Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Apreciez munca voastra. Candva eram pasionat si eu de tot felul de montaje. Mai am inca pistolul de lipit, facut de manuta mea, inclusiv infasurarile(ma mandresc cu el)
Am apelat insa la o metoda mai rapida si mai ieftina. Un prieten care se ocupa de tot felul de chestii de iluminat cu leduri.
Am pus (adica mai mult am asistat) niste leduri mici albe in toate lampile.
27 in plafoniera din fata, cate 6 in lampile laterale si cred ca 8 in cea de la portbagaj.
M-au costat ledurile si vreo 2 ore de asteptat.
A iesit super. Sunt foarte incantat. Pot baga ata in ac si nu exagerez.
Si cum zicea cineva pe aici, o poza face mai mult decat 1000 de cuvinte.

Montajele. Se vede doar spatele placii. nu am fost inspirat sa fac pozele inainte de fixare.

Poze facute ziua:


Poze facute noaptea. Am facut poze unui ziar. Observati ce bine se vede.

Uite ca imi da o eroare de la Postimage. Postez maine restul pozelor.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am redimensionat pozele la 800x600. Se pare ca asta era problema.

Poza la un ziar, noaptea, la lumina plafonierei fata:

Poza la un ziar, noaptea, pe bancheta din spate, la lumina plafonierei laterale:

Poza la un ziar, noaptea, la lumina lampii din portbagaj:


Pozele sunt facute cu un telefon nokia E50 cu camera de 1,2M, fara blitz.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ne zici si noua ce fel de leduri ai pus? Cred ca sunt ceva cu unghi de difuzie mare. Si pe ce sunt prinse? Ai stabilizator de tensiune sau ai pus si cate o rezistenta pe acolo?
Ah si am uitat sa va zic eu am montat in paralel cu ledurile un condensator de 4700 uF si 25V pt un efect de fade. Noaptea se vede frumos cum se sting ledurile....
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Frumos a iesit. La asta lucrez si eu acum, montarea de smd-uri pe placa.
Skip ads

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@libra daca ne iubesti, spune caracteristicile led-urilor folosite. Asta ne-ar scuti de experimente in ceea ce priveste iluminarea. Foarte multi ne pricepem, dar vorba ta, devenim un pic comozi.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am fost mai mult de decor pe acolo. Am demontat lampile, le-am curatat de praf, am scos becurile vechi si am montat lampile la loc dupa montarea ledurilor.
A montat pe ici pe colo cate o rezistenta. Fara condensatoare sau altceva.
Despre leduri stiu doar ca erau albe, mici, patratoase, cu un bulb rotund in varf si aveau 4 picioare fiecare.
Mai multe detalii nu stiu. Daca vreti, il intreb maine pe om si va scriu.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Asa se explica lumina aia puternica Very Happy Sunt leduri piranha.
http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1
Astea au unghiul si mai mare: http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da, seamana cu alea din primul link.
Am mai observat ceva interesant. Venind noaptea cu masina, am observat ca fara sa fie aprinsa plafoniera, ledurile au totusi o mica luminozitate. Atat cat sa stii unde este fiecare lampa. E haios. Mi-am adus aminte de lampile alea de EXIT de la cinematograf.
Skip ads

  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu efectul respectiv. Nu te speria ca nu sunt probleme. Sa vezi ce tare e la mine: daca il aprind e alb si cand il sting e verde.
Un calcul superficial al rezistentei folosite este urmatorul: se da un led la 3.5v si 20mA legat pe o sursa de 12 v --- 12-3.5=8.5 , 8.5 / 0.02= 425(rezistenta)
pentru 2 leduri legate in serie: 12-(3.5+3.5)=5 , 5 / 0.02=250(rezistenta)

precizez ca este un calcul superficial doar pentru amatori.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Xperiment a scris:Asa se explica lumina aia puternica Very Happy Sunt leduri piranha.
http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1
Astea au unghiul si mai mare: http://www.ledshop.ro/index...shop&Itemid=1


ledurile piranha nu sunt leduri puternice, au un unghi mare dar sunt slabe, am facut o gramada de teste pana am ajuns la aceasta concluzie. nu mai tin minte ce leduri am uztilizat si de care am fost multumit(am sa ma uit prin lista de comenzi poate mai am descriile).

uite un exemplu:
Piranha 5mm alb, flux luminos 1.2CD(2.2lm) pe 90°
comparat cu
5mm alb, flux luminos 1.8CD(5lm) pe 120°
sau
5mm alb cald, flux luminos 1.2CD(3.75lm) pe 120°


120° consider ca este prea mare una de 25° eu zic ca ar fi ok.

ps. am fost incantat cand am facut comanda pt piranha dar cand am comparat cu celalalte tare ma dezamagit+piranha ocupa mult loc.
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ieri mi-am montat si eu led-uri la plafoniere,portbagaj si numar.
Eu am adoptat o alta solutie:Am facut din textolit profilul plan al unui bec(si lung si scurt).apoi am montat in serie 4 led-uri,deoarece nefolosind capacelele de contact de la becuri,am spatiu suficient.Contactul cu plafoniera se face prin mularea terminalului led-urilor din capete,pe profilul textolitului.Face contact perfect cu lamela otelita.Pentru plafoniera din fata,am facut o placuta putin mai groasa si am pus opt led-uri pe doua randuri.Normal ca se pot pune led-uri si in cele doua cavitati din lateral si un comutator pentru diverse nivele de iluminare.
Iefti si superb.Nu mai mentionam aici scaderea consumul de curent si faptul ca nu se incalzesc ca un bec.Diferenta este foarte mare,asta prelungind viata alternatorului,bateriei...etc.Chiar nu este de neglijat scaderea consumului de curent.Un exemplu brut:un bec de plafoniera de 10W,alimentat la 12V,ampermetrul imi arata cam 0.6-0.7A(cu erorile de rigoare),cu plafoniera mea cu 8leduri,ampermetru arata 0.02Amperi.Chiar daca instrumentul de masura are ceva eroare,diferenta de consum este evidenta.
O sa incerc sa postez pozele.Acuma lucrez la o varianta cu niste LED-uri SMD cu trei cipuri.Am luat din Oradea de la Metrafo cu aprox 1.7RON/Bucata.
Cu maxim doua din astea SMD rezulta o lumina foarte puternica,cred ca pt. plafoniera este destul unul singur.
Da aveti dreptate...stinse,lumineaza la o intensitate f mica,deoarece sunt intr-un circuit de colector al unui tranzistor care comanda temporizarea,asa cred,asta ar fi explicatia!


Revin cu noutati cat mai curand.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dar rezistenta nu ai legat in serie cu ledurile?
Skip ads

  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu,nu am montat rezistente,deoarece folosesc grupuri de cate 4leduri legate in serie.
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cu timpul o sa ai probleme cu primul led din serie si o sa-ti palpaie ledurile. Pune una cat de mica doar sa fie, sau ramai la 3 leduri pe serie.
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da,normal,e binevenita o rezistenta de cativa ohmi in serie,pentru a prelua socurile de curent,o sa vad in timp cum se comporta,ale mele au cam 2luni de cand le-am montat si merg perfect deocamdata.
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut.as vrea sa remarc in primul rand,calitatea lucrarilor executate de bilson.ca si lucratura este excelenta,ca si functionalitate este mai mult decat necesar,ca si pret este fenomenal.mie mi-a facut la plafoniera din fata(8 led-uri)plafoniera spate(8 led-uri)lampi nr ,2 buc.a cate (4 led-uri)azi le-am primit la posta si le-am si pus.sunt foarte multumit si il recomand cu caldura.baiat parolist.multa bafta,bilson.
  • moka21

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
da misto si eu sunt multumit de treba care a facuto il recomand cu placere
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca apare printre oradeni inca un coleg cu ceva abilitati tehnice.
Bilson, pune si tu niste poze in garaj sa le vedem.
Si din toamna, dupa concedii, te astept la intalnirile ClubOpel.com Oradea
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Buna baieti,ma bucur ca pot face ceva care sa nu fie o afacere,ci asa cum am mai zis,fac tot posibilul sa aiba parte de aceste montaje toata lumea la preturi zic eu foarte accesibile.Acuma nu mai ramane decat sa ne punem imaginatia la treaba si sa va astept cu idei,ceva combinatii de culori,de tipuri de led-uri...etc.Acuma lucrez sa fac niste becuri de pozitie mai puternice,care sa se apropie cat de cat de puterea fazei mici,sa nu consumam curent,combustibil si baterie cand suntem nevoiti sa mergem cu faza scurta.Primele teste m-au uimit...cu ceva led-uri mai de putere si format SMD,am reusit sa obtin o lumina impresionanta cu becul de pozitie,care se apropie binisor de faza scurta si sa nu mai vorbim de consumul scazut....va tin la curent cu ce mai construiesc.
Va pun mai jos niste poze orientative.Estetica montajului cam lasa de dorit caci sunt facute cu bomfaierul ,desenate cu oja si corodate in acid azotic,dar zilele astea o sa le tai cu laser-ul si cablajul o sa fie facut in autocad si...ce mai,ca de fabrica sper sa-mi iasa.







Cam astea sunt la care am poze,intre timp am facut mai multe variante si cu alte tipuri de led-uri cu diferite unghiuri de emisie,putere si forma fizica.In curand o sa le postez.
Pe langa acestea,mai jos se poate vedea ca am reusit sa fac si pentru beculetele alea din sticla (ca la pozitii),dar pentru plafoniera de Logan,VW Pasat,etc.Nu stiu daca alte tipuri de opel au asemenea beculete si in alta parte decat la pozitie:


  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu detalii exacte referitor la "becuri de pozitie puternice".Solutia care am gasit-o de a inlocui becurile de pozitie cu led-uri puternice(in ideea de a tine loc de faza scurta),este urmatoarea:
3leduri:de 5mm 0,5W 5mm alb 0.5W, flux luminos 13lm pe 80° fiecare , se apropie foarte mult de puterea fazei scurte.Dupa ce termin montajul o sa fac poze comparativ cu faza scurta sa vedem efectul.Pe joi 21aug le primesc si sper ca pe sambata sa pot posta pozele.Sunt sigur ca o sa iasa bine.
Asa arata un led de 0.5w:


Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR