Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dny

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: brasov
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut ! am un opel astra g din 2002.masina cand am cumparat-o arata si se prezenta din punct de vedere tehnic impecabil.Am cumparat-o la 60k km iar acuma are 90k km.Primul lucru care a picat la masina a fost amortizoarele spate.O.K. am zis ,nici o problema, drumuri proaste, condus mult e de inteles asa ca nu am pus la suflet.Am schimbat amortizoarele cu unele noi.Urmatoarea problema : ulei in sistemul de racire.Nu am pus ni-ci asta la suflet.Mecanicul mi-a spus ca este ceva des intalnit la masinile Opel Astra.Ultima problema aparuta si ce-a mai recenta, sa dus puntea de diode la alternator.Iar la mecanic si iar acelasi lucru: e boala lor !.
Acuma stau si ma intreb , oare ce mai urmeaza ?Este Opelul Astra o masina cu multe probleme , sau am eu ghinion cu masina mea?Mai sunt si alte probleme la care Astra e mai predispusa decat alte automobile.Nu vorbesc de consumabile sau de piese ce e normal sa se duca dupa anumiti km facuti, ma intereseaza mai mult acele defecte care nu apar in general la alte masini.Am avut si alte masini cu km mult mai multi si totusi nu am umblat niciodata la alternator,demaror sau sistemul de racire.Sunt curios daca cineva mai stie si alte defecte la care ar trebui sa ma astept ca este posibil sa apara in curand sau la care Astra mea e predispusa.
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vor urma vestitele lipituri reci la calculatorul pompei de injectie , apoi motorina in ECU , toate sun rezolvabile . Cine nu spera dispera Very Happy
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca stai sa te gindesti ca dieselele aduse de afara sint cumparate de primul proprietar pentru naveta si fac in 4 ani lejer 200.000Km atunci poti sa spui ca Astra ta este o masina fiabila ... ti'a dat totusi ragaz intre defectiuni . Wink
Nici prin cap sa nu'ti treaca ca ai luat'o la 60Kkm ... deh' riscurile dieselului .

Ce zici de Skoda Fabia cu ulei in admisie la 3o.oookm reali ca e la primul proprietar ?
  • DAD
  • *
  • 24 mesaje
  • din 13 Sep 2006
  • Astra 2003 Y17DTH
  • Bucuresti
  • DAD

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
1.7DTI mai are o hiba: se slabeste piulita de la pompa de ulei si se stiftuie pana pompei....rezulta pompa defecta ungere proasta si span pe cureaua de distributie. Consecintele nu sunt placute, dar se repara.
Skip ads

  • dny

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: brasov
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
SALUT! masina am cumparat-o in urmau doi ani din belgia si avea 60k.Acuma ce sa zic,nu poti sa fii sigur niciodata cati km reali are pentru ca in ziua de azi se poate aranja un kilometraj si se poate face si cartea service ''originala".
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
hai sa-ti spun o chestie : amortizoarele sunt normale pe jegurile de drumuri din Romania . Uleiul nu . Lipiturile nu . Punea de diode da . Pt 1.7DTI ca n-ai zis ce masina ai .
Nu e o masina proasta . Insa vin cu km multi de afara .
Un amic al meu a cumparat una in 2005 , cica cu vreo 115.000 km reali . In 5 ani . N-am vazut om care sa nu-i pese deloc de masina . Schimbat ulei la 20.-30.000 in romania , ramas fara antigel in vas si neavut curiozitatea sa se uite vreo luna si sa completeze. Sau papat uleiul din motor si "combinat" un Mobil 5W30 cu un OMV Laughing . Cica pana ajunge la Buzau la mecanic . Adica dupa vreo 3 saptamani ca a uitat Laughing

Masina are 180.000 de km si merge foarte bine . Fara probleme majore in fara de : diode , amortizoare , un arc rupt . Lucruri normale pt Romania .

App. stiati ca intr-un top al 150 de tari , privind infrastructura , Romania a iesit pe locul 133 . Inaintea lui Moldova ( 134 ) si Ciad 135 ...Marfa , nu ?
Cehia pe locul 30 si ceva .

Asa ca ce pretentii sa mai avem de la masini ?
  • taipan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 1.2 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dny a scris:SALUT! masina am cumparat-o in urmau doi ani din belgia si avea 60k.Acuma ce sa zic,nu poti sa fii sigur niciodata cati km reali are pentru ca in ziua de azi se poate aranja un kilometraj si se poate face si cartea service ''originala".

Buna! Mai sa fie.. cum adica carte service originala? Si stampile in ea si tot circul?...ca nu mai dorm la noapte.
Sper sa nu fiu off topic, am un Opel Astra G, 2001, 70000 km cica reali?(zice cartea service si calculatorul de la Service opel), motor 1.2 benzina, transmisie lant, pb e ca parca nu prea trage...considerati ca este un model submotorizat sau ar trebui sa il caut de defecte?
Mai este cineva care are Opel astra g, cu motorizarea asta si poate sa imi spuna ceva?A..inca ceva...poate influenta negativ performantele masinii faptul ca marimea cauciucurilor mele este 185-65 R15...iar manualul zice 175_80_R14?
Multumesc!
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
App. stiati ca intr-un top al 150 de tari , privind infrastructura , Romania a iesit pe locul 133 . Inaintea lui Moldova ( 134 ) si Ciad 135 ...Marfa , nu ?
Cehia pe locul 30 si ceva .

Asa ca ce pretentii sa mai avem de la masini ?


Doua treimi din suprafata totala a infrastructurii din Romania trebuie refacuta.Romania are de recuperat un decalaj foarte mare in domeniul infrastructurii, fata de restul tarilor UE. De exemplu, din reteaua de aproape 80 de mii de kilometri de drumuri, doar 20% reprezinta drumuri nationale. Restul sunt drumuri judetene si comunale a caror grad de utilitate a scazut dramatic in ultimii ani. Aceasta deoarece numai 21 de mii de kilometri din drumuri au fost reparate.Moldovenii,cred ca au ramas cu infrastructura ce au mostenit-o de la noi prin anii 40,ma indoiesc ca cineva a facut modificari majore,pe acolo...
Referitor la masina ta dny,nu prea cred ca acei nr. de km. sunt reali,masina mea tot din 2002 e 2.0DTI si am cumparat-o cu 89.000km care sunt,adica,au fost reali Very Happy ,am cumparat-o in 2004 si in prezent am 170.000km.In afara de telescoape,consumabilele,si disc partea dreapta (mi-a rupt un pustan la service,senzorul ABS,si puneam frana cu scartz pe roata aia) nu am bagat nimic altceva in masina,dar o ingrijesc,fiindca mi-e mila de ce trebuie sa suporte pe ,,soselele formidabile ale patriei,,.N-avem ce face,decat sa ne luam Jeepuri,si sa bagam motorina cu galeata... Rolling Eyes
Skip ads

  • mitza_viola

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
taipan a scris:
dny a scris:SALUT! masina am cumparat-o in urmau doi ani din belgia si avea 60k.Acuma ce sa zic,nu poti sa fii sigur niciodata cati km reali are pentru ca in ziua de azi se poate aranja un kilometraj si se poate face si cartea service ''originala".

Buna! Mai sa fie.. cum adica carte service originala? Si stampile in ea si tot circul?...ca nu mai dorm la noapte.
Sper sa nu fiu off topic, am un Opel Astra G, 2001, 70000 km cica reali?(zice cartea service si calculatorul de la Service opel), motor 1.2 benzina, transmisie lant, pb e ca parca nu prea trage...considerati ca este un model submotorizat sau ar trebui sa il caut de defecte?
Mai este cineva care are Opel astra g, cu motorizarea asta si poate sa imi spuna ceva?A..inca ceva...poate influenta negativ performantele masinii faptul ca marimea cauciucurilor mele este 185-65 R15...iar manualul zice 175_80_R14?
Multumesc!

Pentru o masina care are in jur de 1300 de kg motoru tau de 1,2 e destul de mic,nu ai de ce sa ii cauti defecte pt ca tot la fel o sa traga,in legatura cu rotile nu cred ca este o problema pt ca eu am trecut in talon amandoua tipuri,la tine ii mai recomandat sa pui rotile pe R14 pt ca sunt mai usoare si o sa iti consume un pic mai putin.Parerea mea!Wink
  • stanescu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2000 1.7dti astra g
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dny!stai linistit .am cumparat-o in iulie 07" am schimbat releu,punte doide,debitmetru,placute pe fata,filtre,o interventie la calculator.cei care sustin ca a lor e stas MINT.toate au cate o problema.totul trebuie schimbat la timp si pe cat posibil originale.bafta.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Care dati o fuga pe lai mine, va pun cati "reali" doriti... Pe pretul unei cafele la mc Donald's... Laughing
Uite aici: 160000 in 4 ani Rolling Eyes

http://cgi.ebay.fr/ws/eBayI...EWA:IT&ih=016
  • rpopa

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Totusi exista vreo metoda sa iti dai seama sigur daca o Astra G a fost "intinerita" sau nu?
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
NU, dar exista verificare tehnica, vizuala, putin logica si nu in ultimul rand bunul simt..
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... se poate totusi sa vezi daca a fost rescris eepromul din bord respectiv au fost modificati km dar nu poti sa stii citi km a avut "real" .

La noua generatie Opel Astra H , Vectra C , Corsa D , etc , Km reali pot fi cititi din ECU chiar daca in bord arata altceva ... desi se pot modifica si in ECU , mai greu dar se poate ...
  • dny

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: brasov
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
salut!multumest celor care mi-au raspuns,revin totusi cu aceeasi intrebare: este astra g mai slaba chiar si decat alte modele opel?Am mai avut un opel vectra din 1992 care l-am cumparat in 2000 cu 140k km si l-am vandut dupa doi ani cu 160k km fara sa schimb nimic la masina in afara de consumabile(ulei,placute,amortizoare,distributie..).Eu de exemplu nu am mai auzit de alte tipuri de masini care sa bage ulei in sistemul de racire,pe cand la astre e ceva destul de comun.Masina care o detin acuma (un opel astra 2002 motor 1,7 dt)este o masina care i-mi place foarte mult atat cum arata cat si cum merge.Totusi spre dezamagirea mea este masina cu care am intampinat cele mai multe probleme pana acuma si asta tinand cont ca am avut ceva masini si toate second-hand si toate cu km peste 100 de mii km.Despre km care ii avea la bord cand am cumparat-o nu pot fii sigur ca erau reali.Masina se prezenta impecabil atat vizual cat si tehnic totusi este foarte greu sa fii sigur pe o masina luata la mana a doua cati km are sau cum ia facut.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da dny,am inteles ce vrei sa spui,si raspunsul este nu,eu sunt foarte multumit de Astra mea,acum depinde si cum o nimeresti,asta-i problema la masini SH,trebuie sa fi atent la toate detaliile. Surprised
  • florinchi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Sal la toata lumea. Am si eu o Astra 1,6 8V din 2003, adusa in iulie anul trecut din Germania. Avea 142.000 km, nu cred ca sunt reali, oricum nu prea conteaza (am facut 35.000 km deja cu ea si nu mi-a aparut niciodata pe bord INSP,deci clar s-a umblat la bord....in fine). Masina o folosesc in regim de taxi. Ce probl am intampinat eu pana acum.....dupa 3 sapt, mi-a cazut incarcarea, ca noroc nu erau duse diodele, nici releul, am dat peste un electrician f de treaba, care mi-a pus un cablu pe direct intre + de la baterie si alternator (ca se pare ca e o probl des intalnita la opeluri....), de atunci n-am mai avut probl. Consumul e putin cam mare, dar nici exagerat....cam 10% in oras, chiar 12 daca pun si aerul conditionat, iar in afara sub 8 % sincer n-am prea reusit sa scot....e drept ca nu o las mult sub 100 km/h Very Happy ....La drum intins se aseaza f bine si in curbe, toata stima...Intre timp i-am schimbat distributia si pompa de apa care avea putin joc (770 de lei cu totul). O alta probl mare (f des intalnita la motorul 1,6) si de care normal ca am dat si eu..e consumul mare de ulei....din decembrie am ajuns sa pun cate 1 litru la saptamana. Fum alb nu scotea, de mirosit nu miroseau gazele, iar de curs nu curgea pe nicaieri....Stiti evident rezolvarea....semeringurile de la supape. In service mi-au cerut doar pe manopera 800 Ron (250 la strungar...sa-mi rectifice cica chiuloasa si supapele, iar la mecanic 550 ca sa demonteze si sa monteze motorul) + 150 Ron garnitura de chiuloasa si 50 Ron semeringurile.....Si cam la fel la toate service-urile la care am fost. Am ales sa desfac eu motorul cu un prieten, am legat strans chiuloasa de motor cu cabluri groase sa nu miste, sa nu mai schimb si garnitura, si am dat jos doar axul cu came, si am scos pe rand fiecare semering in parte (erau deja f largi..se vedea cu ochiul liber diferenta intre cel nou si cel vechi). Semeringurile au fost 2,5 Ron bucata.....o nimica toata. Plus am mai cumparat un silicon rosu pt capacul cu axul cu came. Deci de la 1000 de RON cat ar fi fost totalul, am ajuns doar la 35 de lei plus o dupa-masa pierduta.... Am deja 500 km facuti (1 sapt jumate), si n-a coborat deloc nivelul la joja. Tin sa mentionez ca in ultima vreme, la 5-6 zile, cobora uleiul sub nivelul jojei...joja era complet uscata. In rest doar placute de frana am schimbat (95 de lei), uleiul, si cam atat. La sf sapt vreau sa dau jos cutia de viteze sa schimb kitul de ambreiaj, ca suna cam urat deja la relantiu.... Smile . Eu zic ca sunt masini super grozave, eu sunt f multumit de ea....n-am investit cine stie cat in ea.....si precizez din nou....in regim de taxi.....Ce mai sunt probl la ele, e ca sunt putin puturoase, se chinuie putin pana prind viteza, in special la deal....
  • florinchi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
apropos de investitii la astra mea.....Ce am mai modificat eu si a costat vreo 1000 de RON e ce vedeti in poza urmatoare....Precizez ca nu e finisata treaba inca.....

  • florinchi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
postez si o poza cam cum arata ce am facut eu cu motorul..... Very Happy

  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Care dati o fuga pe lai mine, va pun cati "reali" doriti... Pe pretul unei cafele la mc Donald's... Laughing
Uite aici: 160000 in 4 ani Rolling Eyes

http://cgi.ebay.fr/ws/eBayI...EWA:IT&ih=016


Salut. Din cate imi dau seama masina mea a fost data cu kilometrajul inapoi si am calculat ca ar fi aproximativ 104170 km. Se poateda de la 113393 la 218000 de km? Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR