Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • mario-bandit

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1998 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut , azi am descoperit ca virand cat de putin la dreapt incepe sa se auda un zgomot ( o vibratie destul de deranjanta)cand virez la stanga totul ok .fenomenul l-am bservat pe autopista la viteze de 80 in sus , si la cea mai mica virare se simte, cum indrept volanul fenomenul dispare...oare ce ar putea fii ? m-am uitat pe la roti , pe la planetare , etc si nu am observat nimic dubios .... can
Skip ads

  • albertyyyyy

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

De curand am patit si eu o chestie asemanatoare dar la mine s-a rupt un surubul din dreapta de la suportu' motor.Mi-a ramas jumatate din filet in capacu de la motor.S-a strambat suportu' motor si a cazut pe el cureaua care antreneaza pompa de apa.Partea proasta este ca a mers altcineva cu masina in stilu acesta cam 250 km.Sper sa nu am surpriza sa trebuiasca sa schimb multe piese la motor.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Suportul de aluminiu e prins cu 3 suruburi lungi, ele trec prin capac distributie si intra in bloc. Ce spui tu se poate intimpla doar daca a intervenit pe acolo mecanicul mioritic si asta a fost la tine. Posibil sa trebuiasca sa dai jos capac distributie sa scoti restul de surub, cauta tampon si suruburi (3) la dezmembrari, ce e vechi si strimb nu se pun pe masina.
  • albertyyyyy

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut Dan,

Referitor la suportul meu de motor rupt, de ce crezi ca daca a intervenit un mecanic mioritic ar fi dus la ruperea surubului? Ultima oara cand a intervenit mecanicu la ea a fost cand am schimbat distributia.Eu am avut acea problema cu capacu' de la distributie rupt.Si atunci am reusit sa achizitionez unul Sh de la Bistrita pe care mi l-ai recomandat tu pe vremea aceea si a fost ok pana la urma.Sa fi fost strans prea tare suruburile? De atunci nu am facut decat vreo 6000 de km.Acum daca as incerca sa merg asa cu ea pana la un service as putea agrava cu ceva?Ea a mers deja in acest stil vreo 200 si ceva de km, ca mi-a adus-o cineva din alt oras.

Multumesc,
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
A fost strins prea tare sau incalecat la stringere. Nu cred sa fie vorba de folosire de alt capac distributie, SHV este mai ingust si nu vad cum ar fi incaput pinioanele came, capacele SHV sunt cu pompa apa cu palete metalice si suportul motor cauciuc difera ca dimensiuni.
  • albertyyyyy

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut Dan,

Multumesc pentru raspuns, acum banuiesc ca cel mai bine ar fi sa ajung tot la ultimu mecanic care mi-a pus capacu de distributie si sa vada el ce "minunatie" a facut.Si de data asta sa vedem ce s-a mai stricat in afara de ce am povestit mai sus.Sa sper ca macar capacu' SHV sa fie ok.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Deci ai capac SHV ? Pai in cazul asta pe linga ca a strins aiurea suruburile trebuia sa vada ca suportul motor ala tabla neagra cu miez cauciuc care e pe aripa nu prea vine ca lungime pe ala de aluminiu prins pe capac distributie.
  • albertyyyyy

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut Dan,

Da acum am pus capac SHV, inainte aveam Pierburg.Acum ar trebuii sa schimb si sportul motor cu tot ceva de la SHV ? Sau doar miezu' de cauciuc ? Oricum cred ca se va schimba acel cauciuc ca banuiesc ca ar fi cedat si acel cauciuc.Acele 3 suruburi de pe rola de sus din capacu de distributie au facut o mica spartura in suportu motor (cam cat jumatate dintr-o unghie) cand a lovit, dar suportu arata ok vizual doar ca s-a rupt surubu de sustinere din dreapta si a rapas filetu in interior.Azi dimineata am tractat masina pana la "mecanic".Sa vedem cand o desface ce minunatie gaseste acolo.

Multumesc frumos,
Skip ads

  • albertyyyyy

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 1l
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am luat masina acum o saptamana de la mecanic si am scapat ieftin doar cu o inlocuire de doua suruburi la suport motor.Am avut un surub rupt si unu inadoit.Oricum la mine problemele nu se termina niciodata, acum am blocata roata dreapta spate si nu mai pot pleca dupa loc cu ea.Sa vedem acum ce s-a mai intamplat.
  • dominik22

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Am si eu o intrebare in legatura cu suport motor din partea stanga.Ieri am gasit in partea stanga a masinni picaturi de ulei negru dar nu cred ca e ulei din motor si cum am vazut se pare ca din acest suport curgea acest ulei.Am incercat sa introduc o surubelnita in suport si era cu ulei inauntru suportulEste posibil sa aiba acest suport motor o cantitate mica de ulei ?
  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare , aceiaasi problema o am si eu la calibra, la relantii tremura bordul cam tare , dar cum o accelerez un pic tremuratul dispare, sa fie oare vreun tampon? aveti cumva idee daca se potrivesc cele de pe astra f? va multumesc
  • mixeristu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2005 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dominik22 a scris:Salut
Am si eu o intrebare in legatura cu suport motor din partea stanga.Ieri am gasit in partea stanga a masinni picaturi de ulei negru dar nu cred ca e ulei din motor si cum am vazut se pare ca din acest suport curgea acest ulei.Am incercat sa introduc o surubelnita in suport si era cu ulei inauntru suportulEste posibil sa aiba acest suport motor o cantitate mica de ulei ?


Suportul lateral stanga la corsa 1.0 si 1.2 este de tip hidrolagar, adica da, are ulei in el Wink
Asa ca vestile in cazul tau n-ar fi prea bune.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La motorul x12xe nu e hidrolagar..e numai din cauciuc tamponul
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mixeristu a scris:
dominik22 a scris:Salut
Am si eu o intrebare in legatura cu suport motor din partea stanga.Ieri am gasit in partea stanga a masinni picaturi de ulei negru dar nu cred ca e ulei din motor si cum am vazut se pare ca din acest suport curgea acest ulei.Am incercat sa introduc o surubelnita in suport si era cu ulei inauntru suportulEste posibil sa aiba acest suport motor o cantitate mica de ulei ?


Suportul lateral stanga la corsa 1.0 si 1.2 este de tip hidrolagar, adica da, are ulei in el Wink
Asa ca vestile in cazul tau n-ar fi prea bune.

Pune o poza daca sustii asa ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR