Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai... sa furi statul, care e cel mai mare hot din tara, nu e pacat Laughing Ca nu am auzit pe nimeni lezat de treaba asta, in afara fiscului...
Skip ads

  • stefanasss

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am o tigra din 95 cu numere de italia, si cred ca in curand o s-o inmatriculez la bulgari, mi-a expirat asigurarea si nu-mi convine sa fac alta. poate cineva sa imi dea niste detalii despre cum sa fac procura la ei, nu vreau sa pierd masina. Oare?
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
,,cand vine la boboteza cu japca peste mine"

Rupereeee hahahahahaha. Smile)))))))))

,,By the way, acu sunt total off topic ! "

Asta e nu-are nimik or sa citeasca printre randuri


p.s Exclamation ,, NU FURA...STATUL URASTE CONCURENTA" Exclamation


Ultima modificare facuta de deleted-8071 la Dum 20 Jan, 2008 11:54 am
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
stefanasss a scris:am o tigra din 95 cu numere de italia, si cred ca in curand o s-o inmatriculez la bulgari, mi-a expirat asigurarea si nu-mi convine sa fac alta. poate cineva sa imi dea niste detalii despre cum sa fac procura la ei, nu vreau sa pierd masina. Oare?

Nu fa asa ceva direct prin cetatean Bulgar te supui la riscuri foarte mari chiar daca dai mai putini bani.Cauta un roman care are firma acolo.Urmareste prin oras pe la tine daca sunt masini cu nr de BG si intreaba-i pe respectivii.Daca nu gasesti deloc vb. aici.
Skip ads

  • stefanasss

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
stiu pe cineva care locuieste in romania, si are un unchi in bulgaria. masina o s-o inmatriculez pe unchiul sau.
  • andy35_26

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bigboss am si eu o intrebare daca numerele[de germania]sunt expirate cum poti duce masina in BG
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
O duci pe platforma.
  • andy35_26

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Dragon Warrior a scris:O duci pe platforma.
da. dar de la baia mare pina in BG ma ruineaza platforma oare cu numere rosii se poate iesi din tara Question
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Nu ai incotro decat cu platforma... numere rosii trecute de perioada de 30 zile, numere de germania iesite din valabiliate, si orice alt fel de numere mai putin legale (pentru ca deasta intrebi) SUNT ILEGALE (logic, nu?) si vei merge pe roti pe riscul tau... dupa proverbil "Iarna, nu-i ca vara"

De curiozitate, vama cum vrei sa o treci?
  • andy35_26

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Nu ai incotro decat cu platforma... numere rosii trecute de perioada de 30 zile, numere de germania iesite din valabiliate, si orice alt fel de numere mai putin legale (pentru ca deasta intrebi) SUNT ILEGALE (logic, nu?) si vei merge pe roti pe riscul tau... dupa proverbil "Iarna, nu-i ca vara"

De curiozitate, vama cum vrei sa o treci?
intrebam de numere rosii romanesti in perioada de valabilitate k doar nu is urs sa o pun de un dosar penal
  • stefanasss

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dar fara asigurare se poate trece vama?
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Folositi gresit termenii. La frontiera cu Bulgaria nu exista vama. Exista numai punct de trecere a frontierei.

Secundo, fara asigurare nu poti sa iesi din tara. Dar poti incerca, poate ai noroc si nu te controleaza. Oricum, nu e un gest foarte destept sa circuli fara asigurare.
Skip ads

  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
O mica corectie ca sa fie clar pt toata lumea.
Eu nu furnizez aceste servicii ci doar vreau sa ajut cu informatii pe cei care au nevoie de ele.

1.Nu nu se poate iesi din tara cu numerele rosi (suntem singura tara din europa care are legislatia asta tampita)Treci de asa zisa vama romana te opresti...chemio rampa din ruse sau alta localitate si asa te misti mai departe.E recomandabil sa ai pe cineva sa-ti aranjezi dinainte treaba asta sau vei da o gramada de bani inutil.
2.Poti sa iesi din tara cu nr de germania chiar si cu ele expirate nu sesizeaza vamesul dar o faci pe ,,buca ta". (Eu am trecut cu opelul cu nr expirate si fara asigurare...dar mi-a cam tremurat nadragu pe mine).Atentie ca legislatia bulgara te obliga sa mergi permanent cu farurile aprinse chiar si-n oras !

Eu am dat la opelul sotiei pt transport din Pitesti pana in Ruse pe rampa 4 mil. asta ca sa aveti un etalon pt comparatie.

andy35_26 Mergi cu nr rosi pana la vama si inainte sa iesi din tara le pui pe cele de germania.Indicat e sa mai fi cu inca o masina care sa mearga in fata ta....na ca deja te invat la ,,penale".Oricum fapta in sine dupa cum am aflat si eu e foarte riscanta deoarece e foarte pedepsita de legislatia lor.


La frontiera cu Bulgaria nu exista vama. Asa este dar control vamal in clipa in care intri in BG exista.E un vames care se uita pe buletinu tau si atata tot.Daca i se pare ceva suspect te baga pe dreapta pt verificari. (suspect daca ai ceva marfa in masina , tigari,bautura in special)
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
BigBoss a scris:
Eu am dat la opelul sotiei pt transport din Pitesti pana in Ruse pe rampa 4 mil. asta ca sa aveti un etalon pt comparatie.


Ai dat putin! Cati km sunt din Pitesti pana in Ruse?
  • andy35_26

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2000 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mersi bigboss da deja ma doare creieru de cate probleme am cu inmatriculatul asta Evil or Very Mad
  • nickos_buc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
BigBoss a scris:O mica corectie ca sa fie clar pt toata lumea.
Eu nu furnizez aceste servicii ci doar vreau sa ajut cu informatii pe cei care au nevoie de ele.

1.Nu nu se poate iesi din tara cu numerele rosi (suntem singura tara din europa care are legislatia asta tampita)Treci de asa zisa vama romana te opresti...chemio rampa din ruse sau alta localitate si asa te misti mai departe.E recomandabil sa ai pe cineva sa-ti aranjezi dinainte treaba asta sau vei da o gramada de bani inutil.
2.Poti sa iesi din tara cu nr de germania chiar si cu ele expirate nu sesizeaza vamesul dar o faci pe ,,buca ta". (Eu am trecut cu opelul cu nr expirate si fara asigurare...dar mi-a cam tremurat nadragu pe mine).Atentie ca legislatia bulgara te obliga sa mergi permanent cu farurile aprinse chiar si-n oras !

Eu am dat la opelul sotiei pt transport din Pitesti pana in Ruse pe rampa 4 mil. asta ca sa aveti un etalon pt comparatie.

andy35_26 Mergi cu nr rosi pana la vama si inainte sa iesi din tara le pui pe cele de germania.Indicat e sa mai fi cu inca o masina care sa mearga in fata ta....na ca deja te invat la ,,penale".Oricum fapta in sine dupa cum am aflat si eu e foarte riscanta deoarece e foarte pedepsita de legislatia lor.


La frontiera cu Bulgaria nu exista vama. Asa este dar control vamal in clipa in care intri in BG exista.E un vames care se uita pe buletinu tau si atata tot.Daca i se pare ceva suspect te baga pe dreapta pt verificari. (suspect daca ai ceva marfa in masina , tigari,bautura in special)


Bun pret la platforma din Pitesti. Bucuresti ruse sub 100 eu, fara taxe de pod, nu gasesti
Atentie la bulgari ca daca e sa calci pe bec: radar, sau orice alceva, iti opreste buletinul si platesti minim 50 euroi la banca. Daca e inchisa banca, dormi la hotel sau in masina...
Chestia cu farurile in oras e obligatorie doar in lunile de iarna.
Pentru distante lungi sa eviti platforma se iau numere provizorii de la bulgari. Costa 150-200 eu
  • nickos_buc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
andy35_26 a scris:mersi bigboss da deja ma doare creieru de cate probleme am cu inmatriculatul asta Evil or Very Mad


ce sa-i faci?
cine-i comod plateste mai mult, nu?
las` c-o scoti la capat pana la urma
  • bully

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
[quote="nickos_buc"]
BigBoss a scris:O mica corectie ca sa fie clar pt toata lumea.
Eu nu furnizez aceste servicii ci doar vreau sa ajut cu informatii pe cei care au nevoie de ele.
Pentru distante lungi sa eviti platforma se iau numere provizorii de la bulgari. Costa 150-200 eu


Spune-mi te rog pot lua numere provizorii de la bulgari daca am avut 1 luna numere rosii care au expirat de ceva timp? Cum pot sa le iau? Multumesc
Cata bataie de cap putem avea cu o masina!
  • deleted-8071

  • Mesaje scrise: 414
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
numere provizorii de la bulgari
la intrebarea asta am sa-ti raspund este 1 saptamana findca marti ma duc in BG si o sa ma interesez pt tine... ca nu stiu momentan.
  • GKoo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Salve. Eu am un vectra b 96 2.5 v6 .. are 170 cp fix. E valabila oferta cu 600 sau mai creste pretul ?

Daca e sa lucrez cu amicul tau se ocupa el sa transporte masina pana in bg ? ( nu mai am nr de germania la ea)
Trebuie sa merg si eu in bulgaria sau ii las lui masina si se ocupa el de tot ?
Cat timp dureaza pana se rezolva toata treaba ?

Sunt foarte interesat pt ca stau cu masina de 1 luna pe bara si m-am saturat sa ma uit la ea.
Merci anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR