Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Claudiu W a scris:Salutare,
In cartea de sevice nu imi apare sa se fi schimbat distributia (zahnriemen und spannrolle). Este posibil sa se fi omis?
Eu am cumparat masina la 138.000km iar in cartea de service scrie ca ar trebui schimbata la 150.000km, in concluzie nu ar fi trebuit sa fie schimbata.
Ce metode de a verifica daca a fost schimbata sau nu am? Se poate verifica prin diagnoza? Sau a mai apelat cineva la service-ul care a facut reviziile la masina pentru a afla aceasta informatie?

Multumesc.


Salut!
Distributia nu se poate verifica prin diagnoza.
Iti recomand s-o schimbi la 150.000 km maxim.
Stima!
Skip ads

  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dragosh_viorel a scris:salut

am un opel astra h 2005 , motor z 19 dth 74 kw vreau sa imi schimb singur distributia.
cum se face?


Cauta in primul rand,un manual de reparatii,studiaza-l cu atentie,si daca ai impresia ca.ti iese "operatia"..... apuca-te! (desi nu te sfatuiesc)
La prima vedere,reiese ca nu ai cunostinte de mecanica,dar ai curaj,si chiar asa, nu de asta ai nevoie sa te apuci de treaba.
Eu nu am schimbat nici o data,si nici nu am vazut cum se face,dar am idee despre ce e vorba,adica teoretic stiu absolut tot,dar nu ma bag.
Daca te hotarasti, iti urez mult noroc.
  • kta_007

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
daca nu faceti km ca sa schimbati distributia, trebuie schimbata odata la 5 ani
  • bulbazar

  • Mesaje scrise: 540
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
In carte e data la 10 ani sau 150.000 dealeri din germania garanteaza 150.000 masina mea are 144.000 si urmeaza sa o schimb in 2-3000,am fost la dealer si a zis ca pana la 150.000 pot sa ma duc linistit,si eu mam mirat pt ca stiam ca in romania e undeva la 60.000
Skip ads

  • catal1n2000

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sunt posesorul unui Opel Astra H 1.7 CDTI 110cp an fabr 2013. De curand mi-am facut cont pe site-ul myopelservice.com iar acolo, in sectiunea Memento Service imi spune ca distributia se schimba la 150.000 km sau in august 2019(adica la 6 ani de la achizitie). Oare sa nu fie adaptata pentru Romania aceasta platforma sau intr-adevar distributia se schimba la 150.000 km?
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
La 150 000 km se schimba, ba mai mult de atat fii sigur ca producatorul a zis 150 000 km dar in realitate poate duce si mai mult de atat dar nu garanteaza. In Romania se schimba la 60 000 km ...eu numesc asta jafuirea clientilor Smile.
P. S. Daca nu esti sigur asupra km reali ai masinii inlocuieste-o .
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Si la 1.9 se schimba la 150 000, si dupa din 60 000 km.
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut,am un Opel Astra H din 2004 motor 1,7CDTI ,74kw,101CP si am neclaritati in ce priveste la cati km trebuie schimbata distributia.In manual imi da la 120 000km este ok?
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Fa-ti cont aici myopelservice.com, si ai o rubrica unde pui km actuali ai masinii, si ei iti zic la cat trebuie ulterior schimbata. Spre exemplul la mine e la 300 000 km urmatoarea schimbare
  • mirceacaragin

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 z17dtj/r
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2014

  • Mesaj Privat
o sa schimb si eu distributia saptamana viitoare, am zis curea contitech...cred ca e ok...
m-i sa mai zis ceva de un semering de la pompa de oloi, ca trebuie schimbat si ala dar nu m-i sa zis nimic de pompa de apa... masina are "pe bord" 182k, iar cartea fiind in germana nu prea inteleg care e cuvantul pentru "pompa de apa"...sau daca a fost schimbata sau nu
  • mirceacaragin

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 z17dtj/r
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2014

  • Mesaj Privat
am schimbat azi distributia... mi s-au pus curele DAYCO, ce parere aveti despre ele?
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Dayco am si eu, si citisem si mi.a spus si mecanicu ca sunt foarte bune si se pun la masinile de curse, contin si kevlar cica si le fac rezistente.. eu vroiam sa merg pe conti si cica au acut in service 3 curele rupte in 30.000 km de noi.
Skip ads

  • mirceacaragin

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 z17dtj/r
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2014

  • Mesaj Privat
eu eram ferconvins ca o sa puna conti, dar au pus DAYCO.... stiu ca sunt specializati pe curele...
  • s0r3l

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Curelele DAYCO sunt printre cele mai bune (eu tot DAYCO am) insa majoritatea mecanicilor recomanda conti pentru faptul ca sunt de compozitie mai moale si se monteaza mai usor pe cand la DAYCO sunt mult mai dure si e chinuiala mai mare la montaj
  • opelvn

  • Mesaje scrise: 529
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2006

  • Mesaj Privat
despre curele

http://aam-europe.contitech...raxisTipps_ro.pdf
  • alvala

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2015

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:Extras din caietul de service OPEL:

Pentru costuri, poate cineva care a facut-o de curand sa-ti spuna, dar depinde de unde cumperi cureaua (pretul poate sa difere cu cca 50%), unde o schimbi (tarifele practicate), oricum sa ai 100-150 RON la tine.


Salutare,
Am un Astra H, 2010 , diesel, 74 kw, 55.000 km reali cumparata de la Opel la 15.000 km.
Intrebarea la care nu mi a dat un raspuns lamuritor niciun dealer Opel e: trebuie sa schimb distributia sau o mai aman?
Raspunsuri incerte am tot primit...ba ca la 100.000 km ba ca la jumatate, ba ca la 5 ani, ba ca la 6...
Merci de raspuns !
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat


  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Inteleg ca tabelul e preluat din manual dar eu unul n-as avea curaj sa ma iau dupa el.
Prefer sa schimb distributia ,,uzual,, adica 60 mii km / 5 ani. In fond si cureaua aia e o tot o guma care se depreciaza la intemperii si rulaj.


Ultima modificare facuta de Aries la Mar 20 Oct, 2015 5:40 pm
  • alvala

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2015

  • Mesaj Privat
catal1n2000 a scris:Sunt posesorul unui Opel Astra H 1.7 CDTI 110cp an fabr 2013. De curand mi-am facut cont pe site-ul myopelservice.com iar acolo, in sectiunea Memento Service imi spune ca distributia se schimba la 150.000 km sau in august 2019(adica la 6 ani de la achizitie). Oare sa nu fie adaptata pentru Romania aceasta platforma sau intr-adevar distributia se schimba la 150.000 km?

Opel.Astra H se mai fabrica in.2013!?!?!
  • alvala

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Aries a scris:Inteleg ca tabelul e preluat din manual dar eu unul n-as avea curaj sa ma iau dupa el.
Prefer sa schimb distributia ,,romaneste,, adica 60 mii km / 5 ani. In fond si cureaua aia e o tot o guma care se depreciaza la intemperii si rulaj.

Pai asta zic si cei din service-uri.
Ideea e ca masina o voi duce in Deutschland sapt viitoare (2000km) si va merge acolo (nu distante mari).
La opel radacini au o promotie...1.000 ron cu tot cu manopera si garantie 2 ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR