Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut. Un prieten bun de-al meu vrea sa isi cumpere o Tigra si vreau sa il ajut si eu. Asa ca :
-merita sau nu merita o Tigra???
-care sunt problemele care apar la Tigra
-ce alternativa ar avea la Tigra???

In speranta ca ma veti ajuta ....multumesc anticipat Smile
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Tigra este un... Corsa, asa ca nu are ALTE probleme decat cele bine cunoscute de la modelul-mama Wink
Daca nu are o famelie numeroasa iar masina e ieftina si la pret bun, de ce sa ezite ?
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
daca e f. tanar ( neinsurat si nici in progress ) merita sa-si ia o tigra doar daca vrea sa arate mai interesant, mai sport. mie personal nu prea imi place ca e mica si joasa. am mers numai in dreapta.

altfel, nu prea vad motive. adica as merge linistit pe o corsa sau astra, functie de buget si asteptari.

problemele cred ca-s in mare aceleasi ca la modelele opel din generatia respectiva. si motoarele-s ecotec-urile de la opel.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Un minus este acela ca sunt destul de rare masinile la noi, nemaifiind o masina noua intampini probleme majore atunci cand te duci sa cauti piese pentru ea (pana acum nu am vazut nici una la dezmembrari).
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
subscriu. am un prieten care are una si plange rau dupa piese (mai ales ca daca gaseste din intamplare undeva il jupoaie rau de tot ) asa ca... eu zic ca nu prea e o optiune buna. Mai bine altceva.
  • dor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
imi place ca voi vorbiti din auzite, de genul " am un prieten care a auzit de la fratele cumnatei varului lui, care are un tigra"
eu AM un tigra.
deci pot sa va spun ca masina e grozava.
eu nu sunt nici tinerel si am si familie ( sotie si un copil)
ca dimensiuni e mai spatioasa decat o solenza, deci pica varianta cu e mica si inghesuita.
din exterior pare mica , dar cati din voi au urcat intr-o tigra?
o comparati cu o corsa?
da , sunt foarte multe asemanari intre ele, dar nu uitati ca motoarele sunt de 1,4 , iar la caii putere, corsa nu poate decat sa viseze. varianta minima are 90 de cp , pe cand corsa daca se ridica la 75 e ok.
In ceea ce priveste piesele, iar va contrazic. Am intrat acum cu ea in revizie si am schimbat unle piese si nu am avut absolut nici o problema.
am facut comanda prin doua tipuri de magazine ( EUROCAR si REPREZENTANTA OPEL), la eurocar mi-au venit piesele in 2 zile, iar la reprezentanta opel in 7 zile, deci nu vad unde ar putea fi problema. aaaaaaa daca vrei piese sh, atunci intr-adevar ai o problema. tigra e asa de buna ca nu exista la dezmembrari deci nu gasesti piese sh. Evil or Very Mad
dar sa va spun drept nici nu merita sa cumperi piese sh. cele noi sunt accesibile.
sa va dau exemple :
1. pompa benzina 3500000
2.placutze frana - 650000
3.cablu kilometraj - 1500000
4. curea transmisie - 850000 ( cu tot cu role - 2500000)
5. curea alternator - 650000
6. senzor motor ( arbore cotit) 2100000
deci preturi rezonabile
atat am schimbat eu la ea.
va urez succes in alegerea voastra.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
bine ai venit dor!

ceilalti cred ca se gandeau la altfel de piese (far, aripa, etc). Ceea ce ai enumerat tu foarte putini se gandesc sa pune sh.
Totusi in spate spatiul e cam mic pt o persoana adulta, poate pt un copil e bine Wink
Portbagajul e incapator.
Senzatia din scaunul soferului e superba, poate chiar mai buna decat la calibra. Totusi e o masina pt strazi bune, asa ca in orasele noastre ma doare sufletul Sad
  • dor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
sunt de acord cu tine in ceea ce priveste strazile noastre.
e jale sa mergi cu o tigra pe strazi cu gropi ( suspensie mult mai rigida decat la alte masini)
in ceea ce priveste spatiul din spate, iti dau si aici dreptate.
eu am 1,76 m inaltime si vreo 70 kg, deci stau super bine si in spate, daca ai dimeniuni mai mari decat mine , atunci incepe sa fie neconfortabil.
dar sa nu uitam ca fiecare isi ia masina pentru el si nu pentru a cara pe altii cu ea.
eu am cumparat-o pentru mine si familia mea ( copilul meu are 6 ani ).
cand s-o face cop. mai mare , sper sa pot sa-mi iau si eu o masina mai spatioasa.
cu tabla nu am avut probleme si sper sa nu am, dar nu cred ca nu pot comanda un far sau o aripa la reprezentanta.[/quote]
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
dor a scris:
ca dimensiuni e mai spatioasa decat o solenza, deci pica varianta cu e mica si inghesuita.
din exterior pare mica , dar cati din voi au urcat intr-o tigra?
.


fara suparare chiar am mers cu un prieten neamt la el in tara, pe drumurile lor cele bune pana in Ingolstadt din Friedrichshafen ( ploua ) si... scuzama mergea omul cu 150 masina aia e buna daca nu ai acasa coarda bungee pentru ridicarea nivelului adrenalinei si in plus... chiar nu ai loc frate, poate tu ai 1m70 si ai loc dar eu am circulat si in spate in acea masina asa ca... nu vorbesc din auzite credema.

Si de piese vorbeam de sh-dezmembrari ( am vorbit cu baietii cand aveam calibra si mi-au spus ca nu aduc nu pentru ca ar fi asa perfecte cum spui tu, baietii nu aduc pentru ca sunt foarte putine si ar sta cu ele foarte mult deci...bad for bussines
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nici eu nu vb din auzite, am mers cu o tigra din 97 pusa la punct. mi-a placut cum se duce, normal, despre piese nu cred ca e mare diferenta daca-s doar consumabile dar mie personal mi se pare prea mica si prea joasa.

repet, e parerea mea. si am 1.86 m Wink
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Din cate observ din postul vostru .... https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=1401 fara sa vreti imi dati dreptate cum ca...nu prea gasesti piese sh pt tigra. Sa fiu sincer nici eu nu prea gasesc piese pentru Omega B la dezmembrari, iar unde am gasit te jupoaie pentru ca sunt constienti ca nu prea se gasesc. Nu vreau sa va supar cu nimik dar asta e realitatea.
  • xfilez

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucureºti / Târgoviºte
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2005

  • Mesaj Privat
asa rea nu e masina... piese SH nu prea se gasesc e adevarat Sad desi multe se potrivesc de la astra/vectra/cielo.
Dar uite am fost azi la service sa se uite la capete de bara, planetare, bucse, saboti etc si au zis ca e totul ok in afara de cablul de la frana de mana (au inceput sa se desfaca sarmele din care e impletit si trebuie schimbat, costa 210.ooo lei bucata pe partea dreapta). Asta in conditiile in care toate piesele de mai sus nu le-am schimbat niciodata de cand am luat masina si drumurile sunt cele din .ro (masina e din '95, am luat-o la sfarsitul lui 2002, are 145000 km). De fapt am schimbat un rulment la roata din dreapta spate acum un an.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Aham...deci nu e foarte rea masina.... Smile

Tipul care vrea sa cumpere una are peste 25 ani, fara sotie sau copil ...iar viteza e deja pe terminate la el....a avut inainte un golf 2 gti dar a zis sa treaca pe o Tigra...chestie de gust... Wink

Intr-adevar nu cred ca ar fi prea scumpe consumabilele mai ales ca nici la a mea nu sunt foarte scumpe.....
  • dor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ma bucur ca pana la urma suntem de acord ca tigra nu e o masina chiar rea.
totusi daca lovesc o aripa, gasesc una noua la magazine? si cam care ar fi preturile pentru table?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Pai...dupa cum zic baietii pe autokarma.ro pretul pentru o aripa de Tigra e 2.613.000.

Eu zic ca-i destul de acceptabil.... Rolling Eyes
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
dor a scris:ma bucur ca pana la urma suntem de acord ca tigra nu e o masina chiar rea.

Din pacate, acesta nu reprezinta un argument la achizitionarea unei masini
la modul general este un Opel in consecinta nu este o masina rea Smile
  • dor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dar atunci care ar fi argumentul in achizitionarea unei masini sh?
sa nu uitam ca o masina sh este sh indiferent daca la prima vedere e buna.
iar opelul e opel orice ar fi. eu am vandut o solenza din 2003 pentru a lua un opel din 1995.
acum timpul va dovedi daca am gresit sau ba. eu cred ca nu, tu ce zici?
  • Tigra16v

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc prietenului meu Florin pt ajutor....pentru mine era masina. In concluzie din ce am vazut pe aici merita sa trec de la un golf gti la o tigra...mie chiar imi place acest model, si am si experienta cautarii pieselor noi si sh... Smile .....ca nici la golf nu gasesti orice piesa cu toate ca sunt mai multe pe drum decat tigra. La aripi si faruri nu m-am gandit ca deja viteza am lasat-o de pe vremea cand in avem golful...si credetima era destul de nervos. Deci o sa ma bag pe o tigra.. Very Happy
  • dor

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2005

  • Mesaj Privat
felicitari pentru alegerea facuta, nu o sa-ti para rau.
sa ne spui si noua despre masina ta si sa nu uiti sa ne-o si arati.
iti urez bafta la cumparaturi.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
welcome in the club Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR