Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • qzett

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la service si au zis ca este ceva normal( de la un releu....)
Skip ads

  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
am mai scris despre problema mea si n-am gasit rezolavarea ,am o corsa din 95 1,5 td, la relanti vibreaza suparator daca accelerez putin peste 1000 de rot vibratiile dispar cum o las pe liber la semafor etc vibreaza deranjant cu cat se incalzeste motorul cu atat vibreaza mai tare, am fost pe la mecanici mi-au zis ca ar fi de la suportii de motor am schimbat unul care era distrus, degeaba, alti mecanici ca ar fi de la toba ca e stransa prea tare am verificat toba e ok si cate si mai cate pareri; m-am gandit ca o fi o problema din fabricatie de-asta sunt si atat de putine corsa 1,5 td o fi motorul prea mare pentru caroserie? nu stiu zic si eu, mentionez nu am alta problema cu ea merge foarte bine, daca e cineva care s-a lovit de problema asta il rog sa-mi spuna si mie cum a rezolvat-o, si daca e cineva care poseda o corsa 1,5 td tot asa ii tremura? multumesc , inca ceva cat ar trebui sa consume in oras corsa 1,5 td? am impresia ca-mi ia cam mult 7,5l la suta
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nimeni nu ma poate ajuta?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si al meu vibreaza la relanti ,dar daca am aprinderea putin mai mare si turatia imi sta pe la vreo 950 -1000 atunci totul ii ok,asta e benzinar
Skip ads

  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bica77, nu stiu prea multe despre motorul tau, dar astfel de vibratii pot avea cauze ca:
- debitmetru de aer (daca ai)
-sonda lambda (sau senzorul de oxigen) e dusa si aestecul se face aiurea, dar pt asta ar fi trebuit sa ai coduri de eroare
ti-ai facut vreo diagnoza? ai martor aprins in bord?
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
John D. a scris:bica77, nu stiu prea multe despre motorul tau, dar astfel de vibratii pot avea cauze ca:
- debitmetru de aer (daca ai)
-sonda lambda (sau senzorul de oxigen) e dusa si aestecul se face aiurea, dar pt asta ar fi trebuit sa ai coduri de eroare
ti-ai facut vreo diagnoza? ai martor aprins in bord?
nu am martor aprins motorul merge ok mi-au zis macanicii
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
bica77 a scris:
John D. a scris:bica77, nu stiu prea multe despre motorul tau, dar astfel de vibratii pot avea cauze ca:
- debitmetru de aer (daca ai)
-sonda lambda (sau senzorul de oxigen) e dusa si aestecul se face aiurea, dar pt asta ar fi trebuit sa ai coduri de eroare
ti-ai facut vreo diagnoza? ai martor aprins in bord?
nu am martor aprins motorul merge ok mi-au zis macanicii
apropos ce te intereseaza referitor la motor e1.5 td an 95 isuzu cam atat stiu si eu multumesc oricum
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mai astept solutii la problema mea ,evident cine stie, multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Verifica suportii motor, la diesel pica des.
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Lorand a scris:si al meu vibreaza la relanti ,dar daca am aprinderea putin mai mare si turatia imi sta pe la vreo 950 -1000 atunci totul ii ok,asta e benzinar
la mine la fel cum apas putin acceleratia sa ajunga acul la 1ooo o mie si un pic vibratiile dispar
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Verifica suportii motor, la diesel pica des.
am verificat pe unul l-am schimbat ala schimbat chiar se vedea terminat ceilalti doi nu prezinta urme de degradare sa fie in interior? multumesc de interventie


Ultima modificare facuta de bica77 la Lun 27 Apr, 2009 2:59 pm
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In atitia ani doar unul ? De obicei pica cel fata si spate, se inlocuiesc amindoi. Treaba e ca orice diesel tremura, vezi la altii cum este sa nu insisti degeaba.
Skip ads

  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:In atitia ani doar unul ? De obicei pica cel fata si spate, se inlocuiesc amindoi. Treaba e ca orice diesel tremura, vezi la altii cum este sa nu insisti degeaba.
eu stiu ca diesel-urile tremura dar la mine este exagerat si n-am spus-o doar eu
  • John D.

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Motorul meu este Z10xe si am probleme la turatii intre 1000 si 1300. Atunci tremura tare, dar mai jos sau mai sus e ok, merge rotund, abia se aude. Am pus un tester si mi-a gasit ceva probleme la sonda lambda...e pe duca si amestecul este mai sarac cu 13-16%, de unde banuiesc si vibratiile mentionate, relanti instabil, etc,etc...
Daca vrei o diagnoza de calitate la un pret bun iti recomand in pm pe cineva(adica iti spune ceva mai mult decat cum se numeste codul de eroare si iti da si ceva indicatii).
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
John D. a scris:Motorul meu este Z10xe si am probleme la turatii intre 1000 si 1300. Atunci tremura tare, dar mai jos sau mai sus e ok, merge rotund, abia se aude. Am pus un tester si mi-a gasit ceva probleme la sonda lambda...e pe duca si amestecul este mai sarac cu 13-16%, de unde banuiesc si vibratiile mentionate, relanti instabil, etc,etc...
Daca vrei o diagnoza de calitate la un pret bun iti recomand in pm pe cineva(adica iti spune ceva mai mult decat cum se numeste codul de eroare si iti da si ceva indicatii).
ai idee ,de la sonda asta de care zici consuma si mai mult, mi se pare ca a mea consuma cam mult in oras spre 8% in conditiile in care e 1,5 td
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
A lui nu are sonda lambda.
Avind in vedere anii motorului eu as scoate injectoarele si inlocui duze, arc, distantier, scaun, saiba reglare debit ca se decalibreaza in timp.
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:A lui nu are sonda lambda.
Avind in vedere anii motorului eu as scoate injectoarele si inlocui duze, arc, distantier, scaun, saiba reglare debit ca se decalibreaza in timp.
deci eu nu am sonda lambda?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu ma crezi caut-o si pune o poza cu ea.
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Daca nu ma crezi caut-o si pune o poza cu ea.
nu-i vorba ca nu te cred pur si simplu am intrebat, te mai intreb ceva de consum imi ia cam mult in oras 8%, la drum lung 4,5% nu-i dif cam mare? ce sa fac ? cam cat ar trebui sa-mi ia in oras?<mentionez 1,5 td an '95
  • bica77

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2009

  • Mesaj Privat
mai astept solutii multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR