Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut am si eu o intrebare, cum se dezactiveaza air-bagurile ?este vreun buton pe undeva?daca da unde-i ca io nu lam gasit !imi poate spune cineva? multumesc frumos PS am o zafira din2002
Skip ads

  • euu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:salut am si eu o intrebare, cum se dezactiveaza air-bagurile ?este vreun buton pe undeva?daca da unde-i ca io nu lam gasit !imi poate spune cineva? multumesc frumos PS am o zafira din2002


nu stiu daca este bine ce vrei sa faci,trebuie sa te gandesti inainte de toate la siguranta TA nu la siguranta care taie curentul de la airbaguri!
  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu mi-as trage un CASCO de toata frumusetea si m-as ruga sa-mi sara toate airbagurile in caz de ceva rau, Doamne fereste!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
casco am da problema ramine ca nu ma bazez eu pe ele
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:salut am si eu o intrebare, cum se dezactiveaza air-bagurile ?este vreun buton pe undeva?daca da unde-i ca io nu lam gasit !imi poate spune cineva? multumesc frumos PS am o zafira din2002


tre sa ai vro siguranta in panoul cu sigurante
  • cla

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Airbag-urile nu se pot dezactiza la Opel zafira; unele modele de corsa d au buton de dezactivare airbag pasager (ca la renaults Evil or Very Mad -au si luat dupa cineva Sad -mai bine stateau la locul lor).
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
As dori si eu sa stiu daca se dezactiveaza prin scoaterea sigurantei. Nu as vrea sa folosesc airbagul in oras, ci numai afara.
  • Jh0nny

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat


Ai in poza toate sigurantele ! Vezi care din ele coincide cu cea de la airbag!
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da frate asa este intradevar este siguranta cu nr 42 ,pe primul rind ultima de jos se numeste ''interior lightning,seat ocupancy recognition,airbag acum vezi si tu cum faci sa nu strici ceva pe la masina ,ca acolo scrie ca o siguranta protejeaza mai multe circuite!
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu manualul in engleza, eram foarte curios daca a incercat cineva si merge metoda.

Multumesc.
  • agerul
  • Suspendat
  • 9 mesaje
  • din 15 Jun 2008
  • Vectra 1998 x20dth
  • Bucuresti
  • agerul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2008

  • Mesaj Privat
daca vreti sa nu va sara airbag-urile nu va puneti centura....senzatia la impact va fi majora....ceasul rau poate venii si din partea altor participanti la trafic...asa ca mare grija la ce va doriti ca s-ar putea sa se intample
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ah si in oras nu poti sa crapi intr-un accident auto sau cum? Cine v-a spus asta?

Ce oameni frate, dezactiveaza airbagul sa nu sara in caz de accident ca sa nu plateasca mult la inlocuire sau sa nu piarda la revanzare. Incredibil. Dar avand in vedere ca pe mine nu ma afecteaza chestia asta, va urez mult succes.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
INCREDIBIL!
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ce e incredibil frate?tu ai incasat vreuna de la un airbag?dupa ce iei una nu-l vei mai vrea pe masina ta,eu am primit una serioasa si de atunci nu mai am nevoie de el!
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
treaba e simpla ..... scoate o mufa din orice airbag apoi pune la loc ...... vezi sub scaun cea de la centura ... cred ca aia e cea mai la indemana ........ astfel becul va ramane aprins iar posesorul autoturismului va fi fara nici un fel de protectie ...... ceea ce se poate rezolva .. aici prietenele noastre BLONDELE chiar au fost cu un pas inainte ..... soferita blonda cu airbag aprins FARA PROTECTIE ? va inselati .... cautati in torpedou ... e plin de durex .. .. succes !
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:ce e incredibil frate?tu ai incasat vreuna de la un airbag?dupa ce iei una nu-l vei mai vrea pe masina ta,eu am primit una serioasa si de atunci nu mai am nevoie de el!


Tu te prefaci sau chiar esti naiv ca sa nu zic cuvantul jignitor?

Airbagul se deschide cu vreo 400km/h cu o acceleratie fantastica. E o capsa pirotehnica care il detoneaza. Pana moaca ta ajunge la airbag el este deschis deja de vreo 10 ori timpul in care ti-a trebuit tie sa ajungi la el. Asadar, nu are cum sa te loveasca airbagul pe tine, ci il lovesti tu pe el. Airbag care este o tesatura solida de matase cu insertii metalice ca sa nu bubuie de la presiune. Il prefer oricand in locul volanului. Sau in locul stalpului central daca e vorba de impact lateral.

Dar nu am ce sa ma astept de la un om care vrea sa isi dezactiveze airbagurile. E clar ce simt tehnic are.

Singurul airbag care ar putea sa loveasca ceva este airbagul pasagerului in cazul in care ai un scaun de copil asezat pe locul din fata. Scaunul este in spatiul de deschidere al airbagului si efectiv il poate catapulta la deschidere omorand copilul din scaunul ala. Drept urmare toate airbagurile pe locul pasagerului se pot dezactiva si exista ditai avertismentul pe bord cand deschizi portiera si pe parasolar.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
se vede cit de bine te pricepi la astfel de chestii stimabile ,dar stai cam rau cu calculele,poate ai lipsit de la scoala la ora de matematica ,altfel nu-mi explic cum poti afirma astfel de aberatii ,in plus ar trebui sa faci cunostinta cu un airbag si apoi mai vorbim!
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ady negoita a scris:se vede cit de bine te pricepi la astfel de chestii stimabile ,dar stai cam rau cu calculele,poate ai lipsit de la scoala la ora de matematica ,altfel nu-mi explic cum poti afirma astfel de aberatii ,in plus ar trebui sa faci cunostinta cu un airbag si apoi mai vorbim!


Uite, sa zicem ca ai dreptate. Te rog sa imi demonstrezi mie, chiulangiului de la ora de matematica si de fizica cum te loveste nenea airbagul cel rau pe tine in moaca.

Si pe urma da-mi un link la crush testele de pe site-ul euro ncap in care sa se vada un crush dummy cum isi incaseaza un airbag in fata.

Or avea ceva airbagurile cu tine...au ele o placere sa-ti mai traga cate un upercut din cand in cand.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca zici tu?asa o fi !
  • ANSWERS

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
desi nu sunt de acord cu procedura de dezactivare airbag va pot spune din proprie experienta ca intalnirea cu "dansul" Very Happy este un fenomen ce il veti tine minte ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR