Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Este valabil la Astra, Vectra, Calibra.

Prima oara asigurati automobilul, adica frana de mana trasa Wink;nu bagati in viteza ca veti avea nevoie sa rotiti de planetara.
Cricul se pune aici:

(am pus chestia asta ca am vazut cric pus pe prag).

Acum se scoate splintul de la piulita planetarei:

Se desface piulita aceea cu o tubulara de 30 si cu automobilul pe sol! ATENTIE! E stransa foarte tare (sau ar trebui sa fie) si va trebuie o cheie serioasa pt desfacut. Eu am folosit o dinamometrica mai veche.

Se ridica auto pe cric, se scoate roata si se desfac in continuare urmatoarele suruburi, marcate cu sageti rosii


La depresarea capului de bara trebuie folosita obligatoriu o presa. Daca se bate in fuzeta se distruge aceasta din urma.


Dupa desfacerea piulitelor si dupa depresarea capului de bara si a pivotului se scoate planetara din butucul fuzetei. Ar trebui sa arate cam asa:

Se desface colierul, daca mai este posibil sau se taie burduful:

Acum urmeaza partea mai distractiva: trebuie sa cautati siguranta din poza de mai jos aflanduva in situatia de mai sus (nam avut cum sa fac poza) si dupa ce ati gasito trebuie departate piciorusele alea concomitent cu tragerea de capul planetarei. Daca nu merge tragand se ciocaneste usor colivia aceea in care sta siguranta folosind un distantier din lemn sau o surubelnita. Cel mai bine ar fi sa aveti la dispozitie un cleste spacial pt astfel de sigurante.

Asa arata burduful pe care lam scimbat eu cumparat anu trecut cu 280000
In cutie era :burduful, 2 buc coliere si atat vaselina au considerat ei ca nu e nevoie


La montare : se baga intai burduful pe arborele planetarei apoi se introduce capul de planetara, se baga vaselina in burduf, se pune burduful "pe pozitie" si abia apoi se monteaza colierele.



Nam mai facut poza cu elementul finit ca eram prea murdar pe maini Laughing

Apoi se monteaza, toate cele desfacute, in ordine inversa demontarii.

Sper sa fie de folos la cineva Wink
Cand va apucati de treaba nu strica sa aveti langa voi si vestitele manuale de service.

Timp de lucru cap coada 1h si 30 min si cu doua pahare de jack baute intre desfaceri si strangeri de suruburi. Oricum mai mult de 2h jumate nar trebui sa dureze.
P.S. Nu raspund pentru eventualele stricaciuni pe care ati putea sa le faceti la masinile personale (asta pt cei care nu au nici macar un dram de talent la mecanica). Daca citind mai sus credeti ca nu va descurcati ducetiva si decartati la service pt o asemenea operatie.

Bafta si spor la munca!
Skip ads

  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
nota 10, asta e spiritul !
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Suuuper....foarte bine detaliat......daca era sa explice asa in orice carte eram meriasi pana acuma... Embarassed

Good job kappy Cool
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Thx. Din pacate umblu mai des la masina decat pun mana pe un aparat digital:)); ca altfel mai faceam:D
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Bravo, nota 10 plus pentru tutorial adaug ca este valabil si pentru Kadett E same shit.
Atentie!!! datorita duratei mai mari a acestei operatii folositi o metoda de a va asigura masina cat timp este suspendata in afara de cric, neaparat o capra se poate si cu doua roti puse una peste alta in eventualitatea in care nu aveti asa ceva la indemana.
Scula pentru desfacut siguranta poate sa va scuteasca de pierderea inutila a timpului Smile asa ca imprumutati una inainte sa va apucati de treaba.
Sper ca urmatorul tutorial pe tema schimbarii placutelor de frana, a capetelor de bara... sa il aiba ca protagonist pe binecunoscutul florinike Smile
  • dragoshel

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
tare nene,,,dar,,,ala dinspre cutie,,,,?????
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Cam aceeasi treaba ...din cate am vazut pe undeva. Cei drept acolo nam umbl;at pana acum
  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Foarte tare, mana cereasca dom'le!!!!
Chiar ave-am nevoie de asa ceva, trebuie sa imi schimb capul de planetare si chiar ma gande-am oare la ce surprize sa ma astept ca nu am facut asta niciodata.
Multam' mult kappy.
Skip ads

  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
O intrebare... sau mai multe..
Deci... m-am apucat de treaba dar fara presa de scos pivoti si capete de bara, bineinteles ca nu am rusit nimic ba mai mult, cred ca am stricat capatul de bara de la directie (a 4-a poza din tutorialul lui Kappy).
Am ciocanit in el pana a iesit dar acuma surubul ala se invarte cu totul si nu mai pot strange piulita. E normal sa se invarta? am observat ca e conic surubul, daca e strans cu presa nu se mai invarte? mai pot folosi acel capat de bara sau caut altul?
Pt. pivot am nevoie de presa speciala? prin metode mioritice nu am reusit sa ii dau drumul.

P.S. M-am apucat de treaba pt a schimba capul de planetara.
AAA si inca ceva ciudat, acuma nu mai imi bate planetara.. Shocked si nu e schimbata Shocked
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Schimbat si eu un cap de planetara cel dinspre cutie. Nu se demonteaza capul de bara merge si asa.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
efectuat si eu operatia.cel dinspre cutie.eu am preferat sa scot planetara sa vad mai bine.sigurantele sunt identice pe ambele parti.la mine a durat vreo 5 ore.prima oara s-a rupt surubul de la bieleta de plastic de la bara de torsiiune.dupa suruburile care tin pivotul nu se desfaceau de nici un chip.taiat unul din ele la flex.asa ca e bine sa aveti mai multe scule la indemana si eventual un magazin de piese prin apropiere.
multumiri pt tutorial mi-a prins bine.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@Kappy daca te rog nu incarci din nou pozele cu operatiune ca doar 5 le pot vedea celelalte nu.
Maine am de mers in Borsa si am observat ca curge vazelina din burduf.
am cumparat burduful doar de schimbat trebuie si inca nu am facut niciodata aceasta operatiune!
poata ceva sa sara din capul planetarei cand il desfac?(am vb cu un mecanic si a spus ca la dacie ii cam periculos sal desfaci ca se poate sa nul pui la loc) in cazul opelului cum e?

mersi
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
e mult lmai simplu ca la dacie, chiar foaret simplu. nu ai de ce sa-ti faci pb. numai rotula de jos trebuie desfacuta, apoi e siguranta. nu sare nimic, am vazut cum mi-=a schimbat mine un burduf, urmeaza celalalt. cat ai dat pe burduf? ai luat set? vaselina varsata? poti da detalii te rog. urmeaza ca la a doa planetara sa fac singur treaba
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sincer nu stiu cat am dat pe ele,leam luat cand am schimbat cutia de viteze si nu am avut timp sal schimb.vazelina am primit de la tata (ceva la 5kg sau asa ceva,PRISTA ...nu stiu precis dar am sa ma uit)
am reusit sal dau jos...mam chinuit o groaza sa desfac surubul de la planetara....minerul de la tubulara se indoise intruna,pana am reusit sa fac rost de o cheie calumea,dupa aceea mam chinuit sa scot rotula(nu am lucrat din canal si nu aveam cum sa bag levierul),nu aveam presa nici ciocan mai mare(200g)+nici nu vroiam sal ciocanesc.am folosit cricul sal scot dar din pacate nu a mers,sa indoit cricul,lam mai ciocanit un pic si lam bagat pe cel hidraulic(am legat cu lant trapezul si cricul iar in partea opusa a cricului lam sprijinit pe suportul de la telescop) asa am reusit sal dau jos(dar a durat cateva ore pana am facut rost de scule).
cand lam desfacut am crezut ca va pica ceva(am auzit ca la dacie trebuie avut grija) dar aicea nimica,totui ii simplu,doar siguranta era ce tinea capatul de planetara!

o problema mia ramas,colierul ce stange burduful deoparte si de alta cum se prinde?am incercat sal trag cu patentul dar nu lam putut asa de tare strange ca si cel original,exista ceva unealta sau metoda?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cu un cleste gen mocs de scos cuie. cu el se strange siguranta pina face cluck. mai bine luai de aceea cu surub, colierele acelea sunt mai usor de prins.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dar asta erau in set,nu am stiut ca trebuie ceva cleste special Sad
am auzit ca merge si alea din plastic a incercat cineva?
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu merita sa te risti, apoi sa intre praf si sa trebuiasca sa desfaci iar. inceraca cu cleste de ala de scos/taiat cuie. sigur merge ca asa au facut la mine. bafta
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
azi am terminat schimbatul burdufului la ambele planetare.dar la o planetara cand strang burduful iese aer pe la colier,mai precis unde ai zis tu ca se strange,dreptunghiul acela.mai tarziu am sa incerc sa mai strang dar nu stiu daca va mai merge,cred ca sa rupe.
  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
iese aer pe acolo pt ca pe cat e dreptunghiul nu se pliaza pe burduf colierul eu as zice ca nu e problema mare. eventual pune un strop de silicon ca sa inchizi orificiul. ai scos greu capetele de planetara? in ceea ce priveste siguranta? cu ce ai reusit sa strangi pina la urma acel cpolier? cu mocs sau cu ce?
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
la sigurantele de pe capat de planetara nu am avut problema(am cumparat din praktiker un cleste special in jur de 8ron) dar se poate si cu o surubenlita lata.

un capat de planetara a iesit foarte usor(ala scurt) dar celalalt nu a vrut sa iasa,a trebuit sal ciocanesc dar a iesit pana la urma,cand lam pus inapoi a apartut problema mam chinuit mult (am lucrat sg si nu am putut tine planetara(sa nu bat in cutie)+capatul de planetata + sa bat cu ciocanul).dar pana la urma am reusi(am legat capatul de planetara cu o sarma de etrier si am putut bate lejer,dar greu a mers).

daca vrei sa schimbi desfa si bara stabilizatoare ca mai usor vei da/pune rotula!5min si recuperez 2h pierdute si chinuri ca sa pui rotula la loc.numai masoara ce distanta este de la capatul surubului pana la piulita ca sa sti cum il vei pozitiona cand il montezi.

A era sa uit,colierele leam strans cu cleste de scos cuie!cand pui blochezi colierul sa nul tragi cu pantentul ci doar cu mana,ca restu rezolvi din cleste cand il strangi!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR