Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mariu_s

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea!Sunt nou pe site asa ca nu prea stiu cum stau lucrurile pe aici.Am un opel vectra b 1,6 din 96,,motor X16SZR,benzina si GPL si are mai multe probleme asa ca va rog sa ma ajutati cu vreun sfat ceva,caci nu ma pricep prea mult la masini.Iata care ar fi problemele:
-Se aprinde la bord un bec galben cu un motor pe el si nu stiu de la ce e.Am inteles ca ar fi de la amestecul aer-combustibil si de vina ar fi sonda lambda de la motor.Asa e?Trebuie schimbata?
-Consumul la gaz e destul de mare adica in jur de 14-15l/100km.Poate fi reglat de undeva sau e ceva defect?
-Se aude un zgomot ca un huruit si am inteles ca e desprins,stricat catalizatorul din toba.Trebuie sa schimb toata partea din fata a tobei?
Cam astea ar fi deocamdata...Va rog sa ma ajutati cu o parere.
Unde as putea gasi o descriere tehnica,o carte despre Opel vectra b?
Va multumesc pentru orice sugestie!
  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal nu stiu ce sa mai cred de marca asta de masina numai probleme am avut cu ea de cand am luat o tot din 96 16xel. catalizatorul are cevade ceramica in el si poate ala e spart asa a patit un coleg la unastra din 94 la costat 2 mil sa scoata catalizatorul si sa sudeze o bucata de teava in locul; lui si ceva pe la galeria de evacuare niste urechi care se prid galerie pe unde ies gazele din motor.un catalizator universal este cam 350ron unul original 1000ron el nu si amai pus nici unul si merge bine.chestia este ca la el este sistem de injectie monopunct pe cand la noi este multipunct.mosule la consum de benzina pe mine nu ma arde rau 8 sau 9 in oras as vrea sa i pun un gaz sa vad cum se comporta nu stiu cat costa instalatia de gaz dar am vazut una pe o nubira bagata in locul rotii de rezerva nici nu stii ca are gaz pe ea .
  • mariu_s

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pai eu am gaz pe ea
iar butelia o am in locul rotii de rezerva
cand am luat-o,vanzatorul mi-a dat actele de la instalatia de gaz.21 de mil l-a costat
dar tu ce probleme ai avut la a ta?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
marius_s, nu mai posta consecutiv. Foloseste butonul Modifica
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR