Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Fratilor,

Iata de ce nu trebuie sa circulam cu viteza mare. Am primit azi un email cu urmatoare descriere si pozele aferente:

Puteti vedea ce rezulta din coliziunea unui Golf ce rula pasnic pe o strada din Stockholm cu o motocicleta ce rula si ea"pasnic" cu numai 250 km/h. Conducatorul motocicletei era incepator. Dupa coliziune Golful a zburat 3 metri in aer si a aterizat cu rotile in sus. Toate cele 3 persoane implicate in accident (conducatorul motocicletei si cele doua persoane din Golf) au murit pe loc si toate cadavrele au ramas in interiorul masinii. Intreg ansamblul a fost expus, dupa finalizarea cercetarilor, de Politia
din Stockhom la o expozitie auto pentru a fi dat de exemplu celor ce se mai incumeta din cand in cand sa intreaca masura cu viteza.










Infiorator nu? Sad
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
mda... noroc ca n-am golf
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Crezi ca un H2 rezista la asa ceva ? Poate doar un tanc rezista la un asa impact...
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Este intr-adevar o lectie. Daca impactul motocicletei a fost lateral, se explica dezastrul. La un impact frontal, putea ricosa si se castigau doua vieti...
"BUTURUGA MICA RASTOARNA CARUL MARE..."
Stie cineva care este punctajul la impact lateral pentru GOLF?
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
din ce se vede, practic Golful a fost rupt in doua (lovit din lateral evident). probabil ocupantii masinii au murit instantaneu....
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu cred ca n-are importanta... la 250Km/h o motocicleta de aprox 300Kg + 75 kg motociclistul dau o forta mult prea mare...
Euro NCAP se face frontal cu obstacol rigid la 64 km/h si lateral cu 50km/h.
Si sa nu uitam ce a patit Mercedesul S al lui Lady Di....

oricum uite Golf din 1998
Test Scores: Front 10 (63%) Side 15 (83%) Overall 25 (74%) Pedestrian 17 (47%)
(La side, max de punctaj e 16 - corespunde 100%)
  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
corespunde numai ca ala e golf 3, nu 4 ca la Euro-NCAP
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
de speriat poza... Sad
... motoarele prind mult mai usor decat masinile astfel de viteze, ce ma ingrijoreaza este ca am prieteni care intentioneaza sa-si cumpere motoare si sunt constienti ca riscul de a avea un accident este mai mare pe doua roti.
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
puteti incerca sa vedeti accidente grave si pe siteul politiei rutiere la sectiunea foto
(e o avertizare la intrare :
Albumul de fotografii care urmeaza prezinta accidente foarte grave. Scopul pentru care le prezentam este unul cu caracter eminamente educativ. Incercam sa aratam tuturor participantilor la trafic riscurile la care se expun atunci cand nu respecta normele rutiere de circulatie.
Datorita unor scene de maxima violenta, fotografiile care urmeaza nu sunt recomandate copiilor
. )
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Apropos de accidente cu motoare, am pus pe gmail un film cu un accident dintre un motor si un Audi 80 ce s-a produs pe DN1 in Romania. E groaznic. Mie imi venea sa plang. Dar este un avertisment pentru toti cei cu motoare care le alearga. De vina a fost motoristul.
  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Slick a scris:Crezi ca un H2 rezista la asa ceva ? Poate doar un tanc rezista la un asa impact...


dar ce crezi ca respectiva masina e prea tare?
ia uite aici ...




iar aici proprietara s-a decis sa sara bordura respectiva cum vazuse ea intr-o reclama Very Happy




sincer pe mine asta m-a pus pe ganduri:


Skip ads

  • io

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2005

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:Apropos de accidente cu motoare, am pus pe gmail un film cu un accident dintre un motor si un Audi 80 ce s-a produs pe DN1 in Romania. E groaznic. Mie imi venea sa plang. Dar este un avertisment pentru toti cei cu motoare care le alearga. De vina a fost motoristul.


nu vi se pare ca mai ales acum ca a venit vara s-au inmultit motociclistii?
duminica m-am intors din Neamt ( sorry arthurro pt stickere, era vreme nasoala joi si nu am mai ajuns sa le iau de la astra-nos ) si erau vrei 2 pe E85...
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu unul sunt de acord sa se inmulteasca nr. motociclistilor, recunosc imi place si mie sa ma dau cu motocicleta, super senzatie, din pacate mai ales la noi mersul pe motor presupune un risc prea mare... Imi aduc aminte de vremurile cand teenager fiind mergeam pe un scuter... nu a existat masina de gabarit mare care sa ma lase sa o depasesc practic se bagau in fata mea numai asa ca sa imi arate ca au ei boase si exemplele pot continua... La ora actuala lipsa educatiei rutiere este cea care face victime...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR