de ele.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ca tot ai adus vorba de temperaturi.

Pe fata am GoodyearEagle Ventura cam de 5000 de km. Dupa ce si-au facut rodajul(cam 400 de km ) pot sa zic ca se lipesc de asfalt atat pe uscat cat si ploaie , nu prea simt diferenta la franare.Si la demaraj la fel , tin foarte bine priza pe asfalt.

In schimb la frig cum e acuma: 0, -3 grade nu prea mai e aceeasi senzatie de lipire de asfalt.

Pe spate am Pirelli P6000 cam de 1000 de km. Nu-mi dau seama de nimic inca, insa din ce am cititit nu sunt bune ca cele din fata, dar se uzeaza mai greu.
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intrebare ce parere aveti de preturile de aici http://ssl.delti.com/cauciu...direct/start.html (nu fack reclama dar vreu sa cumpar de la ei si sesizez ca au preturi foarte bune)
si de marcile AVON (cauciuc de prima echipare pt jaguar si are profil asimetric) sau de Falken
sau de Toyo(asta ere si protectie pt jeanta).

Vreu sa cumpar 4 cauciucuri si nu stiu ce sa aleg.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:A avut cineva tangente cu (,) Continental Premium Contact 2? Opinii?


Eu am acest gen de anvelope si pot sa afirm ca sunt multumit de ele.Se comporta foarte bine atat pe carosabil uscat cat si umed.
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cam de o saptamana am trecut pe anvelope de vara, noi, Dunlop SP01 (195/60/15). Pana acum dupa un drum in afara pe ploaia de duminica si ceva km si pe uscat pot spune ca sunt super multumit de ele.
Le-am luat din vitan la 220 ron/bucata, fabricate in slovenia.
Skip ads

  • Alexandru Vlad

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Din cate am auzit de la un cunoscator singurii care fac cauciucuri all seasons sunt americanii, in rest nu.
Cele pe care scrie M+S inseamna ca sunt bune si pe drum cu noroi sau zapada topita.
Asta am auzit si nu stiu e sa zic Question
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
hmm,americanii si masinile...
uitati-va la astea http://www.tyretest.com/pkw.../wr_g2/index.html sau la astea http://www.tyretest.com/pkw...ian/wr/index.html
Sunt mai performante decit cele de iarna ale concurentei si sunt totusi allseason.
Le puteti vedea pe toate jeepurile hyunday.
Cam 230 ron/buc 195/60/15 ;made in Finland.
  • 205

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Alexandru Vlad a scris:Cele pe care scrie M+S inseamna ca sunt bune si pe drum cu noroi sau zapada topita.

M+S = Mud + Snow
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa fim seriosi, nu am vazut nici un utilizator de all season pentru care anvelopa sa faca vreo diferenta. Toate sunt o apa si un pamant pentru marea majoritate, de aici le si scot de bune indiferent de disciplina.
Singurele teste in care am incredere sunt cele de la adac/oamtc. Si aici in comparatii directe all season nu se apropie nici de cele de vara nici de cele de iarna
Skip ads

  • lulutza

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
cauciucurile all season sunt bune 50% vara si 50% iarna.in plus le folosesti continuu deci se si tocesc mai repede. mai bine faci odata un efort si ti iei 4 cauciucuri de iarna si ai rezolvat problema. eu mi am luat in noiembrie 4 cauciucuri de iarna no name dar si au facut datoria si in plus ma mai tin linistite ink 4 ierni pt k nu s au uzat mai deloc. chestia e ca atunci cand se incalzeste afara trebe sa le si schimbi cu alea de vara.
cauciucuri de iarna am Dayton (vrajeala de firma da si au facut treaba)
de vara am Firestone Firehawk cu profil de ploaie (super bune) aderenta buna si la 100 Km/h in balti adanci de pana la 10 cm
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Trebuie sa intelegeti ca orice All seazon nu va avea cum niciodata sa fie mai bun ca un caciuc proiectat integral 100 De vara sau de iarna.Logica este urmatoarea...practic are jumatate din suprafata de contact al unui cauciuc de vara\iarna automat si profilul este ceva intermediar ca sa inpace si capra si ursul.
Eu personal recomand BfGodrich Profiler 2. Sunt la al 2 lea set si sunt rezonabile si ca pret si ca performante (in special pe ud sunt super ok)
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu mi-am tinut iarna asta cauciucurile de vara si nu am avut nici un fel de probleme, drumuri la munte, pe munte(cota 1400 asta in conditiile in care ningea grav afara). Ideea este ca daca sunt noi, nu ai nici un fel de probleme iarna, problemele vin dupa vreo 2 ani cand incep sa se toceasca.
De all season o singura parere- praf
  • carnatzzz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am folosit eu Barum Brialliants...si am fost multumit de ele deoarece leam folsit timp de 2 ani de zile si in primul an si jumatate nu mi au creat nicio problema...acum vreau sa schimp pe ceva de la dunlop...sincer cand miam cumparat masina si aveau barum nu prea am fost satisfacut dar nu au fost deloc rele
  • buratino28

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
care ar fi consecintele echiparii pe rotile din spate a unei corsa cu cauciucuri 205/55/r15 lasnd pe fata masina echipata cu 185/55/r15
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca aderenta si stabilitatea masinii tale ar avea de suferit.Personal nu as fi tentat de aceasta idee.Respecta dimensiunile din talonul masinii tale si va fi ok pentru autoturism.Inclusiv pentru tine. Smile
  • alecs_foxy

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
am Goodyear Eagle F1 de vara. Cele mai bune dupa parerea mea. Ce-i drept am dat 440 ron pe bucata dar fata de dunlop ce aveam inainte sunt absolut exceptionale. 130/140 km/h in curbe si abia daca scartaie. Recomand
Alea de iarna...habar n-am ce firma sunt le-am primit de la mosul din germania de la care am luat masina
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu am mastersteel prosport M+S ( all season ) si pe timp de vara nu imi fac probleme. O sa va anunt la iarna cum se comporta. Cam asta e profilul (sper ca nu fac reclama Smile ) :

Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR