Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Am si eu o mica problema la opelul meu vectra a 1,8i, 1990 la care nu am gasit solutii pe forum
Azi am fost la mecanic sa-mi faca frana de mana deoarece cand am fost la itp am fost respins pentru ca nu prindea deloc pe partea stanga.Mecanicul a schimbat cablul de la frana pentru ca era uzat si am mers din nou la itp unde am vazut ca frana de mana prinde bine. Problema a inceput dupa ce am plecat de la itp. Am observat ca in mers se aude un huruit ciudat la roata la care a lucrat mecanicul si cand am ajuns acasa si am pus mana pe janta respectiva am observat ca e fierbinte.Precizaz ca frana de mana era coborata de tot. De asemenea cand plec de pe loc parca ceva tine masina pe loc cand accelerez si trebuie sa accelerez mai mult ca inainte sa umble la frana. Oare a uitat mecanicul sa faca ceva la roata? Voi ce parere aveti? De unde poate fi ceea ce se intampla?
Oare se intampla ceva daca circul prin oras cu masina asa weekendul asta pana luni ce ma duc iar la service?
Skip ads

  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut ! E clar ca merge infranata . parerea mea este ca a strans piulita prea tare (cea dupa ax ) sau a nu a reglat cum trebuia sabotii de frana

ridic-o pe cric si vezi care roata este infranata, si ori slabesti putin piulita si vezi cum se comporta , ori o duci inapoi la nea meknicu ' Smile
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
au ramas sabotii blocati pe tambur.
o cauza posibila este montarea necorespunzatoare a arcului care ii aduce inapoi, in pozitia de repaus. e posibil sa sara arcul si atunci te alegi cu un cuptor rotativ. sau a uitat sa il puna (mai greu de crezut, dar posibil).
sau a sarit sirma aia groasa de care se prinde capatul arcului si dupa ea si arcul.
o ridici pe cric, scoti roata, tamburul (o sa te chinui daca au ramas sabotii blocati, inarmeaza-te cu rabdare) si repui totul la loc, refaci reglajul.
avind in vedere vremea de afara, parca mai bine ar fi sa o duci cumva la mecanic, sa rezolve el. mie mi-a luat 2 ore, pe cimp, vara trecuta.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bucifer85 a scris:ridic-o pe cric si vezi care roata este infranata, si ori slabesti putin piulita si vezi cum se comporta , ori o duci inapoi la nea meknicu ' Smile

Nu crezi ca roata care merge franata este cea fierbinte? Wink
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ca sa schimbe cablul de frana nu este necesar sa dea jos sabotii sau mecanismul, si cum ai spus ca doar o o roata iti prindea cealalta nu, ma face sa cred ca la reglajul franei de mana a cam exagerat si la cam intins.
bagate sub masina si unde este amplasat maneta de frana ai un surub cu care reglezi intinderea cablului.
daca tot ai probleme atunci mai ar putea fi si reglajl automat al sabotilor(cum se uzeaza saboti se deschid(se apropie de tambur) tot mai mult pt a nu scadea forta de franare), nu cumva mecanicul a apasat pe frana cu tamburiul dati jos?....
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Azi dimineata am observat ca in momentul in care virez spre stanga, adica spre partea cu roata a carei jante se incalzeste se aude un scartait tare de la roata din spate
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
da, se poate .... Smile
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cel mai bine mergi la mecanic ii explici ce si cum se intampla.daca se incalzeste nu e indicat sa mergi cu ea asha,de la caldura risti sa ramai fara vaselina la rulmenti si chiar sa se gripeze
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR