Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Vad ca iti place sa lucrezi cu ledurile. Ne nici foarte greu, nu ai nevoie nici de pra multe scule, nici de foarte mult spatiu. Din pacate, eu nu prea mai am timp de "bibilit", asa ca apelez la altii, care fact asta toata ziua. Avantajul e ca nu mai trebuie a caut solutii. Le iau de-a gata de la cine le are. Asa nu mai pierd timpul pretios si rezolv problema.
Poate iti este de folos un nr. de tel. de la prietenul care m-a ajutat pe mine cu ledurile.
0788-422337. Il cheama Hulber si il gasesti in Cantemir.
Suna-l cu incredere. E baiat foarte bun, stie meserie(e electronist), are tot felul de scule si nu e cu nasul pe sus.
Skip ads

  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mersi Libra,o sa-l contactez.Si la mine e problema mare cu timpul.Ajung la 6PM de la servici si greu ma mai trage sa fac cate ceva,mai mult in weekend lucrez sau daca cineva vrea neaparat urgent ceva led-uri.ma mai gandesc acuma la niste nazdravanii,ca de exemplu sa montez un laser(breloc) undeva in dreapta langa far ca in cazul in care esti orbit noaptea in trafic si ai un obstacol pe dreapta,nesemnalizat(gen caruta,betivi dormind in sant,etc), sa iasa in evidenta punctul rosu...ceva bazaconii din astea am in cap,o sa vad ce-mi iese si postez.
O sa fac in curand si ceva led-uri pentru becul de pozitie si stop pe frana,etc.
Mai am un pont misto,referitor la un breloc wirelees(emitator+receptor),care as vrea sa-l adaptez la masina.Pretul este super mic si ar avea o gama larga de intrebuintari foarte utile.Revin cu detalii.
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Baiatul asta a vrut la un moment dat sa-mi da niste leduri pt. pozitie. Era un led mare, mat, comparabil cu becul de pozitie. Intre picioruse avea infipta o placuta de textolit, pe lateralele acesteia fiind cositorite piciorusele. A facut astfel "baioneta". Parca asa ii spune.
Din pacate la vremea aia, nu voiam sa schimb nimic la masina. Vroiam sa fie totul original. Intre timp, mi-am schimbat usor pozitia.
treaba cu fascicolul laser e interesanta. Sa vedem cum iese si cat de utila se dovedeste.
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles,deci o sa le numim in continuare becuri baioneta.In weekend o sa va anun t ce am facut.Azi le primesc si ma apuc de teste.
atasez o poza cu becul "baioneta" sa nu fie confuzii:



si becul "sofit",care sunt doua modele:de 35mm si de 40mm,asa am eu la astra carvan,cel de la portbagaj este de 35mm,iar la plafoniera de 40mm:



Skip ads

  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am facut ieri si leduri pentru soclu baioneta pentru pozitii fata la Opel.Prima varianta este cu 4 LED-uri SMD de putere si merg excelent,lumina nu este cu mult mai puternica,dar se cunoaste diferenta.Astazi o sa incerc cu inca doua tipuri de leduri de putere mai mare.
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am facut alt tip de leduri pentru pozitie fata la opel astra...sunt mai de putere,eu le folosesc in locul fazei mici ziua....lumineaza super.
O sa postez poze diseara daca reusesc.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bilson a scris:Am facut alt tip de leduri pentru pozitie fata la opel astra...sunt mai de putere,eu le folosesc in locul fazei mici ziua....lumineaza super.
O sa postez poze diseara daca reusesc.



m-ar interesa si pe mine.... ma ajuti cu cateva poze? multumesc
  • bilson

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Scuze de intarzierea cu care raspund.Da, iti trimit...dar mai dureaza,poate maine.
Sunt postate cateva si pe elforum,user Milet.
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am pus si eu un "becoled" de acesta(este cu 6 leduri) dar ramane putin curent in el, mai exact ramane aprins la o intensitate fff mica atat timp cat am cheia in contact, dupa ce scot cheia si inchid masina se stinge de tot.
E normal? Mentionez ca acelasi tip il am si pe cielo dar acolo se stinge complet indiferent de situatie.
Ledurile sunt asemanatoare cu cele din poza asta:

  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e normal... dar eu am vazut aceasi chestie ca ramane putin aprins la un Citroen C4.
PS: Daca nu se stinge ca lumea nu poti pune in paralel un condensator pt efectul de fade Smile
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Efectul de fade este deja Very Happy
  • ovilio`f

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu iti face probleme. E mai cool asa. Ramai cu tipa pe intuneric, si iti lumineaza cat e necesar. Smile
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu lumineaza suficient,asa cum te astepti tu ,dupa ce se stinge ledul,ramane doar in capul ledului putin lumina ca un mic fascicol,ca si cum ar fi incarcat un punct din acela cu fosfor,asa se vede
si eu am in tata masina acel tip de bec tub cu leduri ,si pe plafoniera si pe lampile spate si pe lampa portbagaj
si doar in plafoniera ramane aprins asa putin,pentru ca acolo ai curent continuu,la usile spate ai intrerupator care le aprinde doar cand deschizi usa ,nu stiu sa explic mai detaliat dar asta am observat eu
va rog sa nu sariti pe minedaca am gresit
  • rhodense

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia Sports Tourer 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2007

  • Mesaj Privat
plafoniera are un temporizator care stinge plafoniera treptat.cred ca din cauza temporizatorului sa nu stinga de tot. gresesc oare?
  • kretzoo
  • *
  • 2 mesaje
  • din 25 Nov 2008
  • Frontera 1994 nush - cum pot sa aflu?
  • Cluj
  • kretzoo

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1994 nush - cum pot sa aflu?
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
imi puteti explica si mie treaba cu efectul de "fade"... nu sunt electrician decat de duminica, da asa, seara... adica is bata si ma intereseaza tare tare mult efectu lasta...
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mi-am pus si eu leduri la plafonierele din spate si a iesit super dar m-am chinuit a greu nestiind ce si cum este acolo si invatand din experienta. Am pus un montaj cu 3 leduri pe fiecare (vezi poze), am decupat putin buza aia de plastic ca nu vroia sa intre. Problema e urmatoarea: cand am montat ledurile am desfacut si manerul cu tot cu suportul ala ca nu aveam cum baga placuta cu leduri si am pierdut 2 din clemele alea metalice care se prinde manerul de caroserie (mai precis mi-au cazut in caroserie si nu mai ajung la ele) si acuma stau manerele prinse cu dublu adeziv dar daca tragi putin de ele se dezlipeste... se gaseste la magazin asa ceva ?
Mai jos aveti poze cu montajul, rezultatul final si clema aia nesuferita Rolling Eyes
Scuzati claritatea pozelor dar telefonul meu nu poate mai mult ...


























De luminat lumineaza super urmeaza sa fac si plafoniera fata sa vad cum ca eu am modelul cu 4 becuri.
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Leduri si la plafoniera, lumina portbagaj si numar.














  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@Bolidul: Spune-mi, te rog, cum ai procedat cu plafoniera centrala? Ai reusit sa-i pastrezi toate functiile ? Am si eu una similara si mi-a fost groaza s-o modific. De fapt, mi-a fost mai mult mila de ea.
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sigur, are toate functiile eu i-am pus decat niste leduri in loc de becuri si totul a ramas neschimbat iar ledul consuma cam 0.5 W iar becul vechi avea 5w si facea mai putina lumina. Am vrut si eu sa ii pun placute dalea cu 3 leiduri dar si mie mi-a fost mila sa o stric.
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am postat de 2 ori din greseala .... iertare .... Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR