Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De ce oare nu ''sare''de 155km/ora? - Astra G, 1,7 DTI are 180.000 km. Va rog respectuos sa-mi raspundeti fara a face misto - nu sunt mecanic auto si nici nu ma ''dau'', incerc doar sa ma informez . E drept ca am cam multe probleme, dar sunt reale. Cu multumiri anticipate, Gabriel V.
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Helau,

Acuma nush cat este de adevarat, am auzit intr-o zi la un taximetrist in timp ce imi umflam rotile.

Sa nu ai noroi pe cauciucuri si pietricele ...

Asa ca take a look, eventual o galeata de apa ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
S-a mai raspuns, foloseste cautare. Posibile cauze: discuri frana ovale, geometrie defectuoasa, roti neechilibrate (posibil pamant in roti), debitmetru defect, furtunase turbo imbatranite.

Ti se aprinde ceva galben in bord cand mergi? Daca da, da cautare si la asa ceva.

Eu personal as paria pe debitmetru (limitarea de viteza) si roti neechilibrate (vibratii la mai mult de 120km/h).
  • ct-13-shp

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pai ori iti vibreaza ori nu vera mai mult de 155...la mien la 120 mai ca imi sarea volanul din mana din cauza trepidatiilor...am fost la service... mi-au echlibrat bajetii rotile si merge bine acuma...sper ca si la tine sa fie la fel...si sa nu fie ceva mai grav...
Skip ads

  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sarr.na de sugestii, am sa verific debimetrul sau cum s=o numi, cit despre roti- sunt echilibrate , sunt originale ale masinii, discurile au 18 000, cauciucuri noi, nu am verificat daca e ceva pamint.... Auzeam odata ca e posibil sa trepideze si de la bucse uzate(capete de bara, etc.)- azi am facut un test articulatii la Augsburg si in afara de amortizori facuti praf (zic ei), in rest nu sunt probleme. Apropo, voi pe la ce service va mai rezolvati problemele ca astia la Ausb. jupoaie pielea de pe tine .....idem la reprezentanta. Va salut cu respect, o seara buna !
  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu se aprinde nimic galben la bord, cred ca ok din acest pct de vedere
  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ct-13-shp a scris:pai ori iti vibreaza ori nu vera mai mult de 155...la mien la 120 mai ca imi sarea volanul din mana din cauza trepidatiilor...am fost la service... mi-au echlibrat bajetii rotile si merge bine acuma...sper ca si la tine sa fie la fel...si sa nu fie ceva mai grav...

Zii pe romineste CT-13, sa fi fost lovita rau masina ? Atunci de ce trepideaza doar de vreo 10.000, incoace ? ma intreb eu ...
  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dodo_13, ce e ala debitmetru, unde este amplasat si cam cit stii tu ca face unul din ala la magazin ? Mai oameni buni , sa ma scuzati daca pun uneori intrebari de copil, am masina de trei ani , dar pina sa intru pe ClubOpel, am trait intr-o ignoranta totala vizavi de masina - ce-i drept ca pina acum 2 luni nu am avut nici macar o singura problema cu ea .....revizii la timp si schimburi si atit.....
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
inspectoratul a scris:Helau,

Acuma nush cat este de adevarat, am auzit intr-o zi la un taximetrist in timp ce imi umflam rotile.

Sa nu ai noroi pe cauciucuri si pietricele ...

Asa ca take a look, eventual o galeata de apa ...

Probabil a vrut sa spuna ca ai pamant pe jante,nu pe cauciucuri.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu conteaza ca's rotile originale, si alea se stramba. Eu zic sa faci o echilibrare.

Debitmetrul il gasesti pe tubul ce iese din cutia filtrului de aer. Costa vreo 500RON, original Bosch. Debitmetrul masoara debitul de aer.
  • fan_florea

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dodo_13 , nu are a face pamant pe jante sau pe cauciucuri pt ca ala oricum sare la turatia rotii vibratia masinii e sigur data de una sau mai multe roti neechilibrate.Faptul ca nu sare de 150 aici e altceva :poate fi debitmetrul dar in cazul asta s-ar fi aprins in bord un martor asta daca nu e becul ars sau obturat cum am avut eu .mai bine fa si tu un test la EGR , turbina , verifica lipiturile reci de la calculator Daca ai impresia ca nu trage bine vezi daca in momentul respectiv scoate fum poti sa verifici si senzorul de pe volanta NICI TU NU AI DESCRIS CLAR SIMPTOMELE
  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Exact PAM, am gasit pamint pe jante , era strins intr-un loc , am curatat si acum astept sa ies pe ''autobahn'' sa vad daca mai trepideaza. Sunt cam tipicar din fire asa ca am cintarit pamintul...ce crezi 215 gr...e posibil sa influenteze echilibrul rotilor, cred ca este adevarat
Skip ads

  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai sa rizi fan_florea, pamintul nu era deloc sarit. Cit despre viteza...am mai mers si cu alte Astra y17dt, nu mi se pare sa traga greu in comparatie cu alea , pur si simplu nu mai vrea peste 155 km\ora si nu inteleg de ce .
  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dodo , am gasit debitmetrul(banuiam ca ala e),multumesc !
  • gabriel2vsl

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor, respectele mele, sper sa fiu joia viitoare cu voi....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR