Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • TudorP

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut.

Am achizitionat masina in dec. 2007. Astra 1.7 DTI, 2000, Isuzu. Pana acum am facut cu ea ~10.000 km. (am luat-o la 135.000 km.) ; masina merge foarte bine, nu am avut nici o problema pana acum, consumul e ok, trage foarte bine, nu m-am temut niciodata sa o "fortez" pana la 5000 rpm sau sa merg cu 185 km/h cu ea. Masina are carte de service, fostul proprietar a facut reviziile la GTT dar stiti si voi cum se fac reviziile astea ... ca sa ma simt eu bine, luna trecuta i-am schimbat toate filtrele si uleiul. Acum ... in carte scrie ca a fost schimbata distributia la 125.000 km. Totusi, ca sa fiu sigur, cum pot verifica daca e schimbata ? Adica, ce trebuie desfacut ca sa poti face o verificare optica a curelei / intinzatoarelor si daca se umbla la capacul distributiei, trebuie inlocuite ceva garnituri la capac?

Multumesc pentru raspunsuri !
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
In cartea service la ultima revizie nu este specificat ce sa schimbat la ea ?
Poti sa verifici optic suruburile de la capacul de distributie ca se vede daca a fost umblat la ele !
  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut probleme cu asa ceva, era schimbata toata distributia de 4 luni, mergea ok si dintr-o data a picat pentru ca nu era strans ok, sia facut joc acolo pana s-au facut alea praf. In fine, decand mi-am schimbat pompa de ulei, distributia etc acum 3 luni, mi-am verificat distributia singur. Un pic meticulos dar daca dai cateva lucruri jos se poate observa daca ai ceva probleme.
Ideea este ca nu o sa vezi mare lucru pentru ca dupa ceva timp nu se mai vede cureaua aia noua, cel mult poti vedea daca ai cureaua intinsa si cum se vad rolele, in rest mai nimic(parerea mea).
Si nu cumva sa ai pilitura cum am avut eu.Sad . Daca ai ceva de genu te invit sa iti faci curaj sa dai o fuga la un service.
Bafta.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal baieti! la o astra h caravan din 10/ 2005 motor 1,6 xep cum vad io daca trebuie schimbata distributia! am cumparat-o din germania in noiembrie si am facut 5000 km si cred ca ar trebui sa schimb distributia ca asa se schimba dar bani nu prea mai am sa bag in masina! cum pot fi sigur ca ma mai tine distributia asta fara sa mi se striceceva pe acolo! merci astept raspun
Skip ads

  • BUF

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Odata si odata tot trebuie sa o schimbi. asa ca ar fi bine sa stragi bani pentru piese, iar pentru service mai pune 3 mil(acum iti spun cat am dat eu).
Sa nu uiti de ulei, o sa iti trebuiasca vreun litru asta daca nu il schimbi pe tot.
In rest daca nu face zgomot cred ca mai merge cateva sute de km, asta daca nu folosesti prea mult frana de motor si nu o turezi.
Iar in service vezi daca poti sa stai u langa ei cand iti schimba pe acolo, sa fi sigur ca iti schimba toate alea.
Multa bafta!
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
la y17dt cureaua originala este Isuzu cea inlocuitoare de obicei Contitech sau Bosch ;daca desfaceti un pic acel capac de plastic se vede scris pe curea ce marca este;daca nu se vede din prima mai dati o cheie sa se mai miste un pic.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR