Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In urma polisarii cu solutie a spoilarului, se mai poate da cu vopsea, mai prinde ?. Polisarea o fac pentru a scoate urmele de vopsea straine. Mai am o intrebare, in cazul vopsirii si dupa lacuire, exista ceva cu care se poate indeparta gazarea ?.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E ca si cum ai incerca sa te urci pe bara verticala cu mainile pline de vaselina... Laughing
Vopseaua "prinde" cel mai bine pe o suprafata degresata si matuita.

Gazarea se inlatura cu un diluant slab sau benzina.
  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
djtaotao super tare comparatia cu bara.... si normal ai dreptate cu suprafata mata:))))
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Djtaotao, multumesc, dar esti sigur ca portiunea care se gazeaza in jurul peticului de vopsea dupa lacuire, iese(se indeparteaza) fara probleme de matuire cu ce a-i zis tu ? Wink
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca nu.
Am crezut ca te referi la gazarea de pe geamuri, chedere sau alte parti care ar trebui sa fie curate. Gazarea aceea de care zici tu n-ar trebui sa existe daca ai facut acel petic la un vopsitor meserias. Vopsitorii au tehnici de pierdere, astfel incat peticul de care zici tu n-ar trebui sa iasa in evidenta prin acea gazare. Doar daca tu nu ti-ai vopsit masina cu un spray... si atunci nu prea ai solutii... ori vopsesti toata piesa ori mai bine o lasi asa. Cu diluant sub nici o forma, pentru ca afecteaza si vopseaua veche; cu polis vei reusi doar sa elimini micile puncte de gazare dar peticul va fi vizibil in continuare.
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dintr-o discutie de ocazie cu un preparator de vopsea, am inteles ca ar exista ceva in acest sens, dar atunci nu eram interesat si nu am cerut amanunte. Stii cum e viata!. Inca nu am facut nici un retus. Maine dimineata, voiam sa sterg praful din zona si sa-i fac personal o evaluare exacta !........ Oare?
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Da exista un diluant special-dupa ce vopsesti stergi gazarea pana sa se usuce vopseaua-dar poti sa aplici vopseaua dintr-un unghi din care sa nu gazezi...sau in functie de julitura sa aplici cu altceva:pensula,burete...Mai e si un polish pt. retusuri care elimina gazarea -vezi la sprint2001.ro .
  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca vopsesti bara cu un spray sigur o gazezi ......cel mai bine o duci la un nene care se pricepe si iti izoleaza partile care nu trebuiesc vopsite si iti face o treaba buna....eu unul nu as face astfel de experimente pe masina .
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sprijin, am dat cu polis lichid pe spoiler curatind vopseaua straina, cu un corector cu vopsea la culoare am astupat pierderile, am dat cu lac la pensula peste corectie si apoi cu polis am uniformizat totul. A iesit impecabil Razz .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR