Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bogdanburtea

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salutare tuturor,
am un opel astra H caravan 17cdti 101cp din 2008 primul proprietar am 55.000km reali,
am nevoie de sfatul vostru trebuie sa plec afara si am de facut vreo 6000-8000km, afara trag de ea pe la vreo 180 cat tine autostrada. in carte scrie sa se faca la 4 ani sau 60000km
sa fac distributia inainte de a pleca? daca da unde sa o fac daca aveti un sfat? un cost aproximativ?
multumesc mult pentru timpul acordat.
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@bogdanburtea ai PM......Bafta!
Si apropo,poti sa mergi fara probleme inca vreo 20.000km,daca nu si mai mult....Dupa cate stiu,opel si-a revizuit politica de a schimba distributia la 60.000km si acum parca recomanda schimbarea la 90.000km.....Daca gresesc imi cer scuze,dar eu asa parca am citit!
  • vulturas

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare tuturor.am acelasi model de masina.prima distributie se schimba la 90000km,urmatoarele la fiecare 60000km.asa scrie si in carte.incearca la opel di-bas ca au oferta pentru masini mai vechi de 4 ani.eu am scimbat-o .costuri 700 ron.cureaua de accesorii o cumperi u ca nu este inclusa.gates 70 ron parca.cu stima
  • Kraft

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am facut pana la urma revizia cu distributia inclusa, am amanat revizia incat sa intru la pachetul 4+, si am facut-o la dealer. A costat fix 1200 lei. Altfel oferta pe la service-uri era pe la 1700 lei revizia cu distributia inclusa. De mentionat ca nu am schimbat si pompa de apa. Iar cei de la dealer mi-au spus clar distributia trebuie schimbata la 60.000 km, ca e vrajeala ca nu, astea sunt sugestiile lor.
Skip ads

  • AndiBAD

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Am luat si eu din Germania o Astra 19dt ,de unde am luat-p a zis ca nu i-a schimbat distributia ca in carte zice ca se schimba la 150.000 km sau 10 ani .Masina are aproape 130000 km .Ce ziceti trebuie schimbata sau sa merg dupa manual service?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu te sfatuiesc sa schimbi imediat distributia...si poti dormi linistit Wink
  • AndiBAD

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Edwin tu la cati km o schimbi?Schimbi si pompa de apa?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat distributia imediat dupa ce am cumparat masina. Desigur, am schimbat si pompa de apa. Am pus totul original GM si dorm linistit Wink
Skip ads

  • Kraft

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Pompa de apa se schimba in functie de motor, cert e ca la DTR poti sa nu o schimbi daca nu e stricata...
  • andrei_gff

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2012

  • Mesaj Privat
in locul tau nu mai asteptam nimic ma duceam direct si o schimbam , nici contactu nu il mai puneam la km aia fara distributie schimbata
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
recomandat este la fiecare schimb de kit de distributie sa se schimbe si pompa de apa. chiar daca e buna.
daca schimbul il faci la 80.000*2=160mii si multi mecacini nu garanteaza functionarea unei pompe de apa 160 mii.
si decat sa risti sa se trice pompa cand mai ai vreo 30 de mii pana la urmatorul schimb de distributie,mai bine se schimba tot odata. NU sunt mecanic...impartasesc cu voi din ce am auzit. Eu mereu am schimbat pompa odata cu distributia.
Drmuri bune!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai de ce sa o schimbe cineva daca e foarte buna?Nu are joc sau scurgeri...Asa ca sa aruncam banii?Cand se strica asta e! E la la fel ca orice piesa,te duci o cumperi si o schimbi!
In general e impamantenita ideea ca pompa de apa se schimba cu distributia odata,dar asta de obicei asta se aplica masinilor la care pentru a umbla la pompa de apa trebuie desfacuta distributia.La opel ,cel putin la a mea,ca nu stiu cum e la toate modelele,pompa de apa e separat de distributie....Asa "ca cand" Wink o fii sa pice pompa de apa o sa o schimb...Pana atunci merge foarte bine asa!Si am 122.000km cu ea(cea originala) si toti facuti in romania ca de aici e luata masina de noua!
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Colegul care a intrebat are motor Z19DT, la care pompa de apa este " pe distribuite"...adica trebuie sa demontezi distributia pentru a schimba pompa de apa. In acest caz se recomanda si schimbarea pompei de apa impreuna cu distributia atunci cand cumperi masina SH Wink
  • AndiBAD

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Gata am inteles !
Urmeaza achizitiile ,ce sa aleg?Gates? inna +conti ?
  • Andrei Constantin

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti,

La opel astra h 1.3 cdti cu distributie lant a facut cineva schimbul?Cat v-a costat si unde a-ti mers?

Mersi, bafta
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@Andi, ambele sunt marci renumite, dar pentru distributie eu iti recomand piesele originale GM. Acum sunt magazine care au preturi decente ( apropiate de celelalte marci ) pentru produsele GM. La motorul tau kitul+pompa de apa costa cca. 900Ron ( GM ). Succes Wink
  • Claudiu W

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
In cartea de sevice nu imi apare sa se fi schimbat distributia (zahnriemen und spannrolle). Este posibil sa se fi omis?
Eu am cumparat masina la 138.000km iar in cartea de service scrie ca ar trebui schimbata la 150.000km, in concluzie nu ar fi trebuit sa fie schimbata.
Ce metode de a verifica daca a fost schimbata sau nu am? Se poate verifica prin diagnoza? Sau a mai apelat cineva la service-ul care a facut reviziile la masina pentru a afla aceasta informatie?

Multumesc.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Astra h 2006, 146000km,1,9cdti, z19dtl! La cat se schimba distributia?
  • dragosh_viorel

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut

am un opel astra h 2005 , motor z 19 dth 74 kw vreau sa imi schimb singur distributia.
cum se face?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca pui intreabarea asa, eu te sfatuiesc sa mergi la service, nu de alta dar daca gresesti ceva risti sa iti cumperi alt motor.

Ps: Z19dth are 110Kw, 74Kw are z19dtl si cureaua nu e compatibila intre cele doua,
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR