Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Se vor uza mai repede iar aderenta va fi mult mai scazuta.
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ai aderenta scazuta,comparativ cu cele de vara si se uzeaza mai repede decat anvelopele de vara.
In rest nimic rau nu se poate intampla.
  • florinell

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
despre kumho ce parere aveti?
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am kumho ecsta kh11 de vara .
aderenta mare uscat-ud, stabilitate mare in curbe franare foarte buna !
Foarte mutltumit de ele!

Skip ads

  • Maverick78

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca cei care isi cumpara cauciucuri, sa se gandeasca mai intai ce drumuri fac cu masina si cati km insumeaza acestea. Daca faci km multi, se merita bineinteles o guma de clasa 0, 1, de nu stiu ce firma de top, scumpa etc, cum vreti voi... dar daca omul foloseste masina pt a merge la serviciu sau doar la un gratar in week-end, sunt bani aruncati. Anvelopa imbatraneste si isi schimba considerabil calitatile, chiar daca mai are "dantura". Sa fim seriosi, prudenta face mult in trafic, asa ca nu va bazati EXCLUSIV pe anvelope ca or sa va scoata din belele. Toti vor anvelope care sa franeze in 2 metri de la 150km/h, sa tina strada in curbe luate cu 140 , sa mearga pe ploaie cu 200, de parca ar fi in WRC... Sunt intru totul de acord cu gume pentru fiecare sezon. Diferenta este uriasa... Eu am Michelin de vara (pt ca in sezonul cald fac mai multi km, excursii, vacantze etc), si Eurotec (No Name) de iarna (pt ca iarna merg f putin in afara orasului). Chiar si asa gumele No Name de iarna sunt net superioare celor Michelin de vara, in sezonul rece...
  • florinell

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu fac cam 10-15mii pe an...am observat k diferenta dinte dunlop si kumho este de vreo 130 lei/anvelopa...dar cred k acel dunlop e cel mai slab din gama lor..vorbesc de 225/45/17
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
fi sigur de asta Smile
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor . Am cumparat 2 anvelope noi de 185 /65 /14 marca petlas mi-sau parut accesibile la pret dar nu stiu daca sant si de calitate , a avut cineva acest tip de anvelope ? Nu vreau neaparat sa le fac reclama dar nu am avut niciodata anvelope din acestea . Ce credeti am luat plasa ?
Skip ads

  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut tuturor.vreau sa-mi achizionez cauciuri de vara Goodyear Eagle F1 gsd3. problema este ca vreau dimensiunile 195/50/r15. in cartea masini din fabrica dimensiunile sunt 195/60/r15.
ce spuneti merg ?
le pun o astra g caravan din 2001 Y17dt.
  • florinell

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
aveti idee pt signum 2005 1.9cdti ce cauciucuri merg? eu am in cartea tehnica 215/50 r 17 dar as vrea sa mi pun 225/45 r17..pe fata sigur merg ca am avut..dar pe spate?
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Domnul Mihai1205 . pe noile taloane nu mai este trecuta rubrica cu anvelopele ,sant doar in carte . In principiu poti pune alte tipuri deanvelope daca te asiguri ca nu mai este trecut in talon ,avand in vedere ca nu todeauna purtam cartea tehnica in masina merge dar te va incurca sigur la I T P atunci ce scrie pe carte trebuie sa ai si pe masina .Acum faci cum crezi ca este mai bine !
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu ma referam daca o sa am probleme cu politia,cat despre itp,pica in luna februarie,luna in care le am pe alea de iarna pe masina:D.mie la rar mi au trecut in carte 185/65/r15 si 175/60 parca/r14.
pe mine ma intereseaza daca a avut cineva sau are masina echipata cu dimensiunile 195/50/r15 pe caravan.vreau ceva pareri.
goodyear-urile mentionate mai sus au raport pret calitate bun,si din cate am mai citit toata lumea le lauda ca fiind ok.


PS.politia cand te opreste cere talonul ,nu cartea.am o cunostinta care nu a avea talonul,dar avea cartea iar Domnul organ nu a vrut sa stea de vorba cu el in baza cartii de identitate.
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@florinel Vectra C sau signum are in mod normal din cate stiu eu asa:

-195/65/15
-205/55/16
-215/50/17

De mers...merg...in sensul ca incap.

Si daca ai avut pe fata unde se si misca si nu au atins nimic, atuncea pe spate nu o sa ai nici o mica problema.

Talonul de la 4.23 va fi 3.99 inch.

Diametrul rotii de la 25.46 cva fi 24.97 inch

Circumferinta de la 80.00 va fi 78.46 inch.

Diferenta e de 1.93%.

Daca vei merge cu viteza la care ceasul iti arata fix 100km/h acuma iti va arata 101.97.


Deci in mare ar fi ok, dar eu zic ca acea diferenta de 1.93% o vei simti la gropi, adica masina va fi mai rigida si gropile le vei simti mai puternic.

Eu unu nu as recomanda.

Si pentru 1km parcurs, cele vechi s-ar vi invartit de 491.84 ori iar cele noi de 501.53 ori...deci la 15.000km/an ca si medie se vor invarti de ~150.000 ori mai mult si se vor uza un pic de tot mai repede.

PS: eu ti-am facut analiza intre cele pe 17 din talon si cele care le vrei tu.


O zi buna


Ultima modificare facuta de gxg1313 la Lun 15 Mar, 2010 12:55 am
  • florinell

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
gxg1313 a scris:@florinel Vectra C sau signum are in mod normal din cate stiu eu asa:

-195/65/15
-205/55/16
-215/50/17

De mers...merg...in sensul ca incap.

Si daca ai avut pe fata unde se si misca si nu au atins nimic, atuncea pe spate nu o sa ai nici o mica problema.

Talonul de la 4.23 va fi 3.99 inch.

Diametrul rotii de la 25.46 cva fi 24.97 inch

Circumferinta de la 80.00 va fi 78.46 inch.

Diferenta e de 1.93%.

Daca vei merge cu viteza la care ceasul iti arata fix 100km/h acuma iti va arata 101.97.


Deci in mare ar fi ok, dar eu zic ca acea diferenta de 1.93% o vei simti la gropi, adica masina va fi mai rigida si gropile le vei simti mai puternic.

Eu unu nu as recomanda.


poti sa mi zici si mie cum ai calculat?
imi recomanzi altceva k 215/50 r17 sunt cam scumpe..ma gandeam la 225/50 r17
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
@florinel

http://home.netcom.com/~sgalaba/tiresize.htm


http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

Sunt si niste programe mai bune de calculat dar nu le gasesc acum.

Stiu ca sunt scumpe...eu am 215/50/17 de vara si 205/55/16 de iarna... nu stiu ce sa zic...doar ca eu prefer sa pun pe masina ce au recomandat producatorii. Daca ma intrebi exact de ce...nu am un raspuns bun.

Acum eu ti-am explicat diferenta si alegerea e a ta.

Dar eu un as merge mai degraba pe 225/50/17 decat 225/45/17, dar sa nu crezi ca sunt expert...doar stiu sa caut pe google Wink
  • florinell

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Galati
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
gxg1313 a scris:@florinel

http://home.netcom.com/~sgalaba/tiresize.htm


http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html

Sunt si niste programe mai bune de calculat dar nu le gasesc acum.

Stiu ca sunt scumpe...eu am 215/50/17 de vara si 205/55/16 de iarna... nu stiu ce sa zic...doar ca eu prefer sa pun pe masina ce au recomandat producatorii. Daca ma intrebi exact de ce...nu am un raspuns bun.

Acum eu ti-am explicat diferenta si alegerea e a ta.


Murci mult!..cred k o sa pun 225/45 r17 k am gasit niste bridgestone potenza la 450lei/bucata si niste kunho la 420lei/bucata....acu nu stiu oe care sa le aleg...ai vreo sugestie?
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pot doar sa iti zic ca eu am bridgestone potenza de vara si dunlop winter sport de iarna.

Dar am auzit lucruri bune de kumho.

Dar nu sunt atit de priceput cat sa iti recomand.

S eu trebuie sa le schimb pe cele de vara in curand si inca nu am idee ce sa cumpar.

Sa lasi si tu impresii te rog dupa ce cumperi.

Ideea e asa...daca mergi mai mult prin oras...as lua unele care sa ii faca diametrul mai mare sa treaca mai usor peste gropi...sa nu simti fiecare crapatura in asfalt.

Daca faci mai multe drumuri prin afara si tai curbele ca Titi Aur...atunci un talon mai mic as zice ca e mai bun, deoarece eu zic ca o sa ai stabilitate mai buna.

Tu stii mai bine cum conduci si de ce ai nevoie.

Dar ca marca...prefer sa nu ma bag.
  • slims

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y20dtH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cei care recomanda gumele allseason,nu au folosit gume dedicate probabil,sau circula f putin astfel incat diferenta este irelevanta.

Cel mai bun cauciuc de vara,este mai prost ca cel mai prost cauciuc de iarna pe zapada ..la fel cele de iarna se intind groazinic la temperaturi ridicate+ca se tocesc imediat avand textura moale.
Unii sustin ca producatorii vor sa vanda d'aia ne baga gume pe gat,macar spre deosebire de produse gen metabond etc unde beneficiile ti le poti imagina ..aici este limpede pe ce ai dat banii!
..am condus 2 ani masina cu tractiune spate,acolo diferenta e de la cer la pamant!

folosesc continental// dunlop wintersoprt
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
recomand pt iarna (desi a trecut) Michelin Alpin. jos palaria. costa cam 400-500 de Euro setul dar ai aderenta super serioasa.
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
are cineva anvelope SEMPERIT de vara pe masina? cum se comporta?

eu am momentan 4 cauciucuri SEMPERIT Winter Grip din 2005 de care sunt ffff multumit. as vrea sa-mi iau si de vara tot aceeasi marca, dar stau cam prost cu banii si am vazut ca sunt destul de scumpe. as merge pe ceva second hand, dar nu stiu la ce anume sa fiu atent cand cumpar o anvelopa sh (in afara de anul fabricatiei si adancimea canalelor dintre blocuri).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR