Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Cum v-a iesit vopsirea? Credeti ca merita banii sau mai bine ati fi vopsit toata componenta?

Gabi
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Eu am folosit, dar sa stii ca e aproape imposibil sa nu se vada diferenta.
Mai mult ca sigur se va "gaza" marginea suprafetei vopsite.
Daca totusi vrei sa incerci, fa-o mai intai pe o suprafata mica, care sa nu fie la vedere.
Si, mai ales fa treaba asta ori intr-un garaj (cu aerisire) ori intr-un loc lipsit de curenti de aer.
Neaparar sa incerci sa stabilesti distanta optima de la care sa "sufli", sa nu iti apara scurgeri si sa reduci cat mai mult gazarea.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In functie de suprafata pe care o am de acoperit cu vopsea, folosesc spray sau metoda clasica, prefer folosesc spray-ul numai la retusuri in zonele putin vizibile. Daca ai o intreaga piesa de vopsit iti recomand sa apelezi la serviciile unui vopsitor deoarece vopseaua din spray nu este de cea mai buna calitate, in plus un vopsitor pregateste piesa respectiva inainte de vopsire(curatare, eventual chituire, matuire, degresare...)
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu am folosit spray. nu se cunoaste absolut nici o diferenta si in 2 ani nu s-a intimplat nimic cu marginile zonei vopsite. arata si acum perfect. daca nu as sti ca am pus chit si am dat eu cu sprayul acolo, as crede ca asa e din fabrica.
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
fratilor,

spuneti-mi si mie de unde sa iau (in Buc) vopsea la spray pentru plastice cu precadere. vreau sa vopsesc oglinzile (plastic negru) in alb la culoarea masinii. Eu am Alb-Casablanca (codul 474 parca sau ceva de genul)

fusei in Carrefour dar aia n-au decit vopsea Sinto (cica-i sintetica) si au alte coduri (10, 15, 25, 5, etc...).am intrebat dar nu stiau echivalentele?!! am fost si la Augsburg dar n-au..

mai stiti vreun alt magazin?
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@CatalinE
.. Sinto (cica-i sintetica)... Si ai vrea sa fie naturala ?

Ia-ti un spray de "primer", cu care sa dai inainte de a da vopseaua. Gasesti la standul de vopseluri din Vitan.
Cureti bine locul de vopsit, dai un strat de primer (un fel de adeziv incolor pt ca vopseaua sa adere mai bine pe plastic) si, inainte sa se usuce de tot, dai primul strat de vopsea.
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Neaparat sa dai cu primer pentru ca latfel in citeva saptamini/luni se cojeste vopseaua.
Mai bine dai o bere la o vopsitorie (dupa program Wink ) si intr-o ora ti le face ca lumea.
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Gaby a scris:@CatalinE
.. Sinto (cica-i sintetica)... Si ai vrea sa fie naturala ?

Ia-ti un spray de "primer", cu care sa dai inainte de a da vopseaua. Gasesti la standul de vopseluri din Vitan.
Cureti bine locul de vopsit, dai un strat de primer (un fel de adeziv incolor pt ca vopseaua sa adere mai bine pe plastic) si, inainte sa se usuce de tot, dai primul strat de vopsea.


vorbesti de targul de masini Vitan nu?

am inteles cum e cu 'primer' ul dar mai am o problema. o oglinda a fost deja vopsita cu o vopsea metalizata negru spre albastru. mai dau cu primer?
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
JURISTU ' a scris:Neaparat sa dai cu primer pentru ca latfel in citeva saptamini/luni se cojeste vopseaua.
Mai bine dai o bere la o vopsitorie (dupa program Wink ) si intr-o ora ti le face ca lumea.

ma gandeam sa fie home made; nu cred ca astia la vopsitorie dau ei cu primer... o sa intreb...
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
CatalinE a scris: ... o oglinda a fost deja vopsita cu o vopsea metalizata negru spre albastru. mai dau cu primer?


Eu as zice sa incerci sa o cureti de vopseaua existenta, pt. ca nu stii cum a fost vopsita si risti sa se cojeasca.

Daca e vopsea originala, te-as sfatui sa o matuiesti cu un smirghel f.f.fin inainte de a da cu primer.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Unde as putea comanda spray cu vopsea dupa codul culorii de pe masina??(mi-am cumparat pleoape la faruri si as vrea sa le vopsesc)
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni????????????? Confused Sad
Skip ads

  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Incearca la cei care vand asemenea produse (vopsele auto). De regula, acestia au si laborator de mixat vopsele si pot produce vopseaua in functie de cod. De asemenea, pot ambala vopseaua si sub forma de spray sau creion (marker).
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu tocmai ce am aplicat metoda, cu rezultate acceptabile, dar nu perfecte...
Tips...
- atentie la codul culorii
- atentie la prepararea suprafetei de vopsit, perfect lisa, BINE degresata
- nu va zgarciti la grund (deci, alt spray...) la o culoare cat mai compatibila cu cea finala
- pentru plastic, se gaseste un grund special, fara el vopseaua se va exfolia peste un delta T
- preserati vopsirea integrala a elementelor si mascati elementele vecine cu scotch de hartie si ziare, NU folositi adeziv "obisnuit" ca reactioneaza cu solventul vopselei
- vopsiti intr-un local bine ventilat dar fara vant sau praf.
- dati un strat de grund uniform (doua daca e cazul) si dupa uscarea completa doua straturi de vopsea SUBTIRI (sa nu se scurga) in diagonala
- pentru vopselele metalizate nu nitati ca se da si un lac dupa aceea (deci, recapitulez, in total aveti nevoie de 4 sprayuri, un grund "metal", un grund "plastic", vopseaua propriu-zisa si un lac de protectie)
- si dupa lupte seculare, ati obtinut o suprafata acceptabila, dar care nu poate rivaliza decat in cazuri precise cu o vopsea cu pistolul (vopsea in culori "simple" alb de exemplu)
- BAFTA Exclamation
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pentru francofoni:

http://jcfressaix.free.fr/index.htm
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Gavriil a scris:Cum v-a iesit vopsirea? Credeti ca merita banii sau mai bine ati fi vopsit toata componenta?

Gabi


Sincer am folosit si folosesc metoda spray-ului dar mult mai eficienta, ieftina si de efect este metoda colantari mai putin motorul.Smile
  • colorix

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2014

  • Mesaj Privat
decat spray...mai bine cumperi 100g vopsea...te duci la un nene care mai face asa ceva...ii mai dai si lui un 20-30lei....iesi in acceasi bani aproape...si rezultatul este altul...ptr ca omu ala stie cum sa o dea;)
cu spray-ul nu se da ca si cum te-ai da cu hugo boss:))
Stima
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR