Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am o vectra b din 98 cu motor de 2.5i la 180cai
momentan masina atinge 240km/h dar sta in 6600 ture nu imi place nici ca omor motorul si nici consumul
eu lucrez ca si un curier rapid "personal" si fac foarte des traseul romania germania si imi trebuie sa scot timp cat mai mic
as dori o cutie in 6 trepte pt a ajuta putin motorul si de ce nu sa ating o viteza mai mare la turatii mai scazute ex 5000
spunet-mi va rog ce ar implica un transplant de cutie si costurile si riscurile acestuia
cam care ar fi riscurile sa merg mai tare de 250 km/h
cu tot respectul dar nu raspund la intrebari personale sau ironice, daca cineva ma poate ajuta cu un raspuns concret si profesional as fi recunoscator
multumesc anticipat
Skip ads

  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut. iti recomand sa te duci la un mecanic bun / reprezentanta opel / dezmembrari auto si sa intrebi / vezi daca se potrivesc impreuna. e foarte probabil ca cele doua cutii sa aiba constructia diferita.
daca se potrivesc nu cred ca o sa ai probleme cu ea.
o alta varianta ar fi sa cauti un opel omega cu motor de 3.0 sau 3.2 si persupun ca atunci o sa fie alta viata
bafta
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
a fost facut vreun vectra b in 6 trepte?
daca da...atuncea esti sigur ca vei ajunge la o viteza mai mare?nu cumva a 6 treapta imparte restul facat ca treptele sa fie mai scurte ca masina sa aiba un demaraj mai bun...?

deci sa facem un calcul la ce vrei tu:
Actual: 240km la 6600rpm!
si ce doresti: 240km la 5000rpm!
nu?
deci daca la 240km la 5000rpm atunci = 0.048km/rpm.
si atuncea la 6600rpm ar veni cam 316km! nu?

ce putere iti trebuie sa ajungi la 100km?
si la 200km?
ce greutate ai?cat de bune sunt amortizoarele?ce arcuri ai?
la ce turatie ai cuplul maxim?
la ce parametri de aerodinamica este facut masina ta?
180de cai nu cred ca o sati ajunga....

si daca ai reusi sa faci rost de o alta cutie la parametri doriti de tine 2 variante ar fi posibile:

1.accident.....
2. tiai trimite motorul direct la fire vechi.

dupa ce depaseste motorul cumplul maxim incepe sai scada puterea(la motorul tau nuii stiu graficul dar daca vrei sa faci modificari ar trebui sa te interesezi) si manaca mai mult!

o masina ce a fost construita maxim la x km sa ajunga la x rpm a fost facuta sa nu fie solicitat doar pt un timp scurt, aice nu zic ca tiar muri pe loc, dar frumos cu timpul...poate nici nu va fi mult.

- ca sati stea masina pe drum trebuie sa fie mult mai mare forta ce o propulseaza(respectiv aderenta) decat obstacolul..forta de frecarea, in cazul tau aerul. altfel ti se va destabiliza+ daca mai ai si incarcatura in spate si iti este mai ridicat fata iar ai sanse mari ca sa o iei de pe drum.

trebuie sa schimbi intreaga suspensia pt a cobora masina cat mai jos posibil.
nu cred ca vei ajunge la parametri doriti de tine...dar niciodata!
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ok, deci 316 km/h e o viteza exorbitanta, un opel stock nu ar avea ce sa caute sa depaseasca 260km/h , evident ca 260 nu e o viteza de croaziera, daca as putea sa o tin in 200km/h ar fi extraordinar(fara sa calez prea tare motoru, normal) din cate vad am cam gresit calculele
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Aveti aici o lista de cutii puse pe Opel si cu rapoartele cutiilor http://www.opel-freunde-kaki.de/getriebe.htm
KlubbHead, pe motorul tau s-au pus 2 tipuri de cutii - F23SR (SR - Short Range) si F25. Daca ai marsarierul in dreapta-spate, atunci ai F23. Daca il ai in stinga-fata, atunci e F25.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
murzick a scris:Aveti aici o lista de cutii puse pe Opel si cu rapoartele cutiilor http://www.opel-freunde-kaki.de/getriebe.htm
KlubbHead, pe motorul tau s-au pus 2 tipuri de cutii - F23SR (SR - Short Range) si F25. Daca ai marsarierul in dreapta-spate, atunci ai F23. Daca il ai in stinga-fata, atunci e F25.


dreapta spate deci F23
  • giubau_v8

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: buzau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Dezgrop si eu subiectul
Pe motorul z16xe ce cutie ''lunga'' as putea sa montez si eu?
Nu sunt boy racer deci mi-ar trebui ceva sa fie mai economica la drum lung.
Momentan am 100 km/h la 3000 rpm Sad , sora mea are 2400-2500 rpm la 100 km/h cod motor y16xe pe un b2 din acelasi an, 1.6)
Multumesc
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pe z16xe eu am cutie cu rapoarte lungi, dar nu stiu sa iti spun exact tipul cutiei...
  • giubau_v8

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: buzau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2006

  • Mesaj Privat
A mea e sigur cu rapoarte scurte ca e diferenta mare fata de a surorii mele...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR