Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • marius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
De cand am luat masina (noua) mi-a consumat ulei. Pana pe la 10 000 km a consumat sub 200 ml / 1000 km, dar acum, la 31 000 km consuma 500 - 600 ml / 1000 km. Cei de la Di Bas mi-au tot zis ca e normal, ca si in carte e dat un consum de 0,6 l / 1 000 km. Cu ce scrie in carte au dreptate, dar eu nu am mai auzit de o masina noua sa consume ulei.

Mi-au zis ca daca se dovedeste ca imi consuma peste ce scrie in carte, imi desfac motorul, imi baga un set de segmenti noi si se rezolva problema. Eu unul am indoieli ca asta e problema, mai ales ca la consumul de benzina stau foarte bine (cca 8,5 l / 100 km consum mediu de cand am luat masina si pana acum, in conditiile in care merg cam 1/2 in oras, 1/2 in afara).

Mai exista cineva caruia ii consuma masina ulei ?

A mai avut careva astfel de probleme ?

Treaba e ca mai am 2 luni de garantie si nu stiu ce sa fac, ii las sa-si bage mainile in motorul meu sau nu ?

Ati scris careva la Opel in Germania cand ati avut probleme ? Oare am asa sanse la o rezolvare profesionala a situatiei ?

P.S. Toate completarile de ulei si schimbul la 15 000 km (desi dupa ei trebuia schimbat la 30 000 km), le-am facut cu ulei Opel original GM-LL-025-A/GM-LL-025-B
Skip ads

  • Toma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Am acelasi "fier" am deja 135.ooo km. Consuma cred cam 1.5 litri la 10.000 km aproximativ (merg mai mult in Bucuresti, foarte rar in afara) si o cam "forjez" adica ma port cam badaraneste cu ea. Mie mi-a spus mecanicul sa pun dupa primul schimb un ulei Aral Tronic Basic (bidon albastru).
Eu nu ma pricep deloc, insa cred ca este de bun simt sa intrebi si aici dar sa intrebi si pe alti mecanici de la alte service-uri.
Ma gandesc sa nu fie o treaba mai simpla (gen garnitura sau ceva) si sa te trezesti ca trebuie segmentare .

imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai mult.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
motoarele diesel, daca sunt FORJATE, pica mult mai repede decat benzinarele, no matter ce zic ei, ca un diesel e fiabil si tine 500 de mii km. Pai tine, daca mergi normal cu el. Eu am vazut un a4 de prin 2000, 1.9 tdi, care scotea fum albastru de ziceai ca e clubu bamboo la fundu lui.

teoretic orice masina consuma ulei, pana si c20xe dat de nou are consum de ulei Smile

acum depinde CAT. la motorina n-ar trebui, se stie ca motorina e mai "grasa" decat benzina, contribuie si ea la ungeri pe acolo... I donno, sa ne zica un detinator de diesel care se pricepe cat de cat
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
A mea consuma cam 1,5 litri/10.000 km. Pana acum am 101.000 km. Am bagat ulei Mobil S 5W40 sintetic. Ma gandesc serios sa trec pe un ulei mai gros, 10W40, poate nu-l mai papa in halul asta. A mea nu scoate pic de fum si nu am pierderi deloc, deci consuma ulei. E normal sau nu?!?!
Skip ads

  • marius

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ToX, 1,6 16v nu e diesel ! Merge cu benzina. Nici la mine nu scoate fum si nici nu pierde, deci sigur consuma.

Ma intriga faptul ca masina mea consuma ulei (si a consumat de noua), pe cand de ex. la nici un model Daewoo (cu mult mai putine pretentii) nu s-a auzit de asa ceva. De fapt nu am mai auzit de nici o masina noua care sa consume ulei.

Sunt de acord cu teoria ca orice motor consuma ulei, dar accept asta in limite rezonabile, de ex de la schimb la schimb sa scada de la max la min.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
asa da, dar sa nu ramai pe minim. uite mie la c20xe imi mananca ulei, dar cred ca si curge, dar foarte putin, pe lagarnitura de la baie. Si segmentii nu`s dusi, dupa cum ziceam intr-un alt post, bujiile au culoare maro-caramiziu. Deci...consuma
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema tot 1.6 16v X16XE cam 1,5 la 10.000 motorul are doar 60.000 km, nu scoate fum, consumul e super mic 6,5% in oras am reusit <5 afara, de mers-zboara ajunge usor la 180 fara efort.

INSA!!! Am constatat cu stupoare ca pe 2000 km de autobahn nu consuma pic de ulei, cum i dau prin oras, motorul nu prea apuca sa se incalzeasca si de', pleci de la semafor mai in forja ca "romanii e nerabdatori", apare consumu'

Ma "bucur" ca nu sunt singur, si eu ma gandeam deja la segmentat, toti mecanici mi-au spus ca nu e bine 1,5l e deja mult, dar poate ca e un "bug" la motoarele de genul asta?????

P.S. nu-mi curge pe langa nici un simering, si bujiile sunt curate(maronii) nu sunt inegrite, si nu au depuneri.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
masinile mele:
Vectra 1.8i A '92 - peste 200 mii km - consum ulei: 200g/10mii km
Espero 1.5dohc '96 - 100 mii km - consum ulei: 100g/10mii km
Astra 1.7dti 2002 - 100mii km - consum ulei: 100g/15 mii km
Skip ads

  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:masinile mele:
Vectra 1.8i A '92 - peste 200 mii km - consum ulei: 200g/10mii km
Espero 1.5dohc '96 - 100 mii km - consum ulei: 100g/10mii km
Astra 1.7dti 2002 - 100mii km - consum ulei: 100g/15 mii km


Motoare total diferite fata de cele in cauza, vorbim de ECOTEC, cred,imi aduc aminte ca mie ex. Corsa 1.4 SI (c14se) nu consuma deloc la 80.000 km, dieselurile nu prea consuma daca sunt ingrijite Razz
  • mimi

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
stai linistit , nu esti singur pe planeta, eu am vectra c 2003 z16xe, deci benzina ca a ta si con suma cam 350 g la 1000 km si are doar 55000km, m-am obisnuit asta e.
Toti benzinarii de 1,6 sa scrie cat consuma , e interesant , si ai sa vezi ca toate motoarele ecotec consuma ulei mult.
astept sa vad cat mai multe replici
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ma minunez ce vad pe aici ! sa precizati si ce ulei aveti in masina .. ca daca e 0w e normal sa consume mai mult pentru ca e mai subtire !
si io am z16xe si consuma cam 500 .. 600ml la 10 mii/k cu ulei aral 5w40 ! acu depinde cred si de stilu de condus ..daca ii dai in goarna zilnic prin oras creste si consumu de ulei !
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Toate motoarele din seria Ecotec de 1,6 au problema asta. De multe ori e generata de ghidurile de supapa, uneori apar si uzuri premature ale segmentilor (mai rar insa). 0,5l/1000 mi se pare mult mai ales ca masina nu e foarte veche si tind sa cred ca e o problema cu ghidurile alea nenorocite...
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cu masina din semnatura am 18.000km si nu a consumat ulei deloc; s`a verificat si la revizie si a fost ok. Tipul motorului e z16xep, fabr. 2006. In oras schimb cam la 2500 ture, iar in afara merg constant cu 140km/h, deci 4000 de ture. Ulei ii bag numai GM 5w-30 super sintetic.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Motorul meu are 109600 km si papa cam 1L de ulei Aral 10w40 la 10000km, dar si merg aproape numai in Bucuresti.
  • mimi

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu pun ulei de la service 5w30 si dupa cum spuneam consuma 350-400 gr la 1000 km si la service a zis ca nu e nici o problema
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
acu ca mi-am gasit topicul...bag de seama ca nu prea gasesc raspunsuri...ultimul din mai 2007...hmmm...ma rog...am o problema...cu consumul de ulei...de cate ori o forjez peste 125-130...dupa un anume numar de km mi se aprinde avertizorul de ulei...ma opresc...completez(cu acelasi ulei bineinteles)...se calmeaza...merg bine...s.a.m.d, adica aceeasi poveste.NU stiu ce naiba sa-i mai fac...nu am gasit nicio urma de ulei pe jos...nici la motor...ce sa-i fac?...atat uleiul cat si filtrele au fost schimbate regulamentar...btw, foloseste ulei GM...are cineva de impartasit vreo experienta asemanatoare si eventual vreo solutie?...
Va multumesc anticipat
  • b-87-wyo

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu la motorul meu z16xe am observat ca daca merg la un drum dus intors bucuresti botosani la un mers de 130 -140 km deci la o turatie de peste 4000 de ture imi ia cam 1 litru de ulei mobil 1 w 10-40 ce ziceti o fii bine Sad( mentionez ca masina are 145k km Arrow
  • Tomix

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 1985 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
benzinarul consuma pe la ghidurile si semeringurile de la supape + vaporii de la carter.
pe la segmenti.....foarte rar, e nevoie de uzura mare.

dieselul (turbo) pe langa ghiduri,semeringuri supape si carter mai pierde pe la turbina. turbina pierde ulei, acesta ajunge in admisie si influenteaza negativ combustia. la un turbo uzat bine cu pierderi mari intercoolerul are ulei.

sunt pe piatza "oil catch tank" utilizate in motoarele de competitie care colecteaza vaporii de ulei din carter.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR