Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Overtaxer am fost de 5-6 ori si la Pestera Muierii si la Polovragi.Despre Transalpina stiu ca e ff frumoasa, insa crede-ma ca am vazut niste poze recente si iti strici masina acolo.Stiu ce zic.Asa cum si traseul Lepsa-Targu Secuiesc e criminal!Poate au reparat soseaua aceea care pe harta e trecuta drept DN!Si ca sa iti spun traseul complet, acesta va fi:Buzau-Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Transfagarasan-spre Sibiu-Valea Oltului, apoi Brezoi-Voineasa-Obrasia Lotrului-Petrosani-Orsova-clisura Dunarii-Baile Herculane-Baia de Arama-Tg Jiu-Cheile Sohodolului-Ranca-Pestera Muierii, Cheile Oltetului-Polovragi-Horezu-Rm Valcea-Buzau.SUPEEEEEEEEER, SA VINA CONCEDIUL!
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Octav daca vrei sa faci traseul asta , uite aici experienta mea :

Pana la pitesti stii cum e .
Pitesti - Curtea de Arges sunt vreo 30 sau 50 de km daca nu ma insel . Drumul e rupt , se depaseste pe alocuri 50 de km/h . Drumul e din placi de beton , deci nu e asfalt si din cand in cand , e denivelat ...adica rupt . In sfarsit cu masina mea mis-a parut foarte obositor .
Curtea de Arges - Transfagarasan e ruppttt . De la Vidraru la balea te sinucizi . In general jud Arges e bine de ocolit pt ca e terminat .
De la Balea la Sibiu e ok .
Deasemenea Valea Oltului e ok . De restul nu stiu ce sa-ti zic .
Bafta la plimbari ! Laughing
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@octav_bz brezoi - obarsia lotrului e bun drumul, am fost anul trecut, o singura chestie mi-a atras atentia: drum foarte bun (asfalt nou) urmat de o denivelare mare, cam prin zona lacului vidra, ai grija.
am vazut traseul tau si-ti recomand ca dupa ce treci de horezu inspre rm. valcea sa faci la stanga spre manastirea bistrita, se merge cam 10 km asfalt, cand ajungi intrebi maicutele daca este cineva sus la pestera si te duci sa vezi pestera si biserica din ea, daca nu e nimeni sus trebuie sa mearga ele cu tine sa-ti descuie intrarea in pestera. tot la bistrita poti merge pe cheile bistritei si alea arata bine.

l.e. @bertone cand ai fost ultima oara pe pitesti curtea de arges? am fost in martie anul asta si era bun drumul.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
imi cer scuze , cred ca ma refeream la curtea de arges - campulung . Nu stiu , cred ca din cauza faptului ca am tot trecut prin arges si am ramas cu un gust amar si umplut de nervi , am confundat . Este intr-adevar vorba despre campulung - curtea de arges .
Imi aduc aminte de asta vara ca era pe acolo un drum rupt . pur si simplu se rupsese , cazuse . e ciudat ce se intampla in judetul ala . pacat ca e frumos
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai am fost pe la pesteri,..intrarea se face la ore fixe..incercati sa va sincronizati. Eu am ajuns la Polovragi la 13.05 si era prea tarziu. Merita vazute amandoua. Alte sugestii: Cetatea Corvinestilor d ela Hunedoara, Lacul Cincis de langa Hunedoara: e un lac de acumulare care a inundat o localitate; in perioadele secetoase cica se vad turla bisericii si ceva acoperisuri de case in apa. Ar mai fi cetatea de la Orastie etc.
Despre transalpina...nu stiu daca se poate cu altceva decat jeep...celalalt traseu l-as face si eu la vara: Brezoi-Voineasa-Vidra-Obarsie-Petrosani.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu niste nelamuriri, ptr ca se apropie concediul.Vreau sa aflu, starea urmatoarelor drumuri, si ma refer la cei care au fost pe aceste drumuri in ultimii doi ani sa zicem:
1. Bixad-Sf.Ana (acum 2 ani era blocat);
2.Curtea de Arges-Ramnicu Valcea;
3.Obarsia Lotrulu-Petrosani (acum 3 ani era neasfaltat, insa se circula binisor prin pasul Lotru);
4.Novaci-Ranca;
5.Baia de Fier-Polovragi (cheile Oltetului, cu pestera Polovragi).

Multumesc, astept raspunsurile voastre pertinente.
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

Pentru @MadDawg si ceilalti. Drumul intre Deva si Brad nu este plin de gropi. Este adevarat ca nu este un drum ca-n palma, dar se poate circula bine. Daca au fost gropi ele reparate.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
bixad - sf. ana e deschis si e bun; bonus: peisajul Wink
Skip ads

  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Este ok si drumul de la Tg-Secuiesc spre Sf. Ana , sfat daca vrei sa mananci bine si "mocca" te opresti la Balvanios la restaurant si comanzi Platou Cetate e 17 lei atasez o poza sa vezi ce poti manca de bani aia.


Si inca o chestie tare care mai este si azi acolo:



Bafta si unora ne-ar trebui un dictionar.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce pofta mi-ai facut cu platoul ala cu bunatati.Ce restaurant din Balvanyos?Unde este situat?Imi lasa gura apa de pe acum...nu o sa ratez asa ceva, dar fii mai explicit.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Pai e pe drumul de la Tg.Secuiesc spre Sf. Ana aproape de Sf.Ana nu prea stiu exact ce punct de reper sa dau dar stiu ca spre sf Ana sunt 2 drumuri cel de la Tusnad Bai si cel de la Tg. Secuiesc oricum ele se unesc aproape de Balvanios daca intrebi imediat te indruma cineva.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Ce pofta mi-ai facut cu platoul ala cu bunatati.Ce restaurant din Balvanyos?Unde este situat?Imi lasa gura apa de pe acum...nu o sa ratez asa ceva, dar fii mai explicit.


Daca e zi-mi cand vrei sa mergi si poate ne vedem, de la mine din fata blocului pana acolo sunt 80 de km Very Happy
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Codlea - Fagaras - Sibiu e in lucru. Multe, multe semafoare, gropi cat masina. Pe partea pe care se circula e asfalt bun. Sibiu - Medias e bun, se circula lejer 90 - 100 km/h
Medias - Sighisoara (pe harta apare national) e super: putine localitati, asfalt bun, linii drepte multe si curbe largi. Cei 36 km i`am facut in cca. 20 minute.
Prin zona Sucevei, am fost anul trecut. Pe harta, la fel, vedeam numai drumuri nationale, dar in realitate sunt mai bune decat cele europene.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Sambata ma indrept catre Slobozia pe ruta BV - Ploiesti - Urziceni - Slobozia ar trebui sa ma astept la ceva lucrari de drum sau sa ocopesc pe undeva?

Daca stie cineva mar ajuta cateva sfaturi, multumesc.
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
evitati cluj-dej-bistrita-vatra dornei-suceava.
de 3 ani se lucreaza si e mai rau ca la-nceput
BATAIE DE JOC!
PAI NOI NU PLATIM LA FEL ROVIGNETA CA SI CEILALTI SOFERI?
PE CEI CARE NE CONDUC II DOARE UNDEVA, TOTI AU VILE SI CASTELE PE VALEA PRAHOVEI SI AU AVUT GRIJA SA-SI FACA DRUMURI STRATEGICE DE LA CAPITALA INSPRE......ETC
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ptr Dady_vale:Luni, pe 2.07.2007 plec in concediu, prima noapte va fi la Sfanta Ana.Acolo voi ajunge pe Bixad.A doua zi dimineata, in drum spre Brasov, mi-ar surade ideea sa mananc un platou din ala.Deci marti, 03.07. voi trece prin Balvanyos.Lasa-mi un telefon aici, te sun daca nu poti veni tu sau daca nu gasesc locatia.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Exact in 02/07 pana in 16/07 voi fi si eu in concediu nu stiu exact unde voi fi pe 02.07 dar daca sunt in zona si nu pe ma mare ne vedem sigur. Eu vroiam sa fac c-am asa cateva zile la Mare, cateva in Delta, apoi ma duc spre Nord sa vizitez manastirile si daca stau bine cu bani continui vad eu la fata locului. Nr meu 0742351739 sa mi-l dai si pe al tau zi ne auzim.
Bafta
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nr. meu de tel:0723318132;daca ma suni sau daca ne intalnim iti pot face cateva recomandari ptr. nordul Moldovei, ce e de vizitat, unde sa campezi....oricum ar fi frumos sa ne intalnim macar cateva minute.
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ceva pareri despre buc-baia mare? Intentionez sa merg in concediu in mm.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Haideti baieti ca luni plec!Mai intreb odata, poate intre timp s-au mai adunat ceva informatii:
cum sunt drumurile:
Polovragi-Cheile Oltetului
Novaci-Ranca
Runcu-Cheile Sohodolului
Obarsia Lotrului - Petrosani

Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR