Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Alpha20=20% TNL (transmitenta normala a luminii). E un echilibru excelent intre protectie, estetica, vizibilitate si imunitate la pata de pe retina agentului de politie(functie de agent). Sa nu mai spun ca 5% e la fel de inutila ca un eleron imens montat pe spatele unei corsa de 1-1.2L. Nu te ajuta la vizibilitate, arata ca dracu'de urat contrastul(jumatate negru, jumatate transparent), sare mai usor in ochii Politiei, etc.
Da'la urma urmei, fiecare isi cheltuieste banutii cum crede de cuviinta nu?

P.S. folia aplicata pe parbriz si geamurile fata sunt in afara legii, deci fiecare pe riscul lui..
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
80% pe fata e... De cate ori ai ramas fara talon in buzunar? Smile
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
ce e 80% pe fata?
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
20% transparenta, 80% folia. Inteleg ca folia ta are 20% transparenta deci e 80% inchisa.
Skip ads

  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Da.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
corsa.timis a scris:Salut,
vedeti la mine in garaj SolarZone Alpha20, montata in 2012, cu timbre si garantie 7 ani. nu se decoloreaza, nu ma arde soarele, nu deranjeaza reflexia din zapada iarna. cautati poze si cu llumar si faceti comparatie. 5% transparenta nu vad rostu'..

Orice folie devine mai transparenta incepand chiar dupa primul an de utilizare,indiferent ca este Llumar , Solar Zone , Global etc. Daca tii masina in garaj si o scoti doar noaptea da... asa isi pastreaza opacitatea.
Eu unul am montat Global 5 % transparenta , nu am absolut nicio problema cu vizibilitatea noaptea. Pentru cine nu-si cunoaste dimensiunile masinii si este necesar sa se uite in absolut toate oglizile dinsponibile pe masina + eventual inca vreo 2 oglinzi montate suplimentar nu recomand 5 %. Ba mai mult de atat ar trebui sa i se interzica sa conduca autoutilizare gen Pick-up uri gen Navara Carosat , L200 Etc chiar daca are permis categoria B in buzunar pe motiv "ca n-are oglinda retrovizoare interioara" si nu poate executa manevre cu spatele.
Sunt soferi si ... soferi. Unu parcheaza cu spatele in 20 secunde altora le este necesara o vizilitate extraordinar de buna si cu toate astea tot le ia 5 minute sa faca aceeasi manevra.
P.S. referitor la marca ... de cele mai multe ori te alegi cu timbre si atorizatie Llumar iar pe masina ai montat o chinezarie de 50 de ron...Si mai esti si mandru de noua ta folie Llumar de 5 milioane.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
"Sunt soferi si ... soferi. Unu parcheaza cu spatele in 20 secunde altora le este necesara o vizilitate extraordinar de buna si cu toate astea tot le ia 5 minute sa faca aceeasi manevra."
Unii nu parcheaza nici dupa 20 ani de condus masini gen fiesta sau sandero fara folii in spatii in care intra insignii st Laughing (caz concret)
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Op3l a scris:
corsa.timis a scris:Salut,
vedeti la mine in garaj SolarZone Alpha20, montata in 2012, cu timbre si garantie 7 ani. nu se decoloreaza, nu ma arde soarele, nu deranjeaza reflexia din zapada iarna. cautati poze si cu llumar si faceti comparatie. 5% transparenta nu vad rostu'..

Orice folie devine mai transparenta incepand chiar dupa primul an de utilizare,indiferent ca este Llumar , Solar Zone , Global etc. Daca tii masina in garaj si o scoti doar noaptea da... asa isi pastreaza opacitatea.
Eu unul am montat Global 5 % transparenta , nu am absolut nicio problema cu vizibilitatea noaptea. Pentru cine nu-si cunoaste dimensiunile masinii si este necesar sa se uite in absolut toate oglizile dinsponibile pe masina + eventual inca vreo 2 oglinzi montate suplimentar nu recomand 5 %. Ba mai mult de atat ar trebui sa i se interzica sa conduca autoutilizare gen Pick-up uri gen Navara Carosat , L200 Etc chiar daca are permis categoria B in buzunar pe motiv "ca n-are oglinda retrovizoare interioara" si nu poate executa manevre cu spatele.
Sunt soferi si ... soferi. Unu parcheaza cu spatele in 20 secunde altora le este necesara o vizilitate extraordinar de buna si cu toate astea tot le ia 5 minute sa faca aceeasi manevra.
P.S. referitor la marca ... de cele mai multe ori te alegi cu timbre si atorizatie Llumar iar pe masina ai montat o chinezarie de 50 de ron...Si mai esti si mandru de noua ta folie Llumar de 5 milioane.


Da. Laughing

L.E. si pentru ca multi habar n-au cam cat le trebuie dar e "bad ass" si suna "cool" cat mai putin la suta, uite cam cum se vede prin X% opacitate.

Alegeti cu grija, eventual vedeti pe la amici, prieteni cat va convine si cat va incomodeaza..
Bafta!


Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ieri am fost oprit de RAR (pt GPL). Agentul de la rutiera imi este prieten si stiind de la mine povestea cu foliile ia rugat pe cei de la RAR sa verifice daca sunt in regula. Acestia au zis ca atat timp cat am etichete aplicate este in regula, si ca ramai fara talon daca ai aplicate folii pe fata. Inrest nu au treaba cu spatele. (PS au un aparat de il prind pe geam si verifica opacitatea).
I-am intrebat daca am voie sa leg lampile astea pe faza scurta, aici mi-au zis ca amenda este 980 lei si ridicarea talonului.
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
@rhydin - iti ridica talonul pentru folia pe fata? Pai daca o ai montata in service agreat de ei(am verificat pe site-ul lor sa vad daca e agreat) si ai autorizatie si garantie pentru tot ce s-a executat, atunci de ce iti ridica certficatul? E vina ta ca utilizator final ca ai montat asa ceva pe masina daca ai fost si ai montat-o in service-ul agreat de ei si ca era legala atunci si acum nu mai e?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Eu nu am folii pe geamuri fata pt ca geamurile mele oricum au 70% transparenta iar parbrizul 75 asadar nu este nevoie.
Doar ca eram in dubii. Eu n-am certificatul ala care l-ai posta tu, insa sa fim seriosi Smile se rezolva imediat. Stampila deasemenea Smile pe ebay gasesti orice Very Happy
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Eu te cred ca se rezolva rapid, dar nu l-am rezolvat eu...Nu umblu cu "smenuieli"....Chiar am platit 500 de lei si in 2010(pentru Opel) si acum in 2015 cand am pus folia pe Passat-am folosit aceeasi firma ca mi-a placut cum se comporta folia dupa atata timp...Plus ca un ITP a fost facut la RAR ca mi-au gresit astia seria motorului si au vazut abia dupa 4 ani(vara lui 2014) si nici atunci nu a zis nimeni nimic de geamuri...E bine, ca am cred si bonul fiscal de la plata facuta, ca sigur vreodata se va gasi careva sa se ia de folie....
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Folia pe geamurile din fata nu se poate omologa decat daca geamul e clar din fabrica, iar cum acesta nu e... tragi singur concluzia. Du-te si ia-i la intrebari pe cei de la firma lui peste.
  • DaniDni

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am eu pe corsa b 1.2i '93 in doua portiere . Am folii pe geamurile din spate si pe luneta de 90% neomologata . Am fost oprit de vreo 3 ori de cand le am si nu m-a intrebat nimeni nimic de ele
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ai fost norocos,dar tot nu scapi odata sa nu te prinda Garcea.
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
stie cineva cum se lipeste folia pe luneta?chiar e necesar sa merg in service?si aia au invatat de la cineva!
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Baieti,cat timp ai folie doar pe spate,si lipite timbrele alea pe geamuri intr-un coltisor,care le cumperi cu folia la 20 lei,nu are treaba nimeni cu tine,si nu te lasa nimeni fara talon.Folia pe fata trebuie omologata .Am trecut si eu prin faza asta,asa ca am ramas doar la folia pe spate,care acum vreau s-o schimb ca e zgariata rau.Timbrele raman pe geam pe dinafara.Fara batai de cap!
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
La cate tutoriale gãsești pe YouTube...
  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am vazut ceva pe youtube,insa e putin ciudata.Stiu ca aia sunt profesonisti,insa nu am inteles de ce pun folia prima data pe dinafara si apoi o lipesc in interior.SUNT BLONDA!
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
pentru ca folia sa preia forma geamului.
și eu sunt blond Very Happy..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR