Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca cei din service invoca Body Control Module. Daca nu stii despre ce este vorba, este un modul aflat langa grupul de sigurante din spatele comutatorului (rotita) pentru lumini. Verfica codul inscris pe modul - - vezi discutia de aici - si daca este acelasi cod, du-te la EREBUS si "renegociaza" cu ei.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sau o fi vorba pur si simplu de pretul de dealer? Si Ecomax-ul mi-a papat 700 de lei pentru instalarea CC-ului after. Cand vad cat l-a costat pe yeti ...
...macar ma folosesc de el in draci Wink
  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
toata stima. la banii astia eu l-as fi pus standard pe masina, ca sigur nu costa 100E in plus.
  • cata_johnny

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
a reusit pana la urma cineva sa puna CC/tempomat/pilot automat pe corsa c?....cam cat a costat?...si ce anume trebuie facut mai exact?
Skip ads

  • corsapurice

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
da eu am reusit.
corsa 13 cdti 2004.
e foarte misto
e chiar smecherie.
si functioneaza exact cu e pe original. Very Happy
  • adriantdm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2009

  • Mesaj Privat
vreau si io cateva detalii relativ la tempomat pe corsa C tot caut informatii de 2 saptamani, scrie si tu te rog, unde si cu cat, ai avut nevoie de activari de saft? sau doar maneta si montaj?
  • corsapurice

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
modificata maneta
un montaj electronic
si un tester destept
NU eu am facut treaba .doi prieteni de-ai mei.
  • corsapurice

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
! NU MERGE DECAT PE CORSA C .CDTI
daca ai motorul asta .te pot ajuta
Skip ads

  • zellot

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI 75 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
yeti a scris:S-a rezolvat. Am instalat "cruise control" la EREBUS.

Stiu ca veti fi interesati de costuri:
Maneta...................193.11 RON
Manopera 2 ore.......166.66 RON
Materiale auxiliare.......5.00 RON
-------------------------------------
Total.......................364.78 RON (~100EURO)

cand il activezi iti apare martorul in bord ? si eu am un corsa d , si as pune si eu pilot automat , am intrebat la reprezentanta si a zis ca nu se poate Smile)
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da. Se poate sa nu se poata, dar....
...dar inainte de a spune ca nu se poate, a vazut masina cineva de la service ? Daca nu, macar s-a verificat echiparea masinii dupa seria VIN?
Daca nici una dintre astea nu a fost facuta, atunci raspunsul trebuia sa fie: "Nu stim cum se face si nu ne bagam!", sau "Nu vrem sa facem pentru ca nu avem nevoie de banii dumneavoastra" Smile.

Teoretic (si practic) este posibila instalarea tempomat-ului la orice Corsa D. Totul depinde de disponibilitatea echipamentului necesar pe masina, anume:
- maneta de lumini cu comutator pt. tempomat - evident masinile "venite" fara tempomat nu o au.
- switch la pedala de ambreiaj - toate masinile cu motor diesel il au; cele cu benzina pot "accidental" sa fie pre-echipate.
- un anume cablaj electric - probabil ca doar unele masini sunt pre-cablate complet pt tempomat; stiu cazuri cand pentru instalare a trebuit adaugat (cel putin) un fir electric.
- un anume tip de "BCM - Body Control Module" - este un fel de computer care gestioneaza echipamentele masiniii altele decat motorul. Se gaseste in spatele rozetei de comenzi lumini.

Primele trei elemente se instaleaza usor si costa relativ putin. O problema ar fi BCM-ul. Acesta poate face diferenta intre a a-ti pune si a nu-ti mai pune tempomat. Asta pentru ca daca nu ai BCM-ul potrivit este posibuia schimbarea lui dar poate costa descurajant. BCM are scris pe el un cod care ii descrie functionalitatile. Citind codul, cei de la service ar trebui sa stie daca este compatibil cu tempomat-ul. D'aia intrebam daca s-a uitat cineva la masina inainte de a da verdictul "Nu se poate!".
Empiric pot sa-ti spun ca masinile dotate din fabrica cu faruri de ceata ar avea tipul de BCM necesar tempomatului.

Prin urmare, stiind acum cele de mai sus, poti sa mai pui odata intrebarea la reprezentanta sau (recomad eu) sa mergi la o alta reprezentanta.


Si rapunsul la intrebare: Da, trebuie sa se activeaze si martorul din bord daca instalarea este corecta si completa.
  • zellot

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2007 1.3 CDTI 75 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
yeti a scris:Da. Se poate sa nu se poata, dar....
...dar inainte de a spune ca nu se poate, a vazut masina cineva de la service ? Daca nu, macar s-a verificat echiparea masinii dupa seria VIN?
Daca nici una dintre astea nu a fost facuta, atunci raspunsul trebuia sa fie: "Nu stim cum se face si nu ne bagam!", sau "Nu vrem sa facem pentru ca nu avem nevoie de banii dumneavoastra" Smile.

Teoretic (si practic) este posibila instalarea tempomat-ului la orice Corsa D. Totul depinde de disponibilitatea echipamentului necesar pe masina, anume:
- maneta de lumini cu comutator pt. tempomat - evident masinile "venite" fara tempomat nu o au.
- switch la pedala de ambreiaj - toate masinile cu motor diesel il au; cele cu benzina pot "accidental" sa fie pre-echipate.
- un anume cablaj electric - probabil ca doar unele masini sunt pre-cablate complet pt tempomat; stiu cazuri cand pentru instalare a trebuit adaugat (cel putin) un fir electric.
- un anume tip de "BCM - Body Control Module" - este un fel de computer care gestioneaza echipamentele masiniii altele decat motorul. Se gaseste in spatele rozetei de comenzi lumini.
Primele trei elemente se instaleaza usor si costa relativ putin. O problema ar fi BCM-ul. Acesta poate face diferenta intre a a-ti pune si a nu-ti mai pune tempomat. Asta pentru ca daca nu ai BCM-ul potrivit este posibuia schimbarea lui dar poate costa descurajant. BCM are scris pe el un cod care ii descrie functionalitatile. Citind codul, cei de la service ar trebui sa stie daca este compatibil cu tempomat-ul. D'aia intrebam daca s-a uitat cineva la masina inainte de a da verdictul "Nu se poate!".
Empiric pot sa-ti spun ca masinile dotate din fabrica cu faruri de ceata ar avea tipul de BCM necesar tempomatului.

Prin urmare, stiind acum cele de mai sus, poti sa mai pui odata intrebarea la reprezentanta sau (recomad eu) sa mergi la o alta reprezentanta.


Si rapunsul la intrebare: Da, trebuie sa se activeaze si martorul din bord daca instalarea este corecta si completa.



am intrebat la un serevice X , se poate monta pilotul automat , la motoarele diesel se schimba doar maneta si se activeaza din tester , si la motoarele benzina este necesar si schimbarea switch-lui si a manetei , pentru problema cu martorul in bord , unele au , altele nu au , se vede doar dupa ce activeaza toate ledurile de pe bord din tester .
si nici pretul nu este foarte mare ( maneta OE + manopera + activare Tech2 = 240 ron , doar ca serviceul este undeva in Cluj-napoca si eu sunt din Dambovita Smile) distanta mare
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci in Bucuresti. Este muuult mai aproape decat Clujul.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare, deci teoretic chestia asta ar merge si pe Opel Combo 1.3CDTI din 2006 nu? caci din ce stiu e pe platforma de Corsa.
  • bsy22

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, sunt si eu interesat in a imi monta pe corsa D (motor 1.2, maneta din stanga are doar semnalizator si faza lunga). Am discutat cu cei de la dibass si mi-au spus ca nu ar fi problema montarea acestui Cruise Control, dar trebuie sa verific ce fel de cutie cu sigurante au cei care si-au montat.
Mi-au spus ca unele cutii de sigurante sunt mai sarace in optiuni si deci nu poti monta, altele sunt ok.
Mi-au spus sa intreb pe forum cine si-a mai montat ce litere sunt inscrise pe cutia de sigurante, ar trebui sa fie doua litere mari (id-uri); iar daca acestea sunt la fel ca la mine inseamna ca merge.
Astept ajutorul vostru.

Va multumesc!
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
iti trebuie maneta semnalizare cu butoane cruise control si switch pedala ambreiaj , programare tech2, montaj inst elec
  • bsy22

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi pare rau, dar as vrea sa fac la un dealer autorizat. Avand in vedere ca totusi nu e o diferenta mare de bani.

M-ar fi ajutat ideea cu literele acelea, sa stiu daca se poate sau nu, oricum si unde gasesc acele litere, unde este aceasta cutie pe care trebuie sa scrie Smile))

Multumesc,
  • evilpenguin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Are cineva idee, se poate pune BID-ul de aici pe Corsa D cu CD 30 MP3, din 2009? https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1253231

Merci,
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
evilpenguin a scris:Salut,

Are cineva idee, se poate pune BID-ul de aici pe Corsa D cu CD 30 MP3, din 2009? https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1253231

Merci,

NU se poate, pentru Corsa-D nu exista BID in primul rand, in al doilea iti trebuie display SPECIAL de Corsa-D, nu va merge de pe alta masina, acesta poate fi TID, GID (pret 200-250 euro SH) sau CID(pret 300-400 euro SH).

CristianTM.
  • evilpenguin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Ouch, 250 EUR SH e destul de mult. Dar de gasit se gasesc, in general?

Si daca imi pun GID, ca sa-mi activez computerul de bord, imi trebuie sa:
- am fata de CD cu tasta BC sau comenzi pe volan?
- trebuie verificata seria de la BCU ca sa suporte asa ceva?

Imi mai trebuie ceva?

Merci de info.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
evilpenguin a scris:Ouch, 250 EUR SH e destul de mult. Dar de gasit se gasesc, in general?

Nu se gasesc decat foarte rar, de aici si pretul mare
evilpenguin a scris:Si daca imi pun GID, ca sa-mi activez computerul de bord, imi trebuie sa:
- am fata de CD cu tasta BC sau comenzi pe volan?
- trebuie verificata seria de la BCU ca sa suporte asa ceva?

Imi mai trebuie ceva?

Nu mai trebuie nimic in afara de rama corespunzatoare, ca si observatie rama de GID e aceeasi cu rama de CID.
Se scoate display-ul vechi, resetare numai cu Tech2/MDI, nu merge cu Op-com, apoi imperechere cu noul display (e nevoie cod de securitate masina). Ca sa actionezi BC, normal ca ai nevoie de audio cu tasta BC sau comenzi pe volan.


CristianTM.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR