Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Merci mult Octav_bz, nu stiu ce sa zic..m-as duce sincer sa fiu,dar daca sunt pericolele alea nu prea merita,eventual daca mi-ai putea spune cam in ce zone e drumul fff rau,adica as putea ajunge in conditii normale macar pana pe undeva pe la Partizani,m-as stabili p-acolo daca pana la Gorgova e nasol drumul..si inca ceva- sunt cumva portiuni unde trebuie trecute mlastini? fiind pericolul sa raman intepenit.Tu unde te-ai stabilit la Gorgova? intre Vulturu si Gorgova sau dupa aceasta? Stii ce ma frapeaza? anul trecut am fost la Crisan si am vazut din vapor o groaza de masini bune,gen Audi 80,Vectra model 94...etc si de aceea ma gandeam ca as putea ajunge si eu in paduricile alea. Daca mai ai putin timp sa-mi mai scrii niste amanunte te-as ruga frumos,ca sapt ce vine vreau sa ma duc.La Murghiol am fost acum 2 ani am stat chiar langa bratul Sf Ghe. drumul ce duce din camping spre acesta,daca stii despre care vorbesc. In comparatie cu cel Nufaru-Gorgova ce zici? e cu mult mai rau? ca si asta era cu santuri adanci lasate de rotile de tracor dupa ploi.Merci inca o data
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Overtaxer,daca masina ta are garda comparabila cu Dacia te poti duce!Ca frumusete a locurilor,ca loc de pescuit merita!Intr-adevar am trecut pe langa masini bune,unele insa nu mai aveau barile...sunt portiuni de drum ff rau.Inca o data mentionez ca daca ploua nu mai poti merge deloc decat dupa ce se usuca!!Praful ala se transforma in ceva ff alunecos care se lipeste de roti.Cred ca acum 3 ani am scos 4 masini din canal.Sunt portiuni releUnul este chiar in Gorgova!!Altul este in dreptul campingului Dorulet.Acolo drumul parca este bombardat,sunt cratere imense!Pana dupa Partizani (acolo este epava Rostok) drumul este pietruit,pori merge si cu 60 km/h.Apoi ajungi in dreptul unei ferme (o cladire alba).Ai grija sa nu te ratacesti,se ocoleste prin dreapta respectiva ferma (intreaba pe oricine intalnesti,e cel mai bine).Daca ai sansa ca totul sa fie uscat poti ajunge in 3 ore de la Nufaru.Sincer eu cu Vectra nu ma bag.Insa cu Dacia as pleca si maine.De campat am campat intr-o padure la 4-5 km de Gorgova,spre Crisan.E o padure de plopi,locul se numeste Ruptura!Frumos,peste este,umbra,se poate face baie in Sulina daca stii sa inoti,poti merge in sat dupa provizii (gasesti aproape orice,preturi bune).Anul trecut erau acolo olandezi veniti special sa observe comportamentul pasarilor.De cateva ori am vazut caprioare.E un loc frumos.Te poti duce sa pescuiesti pe lacul Gorgova!Vorbesti cu oamenii din sat,cu un pret modic inchiriezi o barca de dimineata pana seara si vezi locuri splendide!Pescuiesti la greu.Intr-un an eu cu tata si fratele meu am prins 30 kg in o zi!Caras,platica,crap si chiar lin.
Mai intreaba,iti raspund cu placere.Daca te hotarasti sa pleci iti dau tel. meu,eventual iti zic de unde sa iei un peste bun cand pleci.Salut,bafta!
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
am masurat garda la sol si e de 15,8 cm,cu aproape 1 cm mai mare decat la Logan,eu oricum ma duc, si pana unde se poate merge fara probleme ma bag...unde nu,nu ma aventurez,dar eu sper sa mai fie si altii cand trec cu bacul si mai vb cu ei,totusi sper sa ajung pana la Gorgova fara sa rup nimic.Daca ai putea sa mi dai nr tau de tel pe adresa mea de mail rave_base2005@yahoo.com ar fi bine ca am mai vb si de la fata locului.Doamne da sa fie vreme buna sapt viitoare ca deja imi pregatesc betzele de pescuit. Very Happy Merci inca o data!
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Priviti prin ce trece masina mea de vreo ori pe luna :
http://img269.imageshack.us...e=dsc043283aw.jpg
http://img268.imageshack.us...e=dsc043275jg.jpg
http://img274.imageshack.us...e=dsc043295qf.jpg

Imi pare rau ca nu se vede exact diferenta de nivel (pe alocuri chiar 30 de centimetri) !! Deci drumurile din tara asta !!!!
aaa si in urma cu cinci ani asta era drum asfaltat !!!
V-am pupat !!!
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sterge repede postul ca n-o mai vinzi Very Happy !!!
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu planuiesc sa i-o mai las lu' mama inca vreo 3 -5 ani minim !! inca nu imi fac probleme !!! Very Happy
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Duminica m-am intors din Delta si multumesc bunei mele inspiratii ca am facut-o deoarece la nici o ora de la plecare(eram pe bac atunci) o ploaie torentiala a acoperit intreg peisajul.Din pacate nu am ajuns acolo unde am dorit(Gorgova) multumindu-ma pana la urma cu Partizani-ul,dar a fost super,numai somotel am prins. Ne-am asezat tabara cam la 2km de iesirea din Partizani spre Vulturu,aproape de ferma.Am ramas acolo deoarece erau niste gropi infernale,adevarate cratere,dupa cum spunea si Octavian,cel putin in curba de la ferma se chinuiau si unele camioane,pe langa faptul ca erau gropi adanci,mai erau si pline cu apa sau noroi,oricum cred ca am facut o economie de vreo 10 milioane(masca fata spate+telescoape) sigur le rupeam de ma bagam.Povesteau niste pescari care veneau dinspre Gorgova ca au vazut o masina rasturnata de pe dig in apropiere de satul respectiv.In rest ce sa zic..nu mi-a venit sa cred ce vad ca trece pe digul de la Partizani..Shocked Alfa Romeo ceva f nou si in ultima zi cat am stat Audi A6 la fel modelul cel mai nou(nu stiu cred ca oamenii aia chiar nu au mila de masini).50-60 000 euro sa-i bagi in fundatura aia e o chestie.. Una peste alta masini bune care se chinuiau sa treaca au fost destule,majoritatea au si reusit..soferi zburdalnici de Dacii 40-50 km/h in timp ce eu in a-ntaia nu stiam cum sa fac sa mai reduc din viteza,mai mult de 5km/h nu ma induram sa dau pe gropanele alea.La bac a fost chiar lejer,mult mai bine ca la bacul Braila-Smardan.Aici te urcai un ponton plutitor si o shalupa mica te tragea,taxa a fost 80 000 lei.In orice caz,daca sunteti dintre voi pescari ce doriti sa ajungeti pe acolo, faceti-o ! Daca aveti 4x4 un motiv in plus! Idea
  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@overtaxer eu am fost anul trecut in Delta, la Chilia Veche, cu masina.Si masina se numea Tico.Am fost 2 Tico si 2 Treishparnitze (Dacii).Noi cu Tico nu am avut nici o problema, treishparnitzele si-au lasat tobele,spoilerele si alte lucruri.Sunt 65 de km pe sens, de drum "cimpenesc"(sau pe dig, cine vrea) din Tulcea pana la Chilia Veche.Peisaj mirific.Nu este o zona prea calcata de turisti.Merita vizitata.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
inainte de a pleca la un drum mai lung, cre' ca ar trebui sa dati un click aici...
http://www.andnet.ro/

linkul va duce la pagina principala; de acolo mergeti pe:
1. informatii utile/variante de ocolire pt DN afectate de calamitati

2. informatii utile/ starea infrastructurii rutiere
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Dragi prieteni,m-am intors din concediu.Imi era dor sa citesc ce ati mai scris aici.Sper sa fiu si eu de folos cu ceea ce am sa scriu in continuare referitor la starea drumurilor.(Imi pare bine ca am putut sa il ajut pe Overtaxer,felicitari pt capturi si bine ca nu ai stricat masina).
Asadar am facut 2036 de km in 9 zile.Un traseu lung,in care am vazut o mare parte din tara,dar in care mi-am imbogatit vocabularul cu mii de injuraturi.Am plecat din Buzau spre Focsani,drum excelent.Apoi spre Lepsa prin Odobesti.Acceptabil.Tragedia vine apoi.Intre Lepsa si Targu Secuiesc e crima!Drumul national 2D este transformat in drum forestier!!E ceva de neinchipuit.Asfalt nu exista,se urca din greu si apa a spalat marginile drumului,pe mijloc existand o "cocoasa".25 de km de cosmar.Plangeam cu vorbe.4 insi in masina,portbagajul full.Au coborat de cateva ori din masina,daca nu aveam experienta deltei era nasol.Apoi Tg Secuiesc-Sfanta Ana-Miercurea Ciuc-Gheorgheni-Lacul Rosu drum bun cu portiuni mai nasoale.Fara pbl.Lacul Rosu-Cheile Bicazului-Bicaz-Lacul Izvorul Muntelui-Vatra Dornei-Pasul Prislop drum bun desi undeva pana in Vatra Dornei am luat o groapa cand eram in depasirea unui tir si am strambat o jeanta din Magneziu.Apoi rau drumul (spart) din Pasul Prislop pana langa Borsa in Maramures.Cu atentie si usor nu ridica pbl.Din Borsa pe valea Izei pana la Sighetul Marmatiei si Sapanta-si apoi spre Baia Mare prin Muntii Gutaiului drum bun cu poprtiuni mai nasoale desi se urca foarte mult.De la Baia Mare am plecat in Cheile Lapusului,prin Galgau langa Dej.Aici jale!!!.Intrebam lumea si imi spunea...acum ajungi...mai ai putin.Si eu injuram de mama focului.6 km sunt cosmarul soferilor.Nevasta-mea plangea si ma ruga sa ne intoarcem.Am ajuns si in Cheile Lapusului...numai ca pana in cheile propriu zise mai era....de mers pe jos.In zona asta nu cred ca o sa mai vin decat cu Jeepul.Apoi am mers in Apuseni.Ne-am intors la Galgau-Dej-Cluj-Fantanele.Drum Bun.In Apuseni am zis sa stam 2 zile.Frumoase locuri:Gilau-Tarnita-Marisel-Fantanele-Valea Draganului-Lacul Lesul Ursului.Aici iar a fost jale.Ma intalnesc cu niste prahoveni.(nu vreau sa supar pe nimeni dar ei si oltenii de Olt sunt spaima soselelor).Mi-au spus ca drumul spre Stana de Vale este "dulce".Imi venea sa ma intorc dupa ei si sa ii stalcesc in bataie.Am urcat pana la coada lacului Lesu Ursului unde am campat intr-un loc frumos.Aici am aflat ca mai sunt 25 de km pana la Stana de vale-impracticabili.Mentionez ca pana aici am urcat 6 km numai cu viteza a intaia facand slalom printre cratere.(Overtaxer stie ce vorbesc).Deci dus intors inca 12 km de chin si jale.Am iesit pe Europeana in dreptul comunei Bulz (langa Beius undeva) de unde drumul a fost excelent pe ruta Huedin-Cluj Napoca-Turda-Aiud-Teius-Alba Iulia- Sibiu.De aici am urcat pe Transfagarasan.Undeva mai sus de Cartisoara am ajutat la o descarcerare.Foarte neplacut mai ales ca noi am ajuns primii la locul accidentului.Un Audi A3 de toata frumusetea distrus,bine ca nu a murit nimeni.Pana la Balea dinspre Sibiu drum bun,timp nasol ceata de nu vedeai nimic,ploaie si burnita.Spre Curtea de Arges drumul s-a stricat mult fata de ce stiam eu.Pacat.Totusi e mai usor pt ca pe acolo am coborat.M-am intors pe ruta Curtea de Arges-Pitesti-Bucuresti (pe autostrada viteza de croaziera 160-170 km/h cu mici portiuni unde si autostrada e stricata).De la Bucuresti la Buzau drumul e perfect.
In total 2036 km din care 50 facuti doar cu viteza intai.Ca o concluzie drumurile sunt din ce in ce mai proaste in tara lui Papura Voda,cred ca in 5 ani o sa se circule numai pe anumite sosele.
Sper ca nu v-am plictisit cu topicul asta asa de lung,sper sa ajute pe cineva informatiile mele desi vara e pe sfarsite.
Apropos,se mai poate rolui sau indrepta jeanta aia de magneziu?Nu se lasa cauciucul,nu trage,dar cam joaca volanul intre120-140 km/h.Dupa aceea nu se mai simte dar cred ca din cauza vitezei prea mari.
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pt.Octavian, am gasit asta pe niste forumuri:

se poate indrepta si din butuc, dar iti dai seama ca depinde in ce hal e de indoita. daca e indoita decent, merge facuta si merge perfect in continuare. iti recomand sa mergi cu ea la auto-soft pe soseaua fundeni, la piciorul podului dinainte de spital (cum mergi dinspre pantelimon inspre colentina)

http://www.auto-soft.ro pentru detalii
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc Overtaxer.Toata lumea care a vazut-o mi-a zis sa stau linistit ca nu e rau.Sa zic ca vreo 4 cm sunt indoiti cum a luat groapa.E greu de expliocat dar cu imaginatie...si sa ma duc de la Buzau pana la Buccuresti doar pt atat...oricum am auzit ca si la noi in oras s-ar indrepta,si oricum rezerva e buna!
Skip ads

  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Spuneti-mi va rog care este starea drumului?
Daca se poate pe portiuni pentru ca banuiesc ca nu e peste tot la fel

Multumesc anticipat
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
overtaxer a scris:am masurat garda la sol si e de 15,8 cm,cu aproape 1 cm mai mare decat la Logan


In ce punct se masoara garda la sol ca sa obtii o masuratoare corecta, exacta ?
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
care mai e starea drumului craiova-strehaia?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sunt student la Bucuresti, dar locurile natale sunt pe la Onesti, jud. Bacau.
De la Buc pana la Adjud, nu e problema ca e drum european (E85 sau DN2). De la Adjud la Onesti insa, e jalea de pe lume cu toate ca e drum national DN 12 A. Denivelari, gropi, portiuni decopertate si lasate asa. Asta in conditiile in care in jud. Bacau sunt 2 firme fff mari care se ocupa cu asfaltarea drumurilor. Daca ajungeti vreodata pe acolo, va recomand ruta Adjud - Bacau - Onesti. Pana la Bacau E85 si de acolo E574 sau E577, nu mai stiu exact. Ocoliti 50 km, dar mergeti intins.
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Stiti ceva de starea drumului dintre Bistrita - Suceava? vad ca prin iulie 2005 era degradat, iulie 2006 la fel in mai 2007 cum e?
A fost cineva de curand pe acolo?
Astept raspunsul vostru. Multumesc!
  • chris scooter

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Fac destul de des traseul Cluj - Suceava - Botosani si retur, ultima data acum 2 saptamani. Pot spune ca ruta Bistrita - Campulung Mold. e moartea masinii. Drumul e in lucru, semafoare, gropi, zone decopertate, podete refacute si inaltate la nivelul la care va fi soseaua ca daca nu reduci viteza sar de pe ele ca de pe trambulina. Mai sunt de asteptat vreo 2-3 ani pana se vor temina lucrarile. Prefer sa ajung in Botosani prin Reghin - Borsec - Targu Neamt. 25 km in plus, dar se merita ca timp, consum si, ce e mai important, siguranta masinii.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Deja am inceput sa schitez traseul ptr concediul din vara asta.Va rog sa imi spuneti si mie care este starea drumului Brezoi-Obarsia Lotrului-Petrosani.Am mai fost pe acolo acum 3 ani, era o bucata fara asfalt, insa bagasera autogrederul si era destul de buna.Mai stiti ceva despre acest drum?Si mai m-ar interesa si portiunea Novaci-Ranca.Pe siteurile de profil nu gasesc nimic, m-ar ajuta mult parerile obiective ale unor coforumisti.
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
frumos traseu alegi...ce sa zic, eu tot cam pe acolo vreau sa ajung dar sa fac Transalpina.De la Ranca vreau sa trec muntii pana la Obarsia Lotrului. Vreo 30km macadam. E cea mai inalta sosea din tara asta, mai inalta decat Transfagarasanul. S-a mers pe acolo din cate am auzit si cu Tico, Citroen, Megane, Mondeo,etc. Ar fi si portiuni dificile pe traseu dar nu imposibil de trecut. Prin septembrie cred ca ajung pe acolo, ca acum in iunie in prima portie de concediu ma duc in Delta. Daca tot ajungi pe la Novaci, du-te pana la Baia de fier si viziteaza Pestera Muierii, iar la cativa km de ea e si pestera Polovragi. Am fost acolo si chiar merita vizitate.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR