Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Va salut opelisti , am o nedumerire si m-am gandit sa va spun si voua , poate un cunoscator ma va lamurii inainte sa fac vreo greseala .De curand am aflat de la un amic cum ca cineva a adus o masina opel omega din germania deci neinmatriculata si o da la un pret rezonabil de circa 2000 euro . Precizez masina este opel omega b din 96 motor 2000 benzina .am fost sa o vad si sa ma interesez de masina , am condus-o se afla intro stare exceptionala , mi-a placut mult ....si as vrea sa o cumpar , numai k si cu noua modificare la taxa auto tot m-ar mai costa aprox 3000-3500 euro sa o inscriu .Si nu am atatia bani ....tipul mi-a spus k el este proprietar , si k actele sunt valabile inca 6 luni ....si k pot sa o pastrez si sa circul cu ea neinmatriculata pe timp nedefinit ...si ca pot sa ii fac si asigurare in tara si ca costa vreo 3 mil ..tot avand in vedere k e provenienta UE pot sa o folosesc fara probleme fara sa o inscriu. in orice tara ue..Voi ce parere aveti de aceasta ultima sugestie , este adevarat ce spune ...se poate asa ceva ?
Skip ads

  • doru.christian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa nu pleci urechea la tot ce spune lumea si sa te documentezi temeinic inainte de a face o asemenea achizitie. Sunt destui "binevoitori" care vor doar sa-si vanda marfa si nu ii intereseaza ce se intampla pe urma. Va spune "eu i-am vandut masina, stia conditiile si cu toate astea a mers cu ea neinmatriculata". Dovedeste ca el ti-a spus ca poti circula cu ea neinmatriculata. Nu prea se poate.
Iti spun asta deoarece conform Art.85. - (1) Cod Rutier: "Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai, neînmatriculat sau neînregistrat, se pedepseste cu închisoare de la unu la 3 ani." Concluzie: dosar penal si inchisoare. Nu se merita.
Sper sa te fi ajutat catusi de putin si cine stie poate in viitorul apropiat vei reusi sa-ti iei masina dorita.

Cu stima,
Doru
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
[Multumesc mult pentru sfat Doru , pai ideea e ca masina va ramane "inmatriculata "cu numerele din germania Fiind in Ue am dreptul cica sa le folosesc pe o perioada nedeterminata , daca am asigurare ( care cica se poate face in romania )..el fiind proprietar poate sa imi faca procura sau sa mi-o vanda direct .In prezent el circula cu masina . Deci ma vad nevoit sa ma repet , poate cineva are o masina achizitionata in acest fel. Este adevarat ce zice tipul?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
poti sa o tii inmatricula acolo.dar inspectia si asigurarea se plateste tot acolo.cam 250 euro pe trei luni.si vezi cum iti convine.
Skip ads

  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aha deci faza cu facutul asigurarii in romania e trasa de par ( ma refer la asigurare aici pt numerele de germania)? Altcineva?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
poti circula cu ea, dar trebuie sa ai procura/imputernicire, asigurare si itp valabil, asigurarea o poti face la noi in tara, dar probabil va costa mai mult decat in tara de provenienta(pentru asigurare du-te la sediul unei societati de profil si intreaba acolo ce si cum), dar itp/tuv-ul trebui facut in tara de provenienta

te expui: masina sa fie declarata furata - inchisoare
masina sa fie radiata - inchisoare
in caz ca lovesti pe cineva o sa ai mult de tras
te va opri politia foarte des pentru verificari - asa e la noi in DB
in final vei ajunge sa o dezmembrezi pentru ca nu iti va conveni sa faci tuv in germania, nu e ca la noi

PS: pretul nu e foarte bun(4000-5000 euro inmatriculata), la banii astia poti gasi cu putin noroc o vectra a inmatriculata si bunicica
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Merci mult pt. indrumari DB 77 aaa, deci este ceva riscant care nu merita ...si nu ma refer la cei 2000 de euro , ci la faptul k masina poate fi furata , exista posibilitatea de a verifica?
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eazy_e a scris:Va salut opelisti , am o nedumerire si m-am gandit sa va spun si voua , poate un cunoscator ma va lamurii inainte sa fac vreo greseala .De curand am aflat de la un amic cum ca cineva a adus o masina opel omega din germania deci neinmatriculata si o da la un pret rezonabil de circa 2000 euro . Precizez masina este opel omega b din 96 motor 2000 benzina .am fost sa o vad si sa ma interesez de masina , am condus-o se afla intro stare exceptionala , mi-a placut mult ....si as vrea sa o cumpar , numai k si cu noua modificare la taxa auto tot m-ar mai costa aprox 3000-3500 euro sa o inscriu .Si nu am atatia bani ....tipul mi-a spus k el este proprietar , si k actele sunt valabile inca 6 luni ....si k pot sa o pastrez si sa circul cu ea neinmatriculata pe timp nedefinit ...si ca pot sa ii fac si asigurare in tara si ca costa vreo 3 mil ..tot avand in vedere k e provenienta UE pot sa o folosesc fara probleme fara sa o inscriu. in orice tara ue..Voi ce parere aveti de aceasta ultima sugestie , este adevarat ce spune ...se poate asa ceva ?



poti sa umblii cu ea daca pana cand are verificare?si iel ati face o inputernicire!fara sa iti mai vanda masina...capisi:D..deci masina e tot al lui..si tu umblii cu inputernicirea..dar asta numai daca masina are verificarea facuta..sau...tio vinde..si tu scoti nr toll..dar dupa ce ati expira nr-le..tre sa o inmatriculezi..sau..prelungesti nr-le..dar asta e un pic complicat..si nu prea merita..avand in vedere ca nr provizorii pe 3 luni sunt undeva la 500 de euro..este practic asigurarea!
  • eazy_e

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Aha , merci mult din nou pt info , poate cineva sa imi spuna ca costa verificarea akolo ?
  • bush

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
deci am avut aceeiashi pb cu un mitsubishi galant cu nr de franta ... si nu faci inchisoare daca esti la prima abatere scapi cu 10 milioane amenda si permisul suspendat (fara dovada) in jur de 1 an daca nu mai mult. Recomandarea mea e sa cauti o masina inmatriculata pt k nu merita
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR