Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ce fel de lipici ?
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
fobra de sticla?plafonul meu e din carton la fel ca al multora de aici...!eu l-am facut in doi ai dreptate si de aceea am terminat in 3ore.de lipit eu am lipit cu prenandez(de fapt dragos a lipit) iar costul cam 350ron
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Prenandez am folosit si eu, dar numai dupa ce m-am interesat in mod prealabil la cei care se ocupa de asa ceva (nu prea au vrut sa spuna dar, am aflat pana la urma). Dovada e ca am 1 an de cand am facut lucrarea si se tine la fel de bine ca in prima zi.

Si plafonul meu, chiar e fibra de sticla. Si eu m-am mirat dar, asta e. Si eu am folosit-o pe prietena mea (ce formulare! Smile) atunci cand am montat plafonul, pana am strans din suruburi manerele si parasolarele, ea a tinut de plafon. Se plangea ca o dor mainile, parca... Razz Oricum, am facut echipa/treaba buna!
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stie careva sa imi spuna si mie ce pot sa fac la tapiteria unui scaun.A fost arsa cu tigarea ,si afacut o gaurica.Aveti idee se gasesc huse pentru OPEL astra H DAR CARE SA SE SI POTRIVEASCA NU DINTRALEA CARE STAU CA PE GARD.sau se poate inlocui ? Daca da unde ? au astia de la reprezentante vreo sectie unde se face asa ceva?
Skip ads

  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stie careva sa imi spuna si mie ce pot sa fac la tapiteria unui scaun.A fost arsa cu tigarea ,si afacut o gaurica.Aveti idee se gasesc huse pentru OPEL astra H DAR CARE SA SE SI POTRIVEASCA NU DINTRALEA CARE STAU CA PE GARD.sau se poate inlocui ? Daca da unde ? au astia de la reprezentante vreo sectie unde se face asa ceva?
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sunt o gramada de firme, care iti fac huse sau tapiterie la scaunde , dar cam costa (cel putin in bucuresti)
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mihaila a scris:Stie careva sa imi spuna si mie ce pot sa fac la tapiteria unui scaun.A fost arsa cu tigarea ,si afacut o gaurica.Aveti idee se gasesc huse pentru OPEL astra H DAR CARE SA SE SI POTRIVEASCA NU DINTRALEA CARE STAU CA PE GARD.sau se poate inlocui ? Daca da unde ? au astia de la reprezentante vreo sectie unde se face asa ceva?

Vezi pe Poporului la un colt este un garaj de tapiterie auto. 300lei imitatie de piele sau textil, ti le face fix pe scaune
  • andrey_f_c

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2007

  • Mesaj Privat
naniacostin a scris:de lipit la loc nu prea se mai poate....singura alternativa e inlocuirea lui.in max 3 ore ai rezolvat treaba!cost efectiv max 50ron.

si totusi unde se poate inlocui acest plafon? Un mecanic spunea ca se poate folosi prenandez pentru asta. ma gandesc sa incerc insa daca stau si ma gandesc bine... la un cost de 50 lei nu se merita sa ma chinui eu cu prenandez. Deci astept un raspuns despre cum se face acest lucru cu inlocuitul: se poate face acasa? ce scule trebuie? ce implica aceasta treaba?
Multumesc in caz de raspuns concret!
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
se poate face acasa.iti trebuie surubelnita,chei torxuri,si cateva chei de 13,15,19,22,.trebuie sa-ti cumperi materialul(depinde din ce vrei sa-l faci si modelul,o jumatate kilogram prenandez si multa rabdare.....uite si un tutorial pt astra f!
https://www.clubopel.com/vie...;highlight=plafon
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pretul ala este cel in care lucrezi tu. Daca vrei sa iti faca cineva te costa 180 ron lipitul cu materialul firmei DAR (asa se practica in TM) tu demontezi/montezi plafonul.
Avantajul in care lucrezi tu e ala in care ti-l faci cum vrei si stii ca lucrezi calumea, fara graba... in plus, mai inveti cate ceva. Numai demontand diverse chestii inveti.
  • mlt9480

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
stie cineva o spalatorie unde se poate curata tapiteria, plafon etc..sa zicem, mai profesional? imi iau masina in curand (SH) si as vrea sa-i fac un refresh cat se poate de bine la inceput...pentru ca mai apoi sa ma folosesc si eu de sugestiile discutate mai sus pentru mentinere..

multumesc pentru raspunsuri..
  • UrsulYogi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
mlt9480 a scris:stie cineva o spalatorie unde se poate curata tapiteria, plafon etc..sa zicem, mai profesional? imi iau masina in curand (SH) si as vrea sa-i fac un refresh cat se poate de bine la inceput...pentru ca mai apoi sa ma folosesc si eu de sugestiile discutate mai sus pentru mentinere..

multumesc pentru raspunsuri..


Arunca o privire aici : http://www.expertdetailing.ro
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pentru cei carora le place sa faca treaba cu minutele lor . Tapiteria se spala cu rezultate excelente folosind "Carpetin" aplicat cu un "burete" din plasa asemanator cu un pampon . Am "descoperit" chestia relativ curind testind pe masina unui prieten ...
  • antonescu mihai

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si eu vreau sa curat tapiteria si sa dispara mirosul vechiului propiear.unde o pot fae la un pret rezonabil.
  • marquiz

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:
mihaila a scris:Stie careva sa imi spuna si mie ce pot sa fac la tapiteria unui scaun.A fost arsa cu tigarea ,si afacut o gaurica.Aveti idee se gasesc huse pentru OPEL astra H DAR CARE SA SE SI POTRIVEASCA NU DINTRALEA CARE STAU CA PE GARD.sau se poate inlocui ? Daca da unde ? au astia de la reprezentante vreo sectie unde se face asa ceva?

Vezi pe Poporului la un colt este un garaj de tapiterie auto. 300lei imitatie de piele sau textil, ti le face fix pe scaune



unde zici ca iti face cu 3 mil imitatie de piele?
si la 3 mil ce intra? scaunele din fata? totul?
  • Gate1

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2005 1.9 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare am si eu o mica problema, am varsat zilele trecute nitica apa pe scaunul de langa sofer si a doua zi am constatat ca sa format o pata... foarte nasoala si m-am intrebat... de la apa? hmm am incercat cu carpetin + apa am frecat si totul arata bine iar de dimineata aveam mai multe pete pe scaune si pe cel de la sofer, cand am vazut am crezut ca mor... am incercat sa scap de o pata si acum am mai multe... Stie cineva cu ce sa dau ca sa scap de petele acelea? Nu stiu ce material este dar se pare ca nu e prea bun la apa...adica ramane patat.
Va multumesc mult.
  • flopyro

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am shi eu o mica afacere..
www.pro-curat.ro

am detergentzi shi aspiratoare din SUA
sunt micutz shi la inceput dar sunt bun, pana acum totzi clientzii au fost multzumitzi
sunt din sighisoara, jud mures, ptr membri fac o reducere de 15%
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Nu sunt un fan al curateniei obsesive, in sensul ca nu imi place sa lustruiesc toata ziua masina, dar imi face placere sa o intretin.
O amica mi-a recomandat Vanish si am fost uimit de performantele acestui detergent.
Astfel mi-am curatat eu petele mai dificile:
- am pregatit Vanish + apa intr-un lighean, dar mai concentrat; l-am agitat putin pentru a face multa spuma
- am dat cu Vanish pe pete, am lasat 2-3 min sa actioneze
- cu un burete inmuiat in solutia cu spuma am frecat bine locurile problematice

Dupa aceasta operatiune scaunele au ramas putin umede, dar au fost revigorate.

Sper sa fie de ajutor.
  • petremares

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
pentru cei interesati de curatatul tapiteriei 0727768131 vine la domiciliu dar trebe sa=i asigurati energie electrica ca are aspirator cu injectie extractie .la mine a iesit super.
mlt9480 a scris:stie cineva o spalatorie unde se poate curata tapiteria, plafon etc..sa zicem, mai profesional? imi iau masina in curand (SH) si as vrea sa-i fac un refresh cat se poate de bine la inceput...pentru ca mai apoi sa ma folosesc si eu de sugestiile discutate mai sus pentru mentinere..

multumesc pentru raspunsuri..
Laughing
  • petremares

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
suna la nr asta de telefon 0727 768 131 curatata orice tapiterie la 120 ron
antonescu mihai a scris:si eu vreau sa curat tapiteria si sa dispara mirosul vechiului propiear.unde o pot fae la un pret rezonabil.
Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR