Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da ,am asigurarea de anul trecut ,tot la tiriac
Skip ads

  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Pe mine doar asigurarea pt 6 luni m-a costat 70 euro.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
70 de euro ? ciudat
Mai ales ca ai motor mare,ai verificat asigurarea ? e valabila ?
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am verificat, tocmai pentru ca aveam cu cea veche probleme. E valabila, am chitanta la ea , stampila tot . Repet 70 euro/6 luni fara itp.

Exista vre-un fel in care pot verifica daca e scoasa de la fisc? Imi putea face asigurare daca era scoasa? Masina e pe firma.

Am un amic cu audi 2.0 motorina an 1999 care a dat 180 euro / an asigurare + itp
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asta cu fiscu` chiar nu stiu daca se poate verifica,poate doar sa te duci la primaria de la ei si sa intrebi acolo (si aici intervine limba lor urata Very Happy )
Si apropo de asigurari ,la ce firma e asigurarea ta ?
Eu unul cred ca prefer sa dau ceva mai mult, dar in caz de ( Doamne freeste ) sa fiu asigurat, si celalalt sa fie despagubit , (asta e parerea mea)
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Nici nu se pune problema. Eu vreau sa fiu in regula, si rovigneta am. La Lev Ins Insurance Company am asigurarea. Nu am cautat eu o asigurarea ieftina nu vreau sa dau un ban degeaba sa platesc asigurarea si cand cel pagubit are nevoie de ea sa nu ii se dea banii. M-am saturat sa aud ca "astia de bulgaria n-au asigurare, sau au da nu iti da banii" etc, eu am masina de bulgaria pt ca nu sunt de acord sa dau mii de euro degeaba in Romania nu pt ca nu vreau sa fiu platitor de taxe. Inainte aveam la EUROINS bine ca am scapat de ei.

http://www.gandul.info/fina...lite-rca-11279664
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Gura lumii nu o astupa nici pamantul Smile)
Eu tot pentru taxa mami lor am inmatriculat masina in BG ,am dat 1200 euro pe masina si cand am ajuns aici taxa era de 1700 =)))
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
taxi43edy a scris:70 de euro ? ciudat
Mai ales ca ai motor mare,ai verificat asigurarea ? e valabila ?

Nu e deloc ciudat,inseamna ca proprietarul nu are accidente cu alte masini,sau ca mai are maxim1-2 pe numele lui.
La mine,la 2.5tds,e 80 eur/6 luni sau145 eur/1 an.Am luat-o gata inmatriculata din BG,si era singura masina a respectivului.De 3 ani nu a crescut deloc.
Skip ads

  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la Ruse ieri pentru a prelungi actele masinii. Am platit 300 Euro asigurare pentru motor 3100 cmc la Allianz. ITP costa 30 leva pentru autoturisme, dar bulgarii care intermediaza asa ceva pe care-i gasesti pe acolo cer 50 euro pentru ITP.
10 Euro dati in plus tipului de la standul de verificari tehnice rezolva problema.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mda, deci inseamna ca sunt 2 variante ,ori au multe accidente si atunci creste pretul la asigurare, ori au ei comisionul mare (pentru burta lor Very Happy )
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez ca msina este inmatriculata pe firma bulgara si mai mult ca sigur au foarte multe accidente.
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Care ar fi problema daca nu ai act de vanzare-cumparare si ai doar procura? Cica daca vine bulgaru sa iti ia masina arati contractul. Dar nu te ia pe tine apoi ca au trecut 30 zile si nu ai inmatriculat masina?
Skip ads

  • astra_bubu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu ai CV, masina nu e a ta. Ai drept de folosinta pentru acel bun, dar nu si de posesie (daca in procura scrie ca ai drept sa vinzi masina unei persoane terte inseamna ca trebuie sa ai si CV). Da, bulgaru poate sa-ti ia masina in acest caz.
  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Dar legea te obliga dupa 30 de zile sa o inmatriculezi in romania daca ai v/c. Deci daca vine bulgaru sa o ia si eu arat v/c politia nu ma ia pe mine ca de ce nu am inmatriculat-o? Iar apoi ma obliga sa o inmatriculez? Nu e obligatoriu sa ai v/c daca ai procura cu drepturi depline. Pai ori iti vinde ori iti imprumuta masina? Poate fratele meu pleaca din tara si mi-a lasat masina sa o vand si mi-a facut o procura (d-ala de comodat sau cum se zice in Romania acum) dar in niciun caz nu vrea sa mi-o vanda mie. Deci poti avea procura , poti face orice cu masina dar nu e obligatoriu v/c. Pe mine ma interesa mai mult faza cu amenda dupa 30 zile.



Nu cred asa ceva dar... intrebam. Nu am auzit pe nimeni niciodata. Dar spre exemplu o poate da ...furata ! Dar daca ai procura nu poate justifica... si mai ales toate actele original.


Ultima modificare facuta de LaMisto la Mie 04 Sep, 2013 10:07 pm
  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pai deobicei se face un contract nedatat... Crezi totusi ca o vina bulgarul sa iti ia masina? Laughing Cunosc tot felul de persoane care au masini trecute prin 4-5 proprietari si merg cu ele fara nici o problema.
  • RobertV

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Va salut am si eu o mica problema am facut azi un accident minor. Am masina inmatriculata pe bulgaria . Am Sunat la numarul de la bucuresti si mi-a facut legatura la avus international . Acum problema e ca mi'a radpuns un robot care mi-a spus sa notez ce imi zice . Dar vorbea prea repede si nu am apucat sa notez ce sa le trimit prin fax
ca sa imi deschida nu stiu ce dosar daca stiti ce sa le trimit va rog ajutati'ma
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai suna odata.Si da mai multe detalii,daca esti/nu esti tu de vina, poate s-a mai lovit cineva de pb.asta.Cei de la asigurari,indiferent de cine-i de vina,vor cauta sa-ti bage bete in roate,sa nu te despagubeasca,asa ca ar fi bine sa ai dovada de la Politie,chiar daca platesti amenda.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am pierdut numarul din fata Sad( ce pot sa fac ,de unde pot scoate alt numar ?
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
De unde e inmatriculata, il scoate proprietarul. Zi merci ca nu e ala din spate
  • 1_driver

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2012

  • Mesaj Privat
pe ala din spate nu ai cum sa il pierzi ca e capsat....colegu vezi ca e un site cauta pe google unde fac placute de inmatriculare , nu stiu cit de bine ies insa e mai bine decit un carton cu nr Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR