Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multam de sfat! o sa incerc maine...eu ma gandeam sa folosesc biocarpet Embarassed caci fostul proprietar al masinii a cam murdarit plafonul in zona capului Rolling Eyes
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si eu folosesc servetele umede la stersul interiorului masinii,important e sa va uitati pe eticheta pachetului de servetele,ca acesta sa nu contina clor,deoarece lasa urme.In rest totul e o.k. Wink
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ieftin si bun garantat
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu am dat plafonul jos si cu o solutie pt tapiserie auto a iesit perfect. Nu mai tin minte ce marca era dar si- a facut traba foarte bine.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dar urmele fine de tigara? ma refer la cele in cazul in care tigara a fost doar in trecere pe suprafata plafonului...
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
MERSI DE TUTORIAL Smile)) servelele umede rules. tocmai mi-am curatat plafonul. marfa a iesit. folosit 3 pakete de servetele.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
De mare efect servetelele umede Very Happy . Am testat si eu astazi, intr-adevar, curata foarte bine. Insa necesita rabdare si multe servetele .
Rabdare am avut, insa ma dureau mainile(abia curatasem toata tapiteria scaunelor ) si am amanat pentru alta zi .

Deci merita incercat.

Daca vreti sa folositi biocarpet sau spray ptr curatat tapiteria auto, recomand a nu se folosi peria ci o carpa/burete. Se scamoseaza materialul cu care e tapitat plafonul, cel putin asa s-a intamplat la mine cand am incercat mai demult sa curat si am folosit o perie .
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
la tapiterie recomand solutii pentru asa ceva care se gasesc in lanturile de magazine metro/real/selgros sau peco-uri..... metoda cu servetele umede este ideala pentru plafon. se curata foarte bine dar trebuie sa freci cat te tine rabdarea si vreo 2-3 pachete de servetele umede fara creme si fara alcool. bafta... rezultatele sunt remarcabile
Skip ads

  • dany_m2v

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
pt zonele din vinil sau imitatie de piele(ce or di nush) ce recomandati ? ca si la mine sunt cam innegrite.
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
robytza a scris:la tapiterie recomand solutii pentru asa ceva care se gasesc in lanturile de magazine metro/real/selgros sau peco-uri..... metoda cu servetele umede este ideala pentru plafon. se curata foarte bine dar trebuie sa freci cat te tine rabdarea si vreo 2-3 pachete de servetele umede fara creme si fara alcool. bafta... rezultatele sunt remarcabile


Interesant si sincer m-ati facut curios... chiar as incerca si eu, dar daca spui sa sa nu fie nici cremoase, uleioase, nici cu alcool atunci cu se sa fie impregnate? Adica sunt totusi servetzele umede... ca doar nu o sa fie imbibate cu apa? Glumesc... dar acum cei care au incercat si au si reusit la rezultate remarcabile cu servetzele umede sa imi recomande si mie unele anume... eventual numele - firma si ca sa nu zica cineva ca e reclama ascunsa la un anumit produs, puteti da chiar mai multe nume sa nu se insinueze ceva in acest sens!
<Merci.>


Ultima modificare facuta de Hylander la Mar 29 Apr, 2008 1:54 am
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
dany_m2v a scris:pt zonele din vinil sau imitatie de piele(ce or di nush) ce recomandati ? ca si la mine sunt cam innegrite.

fura crema de corp a sotiei sau a prietenei.garantat se va curata super k plus ca metoda e ideala si pt intretinere!
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:
dany_m2v a scris:pt zonele din vinil sau imitatie de piele(ce or di nush) ce recomandati ? ca si la mine sunt cam innegrite.

fura crema de corp a sotiei sau a prietenei.garantat se va curata super k plus ca metoda e ideala si pt intretinere!


Da... dar uite ca unii spun ca nu e bine sa folosesti ceva uleios... si sincer si eu cred ca nu e ok sa fie uleios pt ca pe moment curata si chiar luceste insa mai tarziu daca se aseaza praf scame etc... ( din cauza ca nu se usuca repede) la un mom dat nu prea o sa mai arate ok deloc!
Insa nu inteleg de ce sa nu fie bine cu ceva pe baza de alcool... exact ca si le geamuri nu numai ca le da luciu dar se si usuca aproape instantanei iar curatenia chiar ramane si se vede! Astept argumentul ca probabil omul o sti de ce sa nu... ca doar nu o fi zis asa intr-o doara!
Wink Exclamation
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Singura explicatie care poate sa fie e ca alcolul arde! Nu pateaza, nu e gras deci care poate sa fie problema?
@Hylander, te cred ca vrei sa iasa bine dar referitor la servetelele umede, n-are importanta marca, cumpara cateva pachete de servetele umede care iti fac tie cu ochiul si atat. Efectul de dupa conteaza, iar servetele umede sunt ok pentru orice fel de material, inclusiv piele pentru ca se usuca repede! Fi hotarat!
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Singura explicatie care poate sa fie e ca alcolul arde! Nu pateaza, nu e gras deci care poate sa fie problema?
@Hylander, te cred ca vrei sa iasa bine dar referitor la servetelele umede, n-are importanta marca, cumpara cateva pachete de servetele umede care iti fac tie cu ochiul si atat. Efectul de dupa conteaza, iar servetele umede sunt ok pentru orice fel de material, inclusiv piele pentru ca se usuca repede! Fi hotarat!


Merci... pai sa stii ca sunt hotarat si chiar gandesc cam la fel cum ai pus s tu problema... doar ca m-au pus pe ganduri la faza cu aia nu aia nu si implicit daca servetele pe baza de alcool nu, uleiuri nu... altele nu mai stiu sa existe... si daca sunt... asteptam de la ei o recomandare!
Wink
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu am scos niste pete de pe plafon (plafonul e aproape alb) iar materialul textil cel il am pe plafon e cam sensibil, adica e cumva pufos, daca as freca cu o perie l-as distruge. Am pus servetelele la treaba si l-am facut din nou alb, ca nou. Doar ca am folosit servetele din abundenta si ma dureau mainile cum le tinem pe sus, in rest... toate bune!
Aceasi problema pe plasticele de la fetele de usi, doar ca acolo iese fara sa freci prea mult.
Daca te face pe tine sa te simti mai bine, cumpara servetele intime Laughing poate o sa ai nevoie si la alte treburi!
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
problema murdaririi plafonierei la mine este de la faptul ca se fumeaza , e fumu de tigare care contine tot felu de uleiuri care intradevar ar trebui sa se curete cu alcool dar nu se curata decit cu dala tehnic sau cu izopropilic si decit sa dau un sfat care unora sa le faca belele am zis ca merge doar cu servetele umede , acuma vine si upgradeul la tehnica, exista pe piata si stiu sigur caci distributia se face la nivel national servetele la pachet mare facute de gala si anume servetele ceramice adica create special pentru ceramica sticla plastic si alte citeva suprafete , pachetu este de 70 sau 100 servetele deci nu o sa fie nevoie sa dati bani pe trei pachete mici unu mare si e ok , eu oricum tin in masina tot timpul un pachet deoarece mai intru pe la motor mai sterg parbrizu sau farurile deci merge la mai multe chestii.

Spor la lustruit si fara transpiratie nu se face nimic
  • publicam

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu folosesc biocarpet
dau pe tapiterie, las sa se infiltreze acea spuma si dupa aia sterg cu o carpa uscata, moale
iese ca noua
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
da nu vi so desprins la nici unu materialu ala pufos(ca de plus) de pe carton/ fibra de stica sau ce o fi aia de e lipt pe el ? ... daca da cu ce ati lipit la loc materialul respectiv ?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
de lipit la loc nu prea se mai poate....singura alternativa e inlocuirea lui.in max 3 ore ai rezolvat treaba!cost efectiv max 50ron.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eh, dureaza mai mult de 3 ore pana degresezi lipiciul de pe fibra de sticla. Materialul m-a costat 60 ron, 20 ron lipiciul si 10 ron diluant nitro + cateva beri! Smile

Oricum merita efortul sa il inlocuiesti!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR