Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • sevenx

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
IN agesct moment masina se autoradiaza in momentul in care noul cumparator vine si o inmtariculeaza.
Daca nu o inmatriculeaza in 30 zile si este oprit primeste amenda dar daca ia un radar si nu este oprit amenda vine la vechiul proprietar Smile
Skip ads

  • dj_shooby87

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1996 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sevenx a scris:IN agesct moment masina se autoradiaza in momentul in care noul cumparator vine si o inmtariculeaza.
Daca nu o inmatriculeaza in 30 zile si este oprit primeste amenda dar daca ia un radar si nu este oprit amenda vine la vechiul proprietar Smile


da dar asta care a cumparat masina m-a sunat ca a fost la rar si are nevoie de la mine de uyn certificat de radiere de pe la primarie cu impozitul bla bla ceea ce eu nu stiu cum se face si ce imi trebuie...
  • sevenx

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
din cate stiu asta trebuia sa i-l dai cand ai vandut-o; el nu o poate inmatricula daca nu are dovada de la tine ca nu mai este inamtriculata din punct de vedere fiscal pe numele tau;
tu trebuie sa te duci al administratia financiara unde plateai impozitul pentru ea, le spui care e problema si stiu ei ce sa-ti dea;
procedura e asta intrucat nu au de unde sa stie daca nu cumva tu ai datorii la impozit pe masina
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
shooby, te duci pe langa politie, trebuie sa fie firme care se ocupa cu inmatriculari. Iti fac ei dosarul, o sa ai o foaie cu care mergi la primarie. Cei de la primarie, daca nu ai restante la impozite, iti vor viza fisa respectiva (care se numeste certificat fiscal) si vor radia autoturismul de la tine (impozite). Tu dai fisa la cumparator.

Ce nu inteleg eu e faptul ca sunt n topice pe clubopel despre pasii de facut si hartiile necesare pentru o radiere, geme netul de explicatii pe tz site-uri cu asemenea informatii, da' tu ceri sa ti se zica mura-n gura...
Skip ads

  • GINAMILEA

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
BUNA YIUA
AM VANDUT ACUM 3 ANI UN OPEL,CE E DREPT ERA VECHI..AM FACUT ACTE DE VANZARE CUMPARARE DE MANA
.NESIMTITUL A FOLOSIT MASINA,EU AM PLATIT IMPOYITULK SI ACUM MA ANUNTA CA A DAT-O LA FIER VECHI SI NU O MAI ARE
CA SA MI DEA CHITANTA MI-A CERUT BANI TOT EL
.CE SA FAC IN CAYUL IN CARE EU AM CARTEA MASINII,MASINA E TOT PE NUMELE MEU
SI VREAU SA O RADIEY
CINEVA MI-A YIS SA MERG CU CHITANTA CU IMPOZITELE PLATITE SI O DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE LA NOTAR.AAAAAAJUTORRRRRRRRRRRRRRRR
CUM SA PROCEDEZ CA M-AM SATURAT SA DSAU BANI DEGEABA

Mutat aici noul dumneavoastra topic,se pare ca functia cauta nu este prea bine cunoscuta de dumneavoastra.
Recomandari pentru evitarea problemelor pe viitor.
Edit by StefanTolos

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca iti trebuie si o hartie care sa ateste ca ai casat-o.Daca nu rezolvi problema sau nu-ti da nimeni vreun sfat pe aici ,ne auzim Wink
  • cristi_bv

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acum cativa ani a fost un prieten de-al meu in aceeasi situatie si stiu ca a obtinut o hotarare judecatoreasca de radiere,poate avem vre-un coleg avocat si poate sa-ti spuna mai multe.
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
GINAMILEA a scris:BUNA YIUA
AM VANDUT ACUM 3 ANI UN OPEL,CE E DREPT ERA VECHI..AM FACUT ACTE DE VANZARE CUMPARARE DE MANA
.NESIMTITUL A FOLOSIT MASINA,EU AM PLATIT IMPOYITULK SI ACUM MA ANUNTA CA A DAT-O LA FIER VECHI SI NU O MAI ARE
CA SA MI DEA CHITANTA MI-A CERUT BANI TOT EL
.CE SA FAC IN CAYUL IN CARE EU AM CARTEA MASINII,MASINA E TOT PE NUMELE MEU
SI VREAU SA O RADIEY
CINEVA MI-A YIS SA MERG CU CHITANTA CU IMPOZITELE PLATITE SI O DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE LA NOTAR.AAAAAAJUTORRRRRRRRRRRRRRRR
CUM SA PROCEDEZ CA M-AM SATURAT SA DSAU BANI DEGEABA

Mutat aici noul dumneavoastra topic,se pare ca functia cauta nu este prea bine cunoscuta de dumneavoastra.
Recomandari pentru evitarea problemelor pe viitor.
Edit by StefanTolos


Daca ai cartea nu e nici o problema , Scoti certificat fiscal ca ai platit impozitul si te duci la politie cu actele necesare , pentru certificatul de inmatriculare dai declaratie notariala sau la ei ( nu mai tin minte exact ) ca l-ai pierdut. Eu asa am facut, ca a pierdut talonul cel caruia i-am vandut-o . Problema e cu placutele de inmatriculare daca nu le ai sa le predai . Asta depinde de la judet la judet.
Skip ads

  • sabass

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sal

Am si eu o problema,am cumparat o masina de vre-o 6 luni .masina e de firma .pe talon,pe carte ,e trecuta firma .firma a vandut-o cu factura .unei persoane 1.persoana 1 a vandut=o altei persoane 2. persoana 2 mi-a vandat-o mie . dar prostia mea e ca nu am facut nimic la mana cu persoana 2.
pe talon nu e trecut ca a instrainat masina .
vreau sa o inmatriculez pe numele meu
,am fost la firma respectiva care e trecut in talon ,si surpriza
masina e radiata fiscal. eu am carte am talon am factura am tot la ea
ce inseamna:

mai pot sa o inscriu pe numele meu ?
pot circula cu ea asa?
  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sabass a scris:sal

masina e radiata fiscal. eu am carte am talon am factura am tot la ea
ce inseamna:

mai pot sa o inscriu pe numele meu ?
pot circula cu ea asa?

Ai nevoie de :
- contract vanzare cumparare ( daca nu e suficienta factura ) intre firma si cumparator 1, certificat fiscal pentru firma,
-contract vanzare cumparare intre cumparator 1 si 2, certificat fiscal cumparator 1
-contract vanzare cumparare intre cumparator 2 si tine, certificat fiscal cumparator 2
  • sabass

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
dar pot circula cu ea daca am toate taxele platite/
? mersi
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poti circula cu ea pana la un eventual eveniment, adica pana va trebui ca proprietarul sa semneze un act. Asta se intampla de obicei cand ajungi cu masina la rar sau la daune si atunci va trebui sa-l rogi pe patronul firmei sa te ajute.
Ar mai fi un aspect de luat in seama: o eventuala amenda care sa ajunga la firma. Chiar daca o va plati firma, vor face sesizare la politie ca masina e vanduta si ti se va retine certificatul pentru perfectarea actelor.
Skip ads

  • sabass

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
bne dar firma a radiato fiscal
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Certificatul fiscal nu ti-l cere nimeni in afara de cazul in care vrei sa o inmatriculezi. Atunci vei plati impozitul si majorarile aferente de la data cand a fost radiata fiscal.
Asta este riscul cand cumperi de la alta persoana decat proprietarul.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut baieti,am o mare rugaminte;am cumparat si eu o masina (anul trecut)pe care am vrut sa transcriu pe numele meu,dar fostul proprietar ai restant inpozitul pe 3 ani(450 de lei)+casa. total are de plata cam 1500lei.ce pot sa fac fara sa platesc eu inpozitul sa radiez masina, sa pot inmatricula masina pe numele meu?va rog sa ma ajutati. Crying or Very sad Oare?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
lorenz a scris:...fostul proprietar ai restant inpozitul pe 3 ani(450 de lei)+casa. total are de plata cam 1500lei.ce pot sa fac fara sa platesc eu inpozitul sa radiez masina, ... Crying or Very sad Oare?

Ai zis bine. Daca ai o cunostinta la administratia financiara de care apartine vanzatorul, poti plati impozitul doar pe masina (inclusiv restantele acesteia) si obtii certificatul fiscal pt. inmatriculare.
E greu dar nu imposibil.
Bafta.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
an primul rand mersi ca ma ajuti,,,si zici daca platesc 450 de lei+ restanta primesc o stampila(pe fisa de anmatriculare)de la primarie ,si dupa aia ce am de facut?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Iti trebuie o "pila" la adm. financiara a vanzatorului.
Daca obtii certificatul fiscal si stampila pe fisa de inmatriculare mai ai de facut autentificarea la RAR, ITP-ul in caz ca expira in mai putin de 30 de zile (sau a expirat), asigurare, impozit pe numele tau, taxa talon, numere si cam atat.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Iti trebuie o "pila" la adm. financiara a vanzatorului.
Daca obtii certificatul fiscal si stampila pe fisa de inmatriculare mai ai de facut autentificarea la RAR...

@iulian... o mica corectie.. este vorba de Identificare ( autentificarea se face la masinile care inca nu au CI ). Numai bine.
  • lorenz

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
esti un domn ,,,,,,,,,,mersi pt ajutor
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR