Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Toata lumea (inclusiv eu) merge pe principiul ca "mi-e nu mi se poate intampla" ... si uite asha mor unii ca prostii si iau si pe altii nevinovati dupa ei ...
asha mergea si tata, D-zeu sa-l ierte, mai bine beat decat treaz ... din fericire s-a intamplat un altfel de accident nu auto ... Confused
Skip ads

  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
ce va luati de om? poate ca are dreptate si intradevar conduce bine cand ...da noroc cu bachus. cert e ca omul are probleme....sus la mansarda


Ultima modificare facuta de Jacks la Sam 25 Jun, 2005 10:50 am
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu uitati ideea de baza : de aceea le spune 'accidente' pentru ca se intampla 'accidental'. si oricine poate gresi intr-un anumit moment.
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
legea spune clar : neacordare de prioritate, mai ales soldata cu accident = retinerea permisului de conducere de la 1 la 3 luni + plata daunelor
Nu am intrebat daca omul avea sau nu asigurare, eu mergeam cu el la militie, dar am zis sa fiu domn sa ii dau o sansa.
Am mai avut acum 2 ani un accident cu un taxigiu, care stia ca e normal sa faci stanga in intersectie de pe banda intaia.
Ba mai mult a urlat in gura mare ca eu sunt de vina ca mergeam ....drept !
Am mers la capetele de creta si in afara ca mi-a dat asigurarea, l-au lasat fara abecedar. Nu retin perioada, mi se pare ca daca din asta traiesti ( condus) se aplica sanctiunea cea mai mica.
A fost tot neacordare de prioritate, deci ... retinut permisul
Nu stiu tu virgile cum ai primit permisul de conducere, poate prin posta, poate cadou la majorat, insa eu am facut 2 scoli de soferi si am luat toate gradele pe merit. Si nu am mai auzit pana acum sa nu se ia permisul ptr neacordare de priorotate
Ba mai mult, in clipa cand am coborat din masina eram foarte decis sa ii indoi la figura ce scapase neindoit de la masina mea, convins fiind, ca am fata la Frontera varza.
Cand am vazut ca nu am nimic, m-am calmat si nu i-am facut nimic, altfel, iti spun eu ca mergeam la militie cu ala desfigurat si il lasam si fara abecedar.
Nu stiu cum tratati voi asa senin asemenea fapte, sa zica merci ca nu eram cu ala micu in masina sa se mai sperie sal alea alea, ca de regula il leg in scaun, dar scaunul nu il mai leg de bancheta. Insa la accidentul asta, mi-a ajuns scaunul pe la schimbatorul de viteza, deci daca era si jr. acolo.. era grav
Si sigur ii spargeam fata daciolistului
Deci prioritatea e prioritate, poti sa ai si 240 km/h se acorda.
Si intre noi fie vorba, i-am luat putin 1 milion !

Corvin
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine dar numai partial, daca ii pocesti moaca aluia, esti la fel de vinovat ca si el Sad
Mai rau el iti da asigurarea sa iti repari masina dar apoi are dreptul de a te da pe tine in judecata pentru ca l-ai batut si te poate pune sa-i repari tu lui masina (un prieten de-al meu asa a facut) sau iti cere daune. Din cate stiu eu pedeapsa prevazuta de lege este mai mare in cazul in care iti faci singur dreptate Sad
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
poti sa ai tu 10 scoli (una elementara sigur n-o ai), nu stiu daca esti indreptatit sa-ti faci singur dreptate atata timp cat exista institutii care sa se ocupe de asta. daca vrei legea junglei, pai ar cam trebui s-o tulesti...
a gresit, plateste, cine esti tu sa dai verdicte?[/quote]
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa nu ne dam cu parerea si sa cautam putin in regulament. Acum nu il am in fata, dar am Legisul la lucru si maine va spun exact. Ce este sigur - neacordarea de prioritate presupune amenda+retinerea permisului. Si ce nu sunt sigur, cate puncte de penalizare primesti, dar eu retin ca 20 (la 15 ti-l ia deja). Tot atat se da si pentru injuraturi sau aruncarea de obiecte din masina!!!
In ce priveste alcoolul - constituie contraventie nu numai conducerea in stare de ebrietate ci si conducerea SUB INFLUENTA BAUTURILOR ALCOOLICE. Aceasta inseamna ca orice concetratie de peste 0.0000000 / 1000 alcool in sange constituie contraventie.


Ultima modificare facuta de kapix la Mie 29 Jun, 2005 9:41 pm
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
revin cu noul cod rutier:
http://www.iziare.info/ordo...ul-cod-rutier.asp
exista in multe locuri pe net.
daca imi arati unde scrie ca "neacordarea de prioritate presupune amenda+retinerea permisului", imi fac mea culpa si nu mai zic nimic.
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
nu reveni cu noul cod rutier. Incearca daca vrei sa cauti regulamentul de aplicare. In una dintre ultimele modificari este reglementata si problema punctelor de penalizare. Dar in oricare gasesti si motivele suspendarii temporare a permisului.
  • Corvin

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Virgile, postul de "Gica Contra" este ocupat, la fel si pe cel de "Ajutor_De_Bagator_De_Seama"
Nu ti-ai uscat chilotii in acelasi soare cu mine si nici pe aceeasi sarma.
Nu am facut decat sa raspund la elucubratiile tale pe marginea a ceea ce este si nu este, legal sau normal
Se pare ca, prin coborarea nivelului discutiei la al tau, am facut o greseala si ptr asta in fac mea culpa.
De asemenea imi cer scuze ca te-am bagat in seama.
cat despre tulit... dap, o voi tuli, insa vezi sa imi acorzi prioritate !
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
si inca o chestie Virgile. daca tot esti Toma necredinciosul, poti incerca live o treaba din asta si o sa vezi daca vei ramane sau nu fara... abecedar. mai simplu de atat nu se poate. pana atunci...lasaneeee- lasaneee
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Corvine ai mare dreptate.Daca era cel mic in masina merita "sa-i iei gatul".Eu am avut accident cu Tico,mi-a iesit unul de dupa un tramvai (neacordare de prioritate) la 1.5 m in fata si am avut impact frontal la cca.75-80 km/h.Sotia a spart parbrizul cu capul iar fetita, din spate, a ajuns intre noi deasupra levierului schimbatorului.Boul dreaq avea si el copil mic in masina (cca.6-7 ani).Am coborat decis sa-l "indoi".Nu am mai apucat pt ca sotia mea plangea si se tinea de cap, iar fetita era in stare de soc.M-am mai linistit un pic dupa ce am constatat ca nu erau decat speriate, iar la o discutie ulterioara cu militianul am aflat ca daca-l "ardeam" eu eram cel care "plateam" mai multe.Ce mi-a sugerat, ca puteam sa-l altoiesc, daca nu erau martori.Oricum dobitocul ala, care era sofer RATB de 16 ani, s-a ales cu dosar pentru accident cu vatamare.Nu i-am cerut nimic (in afara de spagile din serivice, platite de el din proprie initiativa) pentru ca mi sa facut mila.Dar fetita mea a ramas cu o teama sporita de masina.Greu o conving sa urce in ea.Si vreau sa lamuresc pe cineva de pe aici care se referea la "legea junglei".Legislatia romana si aplicatorii ei NU IMI PROTEJEAZA FAMILA !!! Pot ce-l mult sa-l pedepseasca pecuniar pe cel care a gresit. Dar familia nu mi-o inlocuieste nimeni, iar daca un dobitoc ca ala mai repeta o neacordare de priotitate, pentru ca asa e el obisnuit cu "magaoaia" de la RATB, pot aparea si victime.Deci corectia acordata aluia era perfect justificata.
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am patit si eu o chestie neplacuta.
Un tip cu un camion, incercand sa intoarca mi-a atins masina in aripa stg. spate. Mi-a facut o indoitura cat unghia mare pe aripa, chiar langa stop. Mai am doua zgaraieturi mici pe bara si o fisura mica in lampa stop.
M-am inteles cu seful lui sa repar masina si imi plateste el reparatiile, iar daca e cazul margem si la Politie pentru formalitati, eventual RCA.
O sa am nevoie de toate formalitatile sau imi repara masina si fara?
Daca a mai ajut cineva experiente similare, rog detalii.

Ce m-a deranjat a fost ca toata patania s-a intamplat la dracu in praznic, pe un drum de munte, unde trec 2-3 masini /zi. Masina mea era parcata in mult afara drumului, iar dobitocul, desi avea loc sa intoarca TIR-ul (conducea o IFA), s-a proptit chiar in masina mea.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@libra-pai o fisura mica inseamna ca e spart....si daca e sa vrei sa il schimbi sa ii dai 2 bucati inainte sa te duci la constatator daca vrei sa o faci pe asigurare....
Daca ti-a indoit-o si vrei sa fie ca noua necesita indreptare si vopsire adik o cheltuiala.....presupun ca nu vrei sa ii dea 2 ciocane iar apoi sa dea cu putin spray pe deasupra....
Asa ca intelege-te cu omul si vezi...daca plateste pagubele e ok...daca nu la Politie si te descurci pe urma cu RCA-ul...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Multumiri. Acelasi sfat l-am primit azi de la mester. Motivatia este de retinut. Fisura aia mica, v-a provoca producerea de condens in lampa stop. Restul e previzibil.

Apropo, am mers azi cu un coleg la un service de mahala sa-si ridice SuperNova de la reparat. M-am ingrozit de "calitatea" lucrarilor. Hayonul statea destul de stramb. Pe stg. spate, au fixat bara de aripa cu un holsurub de 10 cm lungime, in loc sa sudeze acolo urechea care cica lipsea de pe aripa. Aparatoarea de noroi stg. spate au prins-o intr-un singur punct, desi are prevazute trei sau patru. M-am ingrozit. In plus, de la doua zile cat au promis initial, lucrarea a durat exact o saptamana.
Service-ul se numeste Florida NUSTIUCUM si se afla in Episcopia Bihor.

Scuze pt. off-topic, dar trebuia s-o spun.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
@libra -tiam zis eu care e faza cu stopul...in plus daca e fisurat si vrei sa il lasi asa in timp se vor aduna mizerii inauntru chiar apa de ploaie si sigur va trebui sa il schimbi ...

Cu serviceurile asa este...tre sa "bag" ceva la inaintare...altfel sta masina acolo mai ceva ca gunoiul de pe strada...
In privinta serviceului posteaza la "locuri de care sa te feresti" sa stie si altii....
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Treaba sta altfel la un service Opel comparativ cu un service Dacia. Eu am avut de-a face si cu unul si cu altul si pot spune ca sunt diferente majore in ceea ce priveste modul de lucru.
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Subsciu la ce a spus Mikki. La mine a durat doar 3 zile reparatia la service opel fara vreo atentie de la mine (ce am dat eu cand am primit masina e alta mancare de peste); in schimb acu vro 2 ani cand am dus dacia in service nici cu spaga nu prea vroiau sami dea fieru inapoi, adica mereu ziceau ca ar mai fi ceva de facut....ba ca nu e vopsitoru ba ca nu stiu ce.

In alta ordine de idei a procedat foarte bine Corvin mai ales ca el nu a avut nimic de suferit la masina; merita sal lase p'ala fara carte in momentul cand nu vroia sa dea banu...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Credeti-ma, am avut si o Dacie candva si am avut de a face cu tot felul de mesteri. Si buni si ... altfel. Exemplul cu masina colegului vi l-am dat pt. ca ma rodea la suflet.
Cu Opelul de acum sunt client Opel West Oradea. Am mai postat ceva despre tema asta pe forum. Si acum o sa fac reparatiile la ei.
  • sfi16v

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1990 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2005

  • Mesaj Privat
virgil sigur 100 % se ia permisul pt neacordare de prioritate.eu am patit-o in ianuarie.am atins usor o dacie ,am fost la politie si aia mi-au luat permisul.mi-au zis politaii ca mai bine nu mai declaram accidentul ca doar l-am zgariat putin si nici rca nu o sa ii faca zgarietura aia, deci mi-au luat permisul cam degeaba,dar legea-i lege.
ROBERT mie mi-au dat permisul dupa o luna dar am umblat cu diverse pile(de la agent la colonel) de m-am saturat ca altfel cica se ia pe 3 luni oricate contestatii faci .asa e dispozitie "de sus"
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR