Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • cosmin21

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal si bine vam gasit sunt nou pe acest forum si viitor posesor de opel,in maxim o saptamina o sa fiu propietar de opel vectra c motor2,0 motorina 101cp masina are 180000km efectuati probleme vizibile ,sesizabile nu pare sa aiba care poate sa ma ajute cu citeva sfaturi referitoare la problemele frecvente sau pe care lear putea avea o astfel de masina la ce consum sa ma astept in bucuresti si ce mai credeti voi ca ar fi bine sa stiu mersi anticipat Oare?
Skip ads

  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
S-o stapanesti sanatos si fara incidente...Problemele care vor aparea sunt specifice atat modelului cat si marcii Opel,au si rezolvare stai linistit...Cat ai dat pe masina?Motorul de 101CP e ok,putin cam LENESH(parere personala) si apar frecvent probleme la ECU...pompa de injectie nu e punctul ei forte...pacat ca e o gramada de bani...In rest,bafta si vezi de uleiuri,filtre,bucse si inca multe altele..Legat de consum vei ajunge in BUC cam la 12l/100 lejer...parere optimista..All the best and fak the rest...
  • cosmin21

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de dat pe masina o sa dau cam 9500 si cit despre consum 12la suta un motor de 2,0 motorina mi se pare enorm ca masina mai am un bmw seria 3 motor de 1,9 benzina si consuma 12 ca o vectra dti 2,0 sa consume12 mi se pare mult
  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand s-o stapanesti sanatos!Mai apoi vezi cu pomopa de injectie (dar aici mai e vorba si de noroc).tinand cont ca e vorba de o masina de 1,5 tone ,s-ar putea sa ti se para micut 2.0 si 101 cp , fapt pentru care iti recomand o remapare, insa .....cred ca o sa-ti creasca consumul.A mea, 2.2 diesel, in oras se hraneste (pe langa nervii mei cauzati de trafic) si cu 11l/100km.De asta ma gandesc ca la tine 12/100 e chiar optimist.Bafta!
Skip ads

  • 72DAD

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pardon , e vorba de 2.0 diesel, .Sunt dus cu capul! Nu o sa haleasca 12 dar nici cu mult sub 11.In schimb puturoasa ,deci REMAPARE
  • cosmin21

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si care ar fi primele simptome care apar cind e pe duca pompa de injectie cam cit costa una noua?
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Partea cea mai proasta din tot bussines-ul e ca Opel Romania e o mare BUDA...reprezentante de cea mai joasa spetza...iti dai masina la ei...precum mielu la taiere..o indolentza si-o sictireala de iti vine sa-i omori...Totusi e o masina germana cu implicare GM destul de acceptabila,si foarte populara la noi...Ca daca romanu ar avea cap si-ar tine la banii lui sigur si-ar cumpara HONDA..Sfatul meu este sa cauti un mecanic de treaba...un tester la fel de capabil si da-i pe gura pana scuipa tot din ea...Renunti la BMW in favoarea OPEL? Razz
  • lifes69

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut
sa o stapanesti sanatos si fara incidente
la prima vedere mi se pare prea mare diferenta cand vorbesti de un diesel de 2000cm si doar 101 cp.....?
In ceea ce priveste consumabilele, stai linistit. Poate sa aiba si 20000km parcursi si 180.000. Asta nu te afecteaza atat de mult pe cat te afecteaza stilul de condus al celui care a avut-o inaintea ta.
Sfatul meu.... o constatare test : vopsea, motor, etc nu dureaza mult si merita sa dai 200 euro si sa sti ce ai sub tine de cat 9000 si sa nu sti.
Oricum felicitari pentru achizitie
Skip ads

  • cosmin21

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
inca nu am facut achizitiacam peste o saptamana ar trebui sa bat palma cu omu ideea e ca dau un bmw316 2000 si diferenta pe vectra si vreau sa stiu cam in ce afacere ma bag cu acest vectra sunt constient ca opelu e cu mult sub bmw dar imi place mult vectra c si mi sa pus damblaua pe vectra c nu dau bmw doar sa scap de el ca nu ar fi bun ca masina din contra e super ingrijit si merge perfect si de accea ma astept daca bat palma cu omu ca si masina lui sa fie macar pe 3 sferturi la fel de buna ca a mea,si cit despre opel am auzit multe lucruri de rau ,(fara sa supar pe cineva dintre voi)bine astea le vezi numai daca ai un opel nu ce auzi din gura de la alti care poate nu au avut niceodata opel orcum mai am ceva timp de gindire si de documentare
  • oplvec

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut, cosmin21!
Sunt si eu proaspat posesor de Opel Vectra C, dar 2.2 Diesel. Are 150000 Km. La inceput mi s-a parut super, ca nu ar avea probleme. Dupa doua zile de mers cu ea, am constatat ca nu sunt deloc multumit de suspensii.
Nu e ceva ce nu se poate face, dar costa destul. Am facut o constatare si trebuie sa schimb basculele fata, bieletele antiruliu, bratele spate si niste rotule tot pe spate. Pret total - 2200 RON. In rest, e o masina frumoasa, spatioasa, eleganta. Consumul pe frigul asta in oras este de aprox. 11%.
  • lifes69

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2008

  • Mesaj Privat
STAI linistit ca nu superi pe nimeni.
Poti sa scapi de un 316 fara probleme. Nu este de top la BMW si second nu este scump. Este alta clasa alta mancare de peste ....etc.
Daca aveai un BMW seria 5 atunci cu siguranta ai fi fost catalogat drept nebun, dar asa nu.
Eu unul pot sa iti spun sincer ca vectra nu am avut pana acum . VECTRA mea soseste la sfarsitul lunii in tara si este 1.8/140cp si 21500 euro - dar merita toti banii.
Ti-am dat sfatul cu acel tester pentru ca eu sunt patit.
Sa-ti povestesc: - printre putinele masini pe care le-am avut pana sa trec la opel (vectra asta este al doilea opel nou in 2 ani) am avut un passat de 1.9 extra full facut pentru americani, un land cruiser si un dodge intreprid. Passatul a fost singura masina second si probabil ultima de acest fel.
Arata beton, fara gluma dupa ce aruncai o privire cu ea pe la un mecanic, o inspectie vizuala pe la pedale si scaune(sa nu fie prea tocite etc.) scoteai banul fara probleme. Basca ca o vindea si un "pr'eten" de-o viata.
Dupa 3 luni mi-a cazut ambreiajul si normal m-am dus la service. Acolo jale:
-km reali 197.000
-vopsita ( acolo la motor unde nu a putut fi vopsita se vedea putin din culoarea ei originala etc.)
-multe altele
De aceea ti-am recomandat cu caldura o verificare test facuta minutios chiar daca tu pierzi 200-300 euro dar sti ce ai.

In ceea ce priveste alegerea ta vi-a-vis de VECTRA cred ca faci o alegere foarte buna. Mie unul imi place la nebunie vectra c - masiva, barbateasca, spatioasa, ... tot ce vrei.

Vorbeste cu dodo 13 / bretone si multi altii care au vectre de ceva timp.

Bafta si sa auzim de bine pentru ca oricum si orice sfat ti se va da, tot de tine depinde daca faci schimbul.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cosmin, la km aia trebuie sa iei in calcul si schimbarea distributiei.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
exact masina ta o am eu. consumul mediu aratat de comp de bord la 35000 km e de 6l/100km. pompa de injectie e aproape identica cu cea de pe saab 9/3 pana in 2003[cea cu ecu pe ea psg 16].la cei 101 cai, la 3000 ture am exact 160km/ ora. in aproape 2 ani, am avut mici probleme cu pene de contact[rezolvate singur] plus facut directia anul asta pt ca mi/a tocit cauciucurile pe interior[+bielete=500ron].
  • cosmin21

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cam la ce bani maduce schimbarea distributiei ?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Motorul ala are distribuþia pe lanþ. Chiar dacã sunt pãreri care spun cã trebuie schimbat la 120k, nu existã riscul ruperii ca la cele cu curea.
  • cosmin21

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y 20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ESP -ce treaba face el cu ce se ocupa cu ce ma ajuta la condus?
  • GIX 06

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am avut Vectra cu motor de 2.0l diesel si consumul este super bun maxim 7 in Bucuresti si undeva pe la 5.5 afara asa ca cei care au dat consum de 12l bat campii rau!Iar distributia este pe lant asa ca nu ai probleme!Intradevar masina la 1375kg si 101cp este mai lenta deci nu este o supersportiva,dar depinde de ce vrei tu!
  • NIonelIonel

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2017

  • Mesaj Privat
salut pentru prima data intru pe acest sait.as avea o intebare poate cunoaste cineva dintre voii care aveti opel vectra motor 2000 dizel.cind merg pe autostrada la putina panta de la 120 la ora cade la 80 nu vrea sa mai traga in viteza a 5.ca si cum nar avea aer.daca stie cineva un raspuns astept.va multumesc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fa-i o diagnoza si vezi ce erori ai.
  • florin38

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Daca nu ai bani de diagnoza incepe si curata egr si senzoru map, poate ai noroc si de aici este problema. Cumpara un opcom si scapi de stres
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR