Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
hai sa ne ajutam reciproc prin monitorizarea starii drumurilor prin tara in vara asta. pt ca informatia sa fie mai usor accesibila, am rugamintea ca posturile sa fie pastrate cat mai concrete si fara dispute personale. simple intrebari si raspunri.

incep eu cu o intrebare adresata celor din Oradea/Alba sau celor care au trecut pe aici in ultima luna.

care e starea drumului national 76/74 Oradea-Alba Iulia. se poate practica cat de cat?
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
DRUMURI IN TIMIS:

Daca veniti in vest,pot sa va spun ca soseaua intre Timisoara-Lugoj,via Recas este destul de nasoala,se lucreaza si sunt semafoare la care se sta destul de mult.Varianta prin Buzias este mai aerisita,dar mie personal nu-mi place .
De asemenea,intre Caransebes si Orsova drumul este destul de nasol,cu portiuni sparte care pot crea noaptea neplaceri (portiunile sparte apar dupa portiuni destul de bune pe care tocmai vii lansat).
Timisoara-Lipova este extrem de prost si recomand ocolirea prin Arad (ocol : 40 km ).
Singurele drumuri bune din Timis sunt : Timisoara-Cenad (vama cu Ungaria ,dupa care ai drum bun pina la Atlantic Very Happy Very Happy Very Happy )
Timisoara-Voiteni - spre sirbi si Timisoara -Arad.
In rest ,drumurile sunt prastie-AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRA !!!!!
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
am facut in we cluj-herculane

pana la Simeria drumul foarte bun, in afara de centura Alba Iulia
Simeria-Hateg multe portiuni in lucru, dar se poate merge frumos
Hateg-Herculane drumu rau, numai carpeli, una mai stricata ca alta.

Cluj-Satu Mare drum foarte bun.

@Thanatos De ce nu vrei sa faci Oradea-Alba prin Cluj. Drumul e foarte bun (E60 si E81) si e cam aceeasi distanta. Sau te intereseaza doar ceva intre cele doua?
  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca mergeti spre mare (din Buc adica):
- pe A2 e ok ca si pe vechiul drum;
- de la iesirea pe A2 pana la Fetesti ok
- Fetesti Cernavoda cumplit
- Cernavoda - Constanta mai merge; prost la intrarea in Constanta
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris:. pt ca informatia sa fie mai usor accesibila, am rugamintea ca posturile sa fie pastrate cat mai concrete si fara dispute personale. simple intrebari si raspunri.


nu mai postati de-aiurea. daca ne-apucam toti sa zicem starea drumurilor in toata tzara nu mai intzelegem nik.

Cititi cu atentie ce a spus omul mai sus. Thx!!!
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
arthurro a scris:
Thanatos a scris:. pt ca informatia sa fie mai usor accesibila, am rugamintea ca posturile sa fie pastrate cat mai concrete si fara dispute personale. simple intrebari si raspunri.


nu mai postati de-aiurea. daca ne-apucam toti sa zicem starea drumurilor in toata tzara nu mai intzelegem nik.

Cititi cu atentie ce a spus omul mai sus. Thx!!!


Eu consider ca nu sunt postari aiurea.Fiecare dintre noi locuieste intr-un oras mare si face diverse deplasari prin tara.E bine de stiut care este starea drumurilor in patria noastra :evil: .Daca are cineva intrebari ,le posteaza.Daca nu ,atunci postam fiecare starea drumurilor in judetele noastre sau din tara,fiecare pe unde circula.
Este clar ca nu ne vom apuca sa aratam starea drumurilor in orasele in care locuim-nu de lata ,dar stim cu totii ca sunt proaste :lol:
Insa,fiind perioada de concedii este bine de stiut cum se circula prin tara,mai ales drumuri in reparatie unde stai la stau-ri de mori.
Este propunerea mea.Voi ce parere aveti ???
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Apropo de mare: daca doriti sa mergeti de pe litoral la Histria, toate drumurile care duc acolo sunt foarte bune. Chiar si drumul judetean care iese din cel european spre Histria este ok.

Iarasi, daca vreti sa mergeti la Jurilovca, drumul care iese din cel european e f bun.

Atentie insa: daca doriti sa vizitati si cetatea Enisala, aflata la nord de Jurilovca, mai bine va lasati pagubasi. Drumul dintre Jurilovca si Enisala, ca si cel dintre Enisala si Babadag este CUMPLIT!

In rest, drumul spre Tulcea este ok, dar are portiuni cu denivelari - la viteze de peste 110km/h incepi sa cam salti.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Madann,daca ai fost la Jurilovca,ai ajuns si la Gura Portita?Cu vaporul evident!Merita sa stii.In judetul Buzau drumurile sunt bune cu exceptia celui spre Brasov,care e si inchis la Siriu.Im ceea ce priveste E 85 intre Urziceni si Focsani cred ca e unul din cele mai bune drumuri din tara.
As vrea informatii despre drumul spre ghetarul de la Scarisoara,poate cunoaste zona cineva.
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca exista vre-un drum spre Delta (oriunde) si se ajunge cu masina, fara sa o las undeva prin Tulcea sau Galati?
Daca da, care este starea lui, merita?
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
As vrea informatii despre drumul spre ghetarul de la Scarisoara,poate cunoaste zona cineva.[/quote]

Pina la Arieseni-Girda drumul e relativ bun si nu sunt probleme.Cind te abati spre pestera,pe firul piriului,drumul este nasol.De fapt,o prima pportiune de vreo 800 m este accesibila,dar mers foarte incet,dupa care recomand jeep .Am incercat sa ma bag (aveam atunci un Astra F),dar am renuntat si am mers pe jos.Unii s-au incumetat,dar nu merita(o agheti pe sub ea si spargi dreaq ceva.)
Asta era anul trecut in vara. Informatii mai recente nu cunosc.Poate stiu cei din Alba mai multe.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
a fost cineva la Padis? se poate ajunge cu masina (opel astra)?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Juristu' multumesc.Voiam sa stiu daca s-a schimbat ceva.Am urcat pana la Scarisoara cu Dacia acum 5 ani si drumul e criminal.Insa cu dacia e alta socoteala.Inteleg ca nu s-a imbunatatit nimic.Anul asta cu Vectra nu ma risc.Poate pana la pestera Ionele,cum ai zis si tu vreo 1 km de la DN.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pentru Pratmin:De 15 ani ma duc in fiecare an in delta.Te pot ajuta insa as vrea sa stiu unde vrei sa mergi.Eu am fost la Murighiol,la Dunavat,si chiar la Gorgova!La Gorgova merita insa e prost drumul.Sunt 36 de km de la Nufaru pe care ii faci in 8 ore!Daca ploua nu mai iesi de acolo 2 zile.Eu am fost cu Dacia,cu Opelul nu m-as risca.Intreaba daca vrei amanunte!
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Pentru Pratmin:De 15 ani ma duc in fiecare an in delta.Te pot ajuta insa as vrea sa stiu unde vrei sa mergi.Eu am fost la Murighiol,la Dunavat,si chiar la Gorgova!La Gorgova merita insa e prost drumul.Sunt 36 de km de la Nufaru pe care ii faci in 8 ore!Daca ploua nu mai iesi de acolo 2 zile.Eu am fost cu Dacia,cu Opelul nu m-as risca.Intreaba daca vrei amanunte!


Multumesc.
Cum este in astea doua locatii? Murighiol si Dunavat?
Daca ai fost atatia ani, cred ca intr-adevar se merita... asa e?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pratmin,la Dunavat si Murighiol e prea multa civilizatie,in ultimul timp s-a construit acolo un complex cu hotel si piscina.La Gorgova e delta adevarata.Ia o harta si uita-te pana unde poti ajunge cu masina!!Totul e sa nu ploua.Este nemaipomenit acolo.Noi stam la cort, intr-o padure de plopi,la 3 m de bratul Sulina.Merita efortul.In ultimii ani s-a mai reparat drumul (de fapt de coronamentul digului o mare parte).Daca iti place pestele si natura,pasarile si liniste nu rata Gorgova.
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Merci Octav,
Acolo unde ati stat voi, este ceva amenajat, complex de casute, turism, sau este chiar natura asa cum o doresc unii?
Se aduna multe persoane acolo?
Exista alta posibilitate decat cu cortul?
Multumesc,
Florin
P.S. Sper ca voi mai reusi anul asta, datorita inundatiilor din zona Bacau.... Sad
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pratmin,am fost in concediu,de asta nu am raspuns.La mare!Cu noua Vectra A de 2000 cmc.Super!Imi place tare mult.Am dat o amenda la radar,doar 30 lei.La Gorgova nu e nimic amenajat.Se pun corturile intr-o padure de plopi,un loc nemaipomenit,cu umbra si la doar 5 metri de Sulina.Practic dimineata ma aruncam din cort in Dunare.E superb,sunt dimineti in care e ceata pe Dunare,trec vapoare cat blocuri de 10 etaje.Du-te,merita!
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:a fost cineva la Padis? se poate ajunge cu masina (opel astra)?

Am fost acolo acum vre-o 4 ani, cu o Lada 1200. Era practicabil drumul, acum........nu stiu.

Thanatos a scris:incep eu cu o intrebare adresata celor din Oradea/Alba sau celor care au trecut pe aici in ultima luna.

care e starea drumului national 76/74 Oradea-Alba Iulia. se poate practica cat de cat?

Am fost eu pe ruta Arad-Stei. Vreau Sa-ti spun ca drumul e practicabil, dar sun destul de multe gropi. Mai poti sa-ti dau informatii despre Brad-Deva, care tot asa, e plin de gropi.
Drumul in Deva e nashpa, dar in schimb pana la Alba Iulia e foarte bun.

Oricum te sfatuiesc sa mergi pe Oradea-Cluj-Alba Iulia.


Si pentru cine il intereseaza ruta Cluj-Bistrita:
pe masura ce te indepartezi de Cluj drumul e tot mai rau, ajungand ca dupa Bistrita spre Vatra Dornei sa ajungi sa plangi pentru masina (daca ti la ea).

Pentru cei interesati, pot sa dau informatii despre ruta Arad-Deva-Alba Iulia-Cluj-Dej-Bistrita-Vatra Dornei. Arrow


Ultima modificare facuta de MadDawg la Lun 25 Jul, 2005 5:09 pm
  • overtaxer

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pt Octav_bz: spune-mi si mie te rog cateva detalii despre drumul intre Nufaru si Gorgova,intre ce ore circula bacul,pretul, am un Opel kadett,risc sa-mi stric masca sau sa lovesc baia de ulei? cum e drumul? ca din vapor cand treceam pe sulina parea un drum de tara obisnuit,destul de practicabil,ce zici m-as putea risca cu Kadettul meu?
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pt Overtaxer.Bacul e cam 50.000.(La Nufaru).Circula cred ca de la 6 dimineata pana spre 8 seara.Drumul este destul de nasol.Daca ploua devine impracticabil cel putin 2-3 zile.Ia in calcul si asta.Se transforma in ceva malos din care nu iesi nici cu 4x4.Am vazut masini cu barile smulse (Audi,WV).Anul asta si datorita ploilor nu prea m-as risca nici eu.Oricum cu Dacia era altceva.Pica ceva o faceam,nu costa mult.Acum cu Vectra e altceva.Am garda joasa si nu ma risc.Nu stiu cat de jos este kadetul tau.Si sa ai racirea buna.Gandeste-te ca sunt cam 36 km pe care ii poti face si in 6-8 ore numai in treapta 1 si 2.Si sunt niste sleauri de zici ca nu e adevarat.Daca iti place competitia tip Camel Trophy si daca vrei adrenalina baga-te.Eu cu dacia nu as ezita nici o clipa.
A, si inca ceva (sa ai la tine o sufa sau troliu).De multe ori am ajutat lume care alunecase datorita ierbii umede de pe marginea drumului in canal.Din 36 km fff rai nu sunt decat vreo 15.Dar aia sunt criminali.
Mai intreaba daca te intereseaza si altceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR