Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • autoestet

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
silitoru a scris:salut...am un opel vectra c cu motor de 1.6 an 2003......cand iau virje (ori stanga ori dreapta) se aude un troncanit...mi s-a spus ca este de la bucsi....ce poate sa inseamne?
si este normal cam la 2000-3000 km sa mai completez uleiul cu cate 0.5-.06 l ulei?


uleiul de la ce trebuie completat? daca trebuie completat uleiul de servodirectie atunci sunt sanse mari ca zgomotul sa vina de la caseta de directie
Skip ads

  • bebik2kx

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va salut! Am un Opel Astra din 2003, motor Z16XP, si de cateva zile am un joc scurt in volan, stanga dreapta, in timpul mersului. Daca iau mana de le volan nu trage nici stanga nici dreapta. Gentile sunt ok, de aluminiu, si practic problema a aparut dupa ce am tinut masina in parcare vreo 3 saptamani. Din cele 3 saptamani, vreo 6-7 zile am avut pana la roata dreapta fata. Este posibil sa se fi deformat cauciucul, sau problema este din alta parte?
  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut, in ultimele zile, daca iau un viraj mai tare (sau accelerez tot cand sunt pe viraj) imi troncane ceva in roata stanga (zic eu ca o fi planetara).
Pana ma duc la service as vrea sa stiu cateva detalii despre cum si ce se schimba la ele, ca pana acum n-am mai avut probleme de genul.
Trebuie schimbata toata planetara sau doar capul planetarei dinspre roata?
In mod normal se schimba doar planetara stanga sau amandoua ori in functie de uzura lor?
Care e riscul sa raman cu ea in drum, inainte sa ajung la service?
Multumesc
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu exact cum sunt la tine ,dar de regula la opel se schimba doar capatul de planetara si daca nu accelarezi in viraje te tine pana la service . mergi atent sa nu fortezi si nu se intampla nimic.
Skip ads

  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de lamuriri
  • codrutcodrut

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salutare imi zice si mie cineva cum se strange bratul fata?masina ridicata sau lasata pe greutatea ei?
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
daca ,te referi la bucsile de la bascula se strang cu masina pe roti la greutatea ei si iti explic si de ce ca sa intelegi fenomenul ,in mars masina oscileaza in sus /jos ,daca le stringi cu masina suspendata si cu bascula in jos la coborarea masini pe roti vei rupe cauciucul din bucsa facandu-i o rotatie mai mare peste 40 de grade ,mai fortata.caucicul din bucsa lucrand la un unghi de 30-35 de grade normal
  • codrutcodrut

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2013

  • Mesaj Privat
mersi mult toate cele bune
Skip ads

  • alex100

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2013

  • Mesaj Privat
am un opel astra gtc...si se aude un zgomot at knd trec peste denivelari..am mers la 3 mecanici,unul a spus k trebuie schimbate bieletele si capetii de bare,altu caseta de directie si al treilea sa imi schimb rulmentul.oare stiti ce ar putea fi
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
si al patrulea ce-ti va zice,sa schimbi masina?
mai bine schimbi mecanicu si gasesti unu care stie meserie
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
salutare coleci opelisti! la mine nu bate si nu troncane nimic, dar la viteza mai mare de 50km/h sa zic... daca trag f putin dreapta de volan(in curba sau fara curba) se aude un huruit ca atunci cand calci pe linia continua cu vibratii , dar cu 50% mai mic zgomotul. cu volanul drept nu se aude nimic si nici la viraj stanga! sa fie rulment dreapta? multumesc anticipat,astept pareri! Drumuri bune!
  • robyke2007

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua!Sunt si eu interesat cum si ce trebuie masurat la o janta pentru a afla marimea inelelor de centrare.Jantele sunt de 15" si sunt de aliaj.Multumesc!
Skip ads

  • bluelyon

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
mihaidarie a scris:salutare coleci opelisti! la mine nu bate si nu troncane nimic, dar la viteza mai mare de 50km/h sa zic... daca trag f putin dreapta de volan(in curba sau fara curba) se aude un huruit ca atunci cand calci pe linia continua cu vibratii , dar cu 50% mai mic zgomotul. cu volanul drept nu se aude nimic si nici la viraj stanga! sa fie rulment dreapta? multumesc anticipat,astept pareri! Drumuri bune!


Salut! O problema asemanatoare cu a ta am si eu. Numai ca in cazul meu, nu trebuie sa trag de volan in nicio directie. Cand viteza ajunge pe la ~80km/h, incepe sa se auda un zgomot exact asa cum ai descris mai sus. Am ridicat-o pe cric, si roata din dreapta are joc. Ce trebuie schimbat? Se poate schimba doar rulmentul, sau rulmentul se schimba cu tot cu fuzeta? Este posibil sa nu fie asta cauza?
Multumim anticipat pentru viitoarele sfaturi/sugestii!
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
zgomotul este de la rulment. despre joc, nu stiu care roata... fata sau spate? daca e spate se mai strange piulita, dar nu f tare. cat sa nu aiba joc dar sa se invarta liber .
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat


cam asa arata rulmentii de fata si spate la varianta fara ABS iar cea cu ABS nu difera mult ca si constructie, eventual ca pret.
De schimbat se schimba cu totul (nu se poate doar rulmentul) pentru ca partea pe care se prinde roata este, practic, camasa exterioara a rulmentului.
  • bluelyon

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2013

  • Mesaj Privat
mihaidarie a scris:zgomotul este de la rulment. despre joc, nu stiu care roata... fata sau spate? daca e spate se mai strange piulita, dar nu f tare. cat sa nu aiba joc dar sa se invarta liber .


Este roata din fata, dreapta. Am uitat sa mentionez asta. Se pare ca va trebui sa cumpar un rulment nou pana la urma. Sad
@mihaidarie, @dorin-b, va multumesc pentru informatii
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
avea cineva de vanzare pe forum cu 5 prezoane. nu iti recomand dar iti zic ca sa stii poate te intereseaza... cica ar fi nou. am vrut si eu sa il cumpar, dar la mine mai e si egr in plan si e mai important egr-ul. la rulmen/roata eu nu am joc deloc. huruie de batran. bafta
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut

Daca aveti vibratii in masina, huruit si parca se desface masina in doua cand accelerezi + se simte si in volan :

cap planetara spre cutie dus. a mea a inceput sa faca asa ceva de cand am pus suspensia reglabila (pentru ca acum planetara si-a modificat pozitia si lucreaza altfel). cand am scos fuzeta si am miscat de planetara , are un joc incredibil (cea din dreapta)

intrebarea e daca vinde cineva cap de planetara spre cutie, eu am gasit doar spre roata...
  • varulea

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salutare, am o astra h 1.9cdti 150 de cai in autostrada cind accelerez imi apare un vuiet in spate iau piciorul de pe accelerator dispare iar apas iar apare , a mai patit cineva asa?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
varulea teai uitat sub masina sa vezi mai ai toba?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR