Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor
Astazi mi-am cumparat de la dezmembrari un bord cu turometru deoarece al meu nu are turometru si am si eu o intrebare deoarece vreau sa-l montez singur. Am desfacut bordul fara turometru sa vad daca e greu de luat si apoi l-am pus inapoi deoarece se intunecase afara si nu prea mai vedeam dar am nu m-am uitat in spate sa vad ce mufe are. Cand am ajuns in casa si m-am uitat la cel cu turometru am vazut ca are 2 locuri pentru mufe, unul in spate la ceasul cu turometru si un loc in spate la cele doua ceasuri care indica nivelul de benzina si temperatura apei. Oare mufa de la cel fara turometru se potriveste sau are 2 mufe?
Sau trebuie sa fac ceva modificari la instalatia electrica?
Please help ca nu am gasit pe forum lamuriri in acest sens
E adevarat ca daca pun bordul cu turometru o sa am si un bec care se aprinde in momentul cand am putina benzina in rezervor? Care e becul respectiv? E cumva cel rosu cu semnul exclamarii?
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
da ai un bec care se aprinde cand mai ai 5-6litri.bordul se potriveste.nu ai nimic de a face cu a 2 mufa.beleau e alta:ai acelasi cod(w)ca la al tau?.daca a ta are abs si bordul nou nu a fost pe masina cu abs iti va aparea o eroare.valabil si viceversa.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
apropo,toate bordurile de astra f,vectra,calibra au 2 mufe.vezi ca bordul de vectra are gradatia de combustibil de 60 l.sper sa fie si al tau la fel.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu,nu am abs si nici bordul cu turometru nu are bec la ledul care inbica abs-ul. Bordul cu turometru are gradatie la 60 de litri. Eu de aia am si schimbat bordul vechi, pentru ca la un plin de benzina acul nu urca decat pe la 45 de litri. Am fost la mecanic si a incercat cu vreo 3 plutitoare si tot asa facea. Asa el a ajuns la concluzia ca ceasul e de vina. Si atunci am zis ca schimb ceasul si pun cu turometru
Pana la urma mufa care vine din spate unde vine bagata, in stanga bordului(spatele turometrului) sau in dreapta, ca maine dupa-masa vreau sa ma apuc de montat
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
in mufa unde e turometru.si ca sa-ti dai seama daca bordul e fara abs uita-te in spatele ceasurilor pe km si vezi daca ai senzorul de viteza.daca il ai e fara abs. e o chestie neagra din care pleca trei contacte electrice.si apropo vezi ca s-ar putea sa-ti arate si apa un pic mai sus ca la bordul tau.daca e asa bordul tau era stricat.avea senzorul de tensiune busit.verificau toate becurile inainte sa nu fi nevoit sa faci munca de 2 ori
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tofi25 nu e neaparat ceasul de vina,poate fi si sonda litrometrica.acum daca l-ai cumparat nu-i problema,sper sa nu-ti mai arate tot eronat.becul de benzina o sa functioneze,e cel galben de langa ceasul de nivel benzina(undeva jos).
sunt 2 mufe in functie de dotarea masinii,eu am schimbat bordul si a functionat tot.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva cum arata becul care se aprinde cand ai putina benzina ca sa stiu sa ii pun bec daca cumva a fost luat becul, sa nu lucrez de doua ori. E cumva ala de pe ceas cu benzina care are desenata o pompa?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ala e . in partea de jos a indicatorului de benzina. Trebuie sa se aprinda si cand pui contactul.
Skip ads

  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ok Mersi mult
Astazi dupa masa ma apuc de montaj si revin cu amanunte
Inca ceva. Indicatorul care se aprinde cand ai putina benzina inrezervor are un bec separat in spate pe placa cu ceasul?
Sau imi poate spune cineva cate becuri sunt pe bord, numai la ceasuri, nu si la indicatorii de jos, de sub ceasuri ca cred ca imi lipsesc ceva becuri?


Ultima modificare facuta de tofi25 la Vin 25 Jan, 2008 10:03 am, modificat de 2 ori in total
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
unde legi turometrul?ce da impulsurile?
la dizal, impulsurile le da alternatorul..
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
la bobina pe firul verde!dar vad ca nu a specificat ce motor ai.una din mufa(cea mai mare) este pt turometru,indicator benzina..apa,vss,cativa martori.iar cealalta pt urmatorii martori(abs,tractiune) adica Check Control.
da o cautare ca sa mai discutat pe forum!
doar daca nu ai acel fir trebuie tras, in rest nu trebuie modificat nimic.
  • johnny25med

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1995 C18NZ 1.8 i 90CP 66Kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
M-am uitat si eu in spate la bord dupa VSS senzor sa-l schimb dar n-am gasit nimic.
Masina este cu ABS deci sa inteleg ca nu este in bord => atunci unde este?
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cum ai constatat ca nu are senzor vss?


  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:unde legi turometrul?ce da impulsurile?
la dizal, impulsurile le da alternatorul..

Eu unu stiu ca dieselu are senzor pe volanta, si un cititor de impulsuri... si asa se citeste turatia.
Daca ar fi alternatorul ar indica eronat zic eu... Opelurile vechi au o sete in a uza cureaua de la alternator si sa fluiere.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
la tine am impresia ca senzorul isi ia viteza dupa senzorul de abs de la roata
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
N-am ABS... eu stiu alte dieseluri(nu Opel) fara ABS si au senzor pe volanta.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la motorul diesel informatia pentru turometru se ia de pe alternator
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
pana la urma e vorba de senzorul de viteza?(ca eu de ala vorbeam)sau de unde isi ia turometrul semnalul?
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:pana la urma e vorba de senzorul de viteza?(ca eu de ala vorbeam)sau de unde isi ia turometrul semnalul?


turometrul isi ia semnal de la bobina de inductie.la a mea avea deja instalatie.dupa ce am montat bordul cu turometru a functionat fara sa trag fire .deci depinde de instalatia electrica.
  • tofi25

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu sper sa se potriveasca mufele si sa nu trebuiesca sa trag alte fire ca atunci tre sa merg la mecanic. Eu vreau sa-mi pastrez ceasul meu cu kilometrajul de pe ala fara turometru deoarece arata mai bine. Oare se potriveste pe bordul cu turometru?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR