Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb boxele si fata si spate cu unele mai bune.
Am gasit o oferta buna : boxe fata Sony XS-HT170SN (boxe pe componente) la 160 lei si
boxe spate Sony XS-HT130SN la 140 lei
Masina este un Astra G.
Vreau sa stiu daca imi trebuie adaptoare si daca da de unde pot sa cumpar (mai ieftin)?
Alta problema este unde naiba o sa pun aplificatoarele? In usa? Au loc?
Ce credeti de boxe merita la banii astia?



Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ce astra ii?combi.?
da dimensiunile statiilor
in usa nu o sa poti pune cati ploaua...dar il poti pune ex. portbagaj pt cele din spate,sub bord pe undeva pt cele din fata..
ce casetofon ai?ai iesire pt statie?si daca ai poate doar stereo...din cate vad pe poza ai 2 amplificatoare(ma gandesc cas stereo) atuncea ai nevoie de 4iesiri din cas ori 2(stereo) si da o cautare pe net sunt ceva repartitoare(sau cum se numesc) care iti fac din 2canale 4.

statia ce semnal 'primeste' la intrare?mare--iesirea de putere de la cass...mic--- iesirea de la preamplificator?
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
E un Astra Hatchback.
Daca pun amplif in portbagaj pe unde bag firul in usa?
Cass e cel din fabrica si cred ca are 4 iesiri?
Stiti cat costa un inel adaptor si pe unde pot gasi?
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, vreau sa schimb si eu boxele pe Vectra mea. Masina are boxele originale, montate in usi (fata - spate) si tot in usi vreau sa le las. Stie cineva ce dimensiuni au boxele si de ce anume trebuie sa tin cont atunci cand le cumpar pe celelalte, ma refer la Watti, Ohmi si alte detalii ? Embarassed

Multumesc frumos!
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu as incepe cu schimbarea Hud-unit-ului, sunetul redat de acesta e slab calitativ fata si de un player ieftin (ma refer la vreo firma mai mare).
boxele aproape sigur sunt pe 4ohmi, watti dupa cum vrei sa sune Very Happy.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:eu as incepe cu schimbarea Hud-unit-ului, sunetul redat de acesta e slab calitativ fata si de un player ieftin (ma refer la vreo firma mai mare).
boxele aproape sigur sunt pe 4ohmi, watti dupa cum vrei sa sune Very Happy.


Masina este stoc si nu v-a suferi nici o alta modificare in afara de boxe. CD-Playerul nu mai functioneaza, folosesc un modulator FM pt ca nu am vrut sa pierd afisajul si comenzile de pe volan, nu ascult muzica la extreme ca sa-mi trebuiasca calitate prea mare. Cat a functionat CD-Playerul am fost foarte multumit de calitate. Revenind la boxe, vreau sa le schimb pt ca cele pe spate nu se aud prea bine, daca le opresc pe cele pe fata, cele de pe spate canta tare ciudat, fara bass, parca canta internationalul cu led-uri ce-l aveam in bucatarie cand eram mic Laughing iar cele pe fata incep sa se duca (baraie una dintre ele).
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma am schimbat boxele originale cu cele Sony pe fata si am schimbat si cass cu un JVC KD-G632 cu USB si sunt multumit de noile achizitii. Boxele se aud super si de-abia astept sa le schimb si pe spate.
Inele adaptoare nu am mai cumparat, am spart boxele vechi si le-am folosit ca adaptoare pt noile boxe.
Filtrele le-am prins pe usa exact unde are panoul o scobitura langa maner si totul este ok.
In curand o sa pun si poze.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mark, vezi ca cineva mai scria pe forum ca se auzea foarte urat pe boxele spate si era devin hud-unitul.
acelasi lucru il pot confirma si eu, cand dau sa se auda doar din spate suna jenant, am ascultat la un polo si un passat si suna de mii de ori mai bine.

Asta doar pe spate, pe fata suna foarte bine pe opel. (si in cazul in care eu am si pe fata si pe spate de 16.5cm)
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cineva mi-a zis ca boxele de pe spate sunt pt medii si de asta se aude asa naspa, bass-ul si inaltele sunt pe fata. Am desfacut capacul de plastic de la difuzor pe spate si am observat ca sunt altfel decat cele pe fata, pe fata membrana de pe margine e catre exterior si de cauciuc, pe spate e catre interior si nush din ce material e dar e tare ...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
da intradevar sunt pentru medii, cele de pe fata sunt de tip sub, cu membrana mare elastica.

dar oricum calitatea sunetului pe spate e ingrozitoare.
mai bine cuele opretie..hai nu chiar..la jumate decat normal (alea fac doar galagie).
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si daca pun si pe spate boxe normale cu membrana de cauciuc se aude altfel oare ? Confused
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
daca incap, nu stiu cat de adanc este locul.
Skip ads

  • grigs

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra Z16 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Partea naspa la Opel este HU nu boxele. Boxele le schimbati dejaba.
Daca nu vreti sa renuntati la design-ul specif, luati-va de pe ebay CDC 40 Opera. Este altceva la sunet.
Are si iesire speciala de subwoofer. Eu ma gandesc sa pun un subwoofer activ din acela mai mic: Blaupunkt THB200A (140W) sau Pioneer TS-WX22A(150W) ca am nevoie de spatiu in spate. Nu sunt sigur daca merita la banii aceia.
Le-a testat cineva?
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR