Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Jh0nny

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Mi-a Cazut clipsurile de la scut daca le pot zice clipsuri ca sunt un fel suruburi cu un filet mai diferit! Stie cineva sau sa cumpar niste surubele din alea sau cu ce as putea sa le inlocuiesc acolo si sa se potriveasca bine ?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
exista cleme metalice pt holdsuruburi tabla (cu pas mare)...vezi cum le potrivesi pe lonjeron...sau unde se prinde scutul, o sa fie un pic dificil pana bagi 2 filete...bafta
  • alexmyth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cum sa pun un scut la o vectra A C16nz ... e suparator intra mizerie pe la motor ... sare apa ... acum ca vine si iarna ... daca si-a montat cineva asa ceva sa-mi dea o idee de la ce masina pot sa adaptez un scut .
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca afli ceva spune-mi si mie ca si eu vreau sa pun si nu am gasit nici o solutie sa improvizez ceva macar.
Skip ads

  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
asta am de gand si eu pe viitor-scut motor ...
cred ca cel mai simplu este sa adaptezi un scut de la alta masina,preferabil de plastic fiind mai maleabil deci mai usor de adaptat
am facut rost de un scut de clio , dar e cam ingust...cred ca mai caut Very Happy
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
A mai incercat careva vre-un scut motor de la alta masina care sa se potriveasca la Vectra A ?
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca ar prinde bine un scut sub masina intr-adevar.Eu m-am gandit ori la unul de plastic ori daca nu caut o coala de tabla de aluminiu sa o tai frumos in forma de patrat sau dreptunghi si sa o prind cu 4-6 suruburi de lonjeroane.Dar in nici un caz nu fac lucrul asta acum pe gerul care e afara.Cand mai da caldura.Revin cu poze si idei noi in cazul in care reusesc sa fac asta.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si cu racirea baii de ulei ce faci?
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Pai il faci in asa fel incat sa nu inceapa chiar de sub radiator si un pic mai in spate in asa fel incat sa poata intra aer printre scut si partea frontala.Si asa o sa se rezolve si problema racirii baii de ulei
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
baia poti sa o lesi neacoperita!doar in jurul ei faci scutul...
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mocca a scris:A mai incercat careva vre-un scut motor de la alta masina care sa se potriveasca la Vectra A ?


eu am facut rost de un scut de logan.este mai rezistent si am acces si la busonul de ulei fara sa il demontez.
pentru a-l monta trebuiesc taiate colturile dinspre spate pentru a avea loc bratul inferior sa culiseze ( am incercuit in poza ) , in rest cateva suruburi si gata...
de cand l-am montat l-am mai atins de cateva borduri si nu s-a indoit Smile ,deci va recomand ...a , si are si gauri de aerisire...

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cat tea costat?
Skip ads

  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa-mi "fabric "un scut din tabla de aluminiu striat si m-am gandit sa postez si eu, poate ajuta pe cineva pentru ca am vazut cativa colegi de forum care cauta asa ceva. Deci mi-am cumparat o foaie de tabla de aluminiu de 5mm , striat, (este la 2/1m dat ies cam trei scuturi din ea asa ca poate fi cumparata in colaborare e cam 3 mil.) am dat jos scutul de plastic original al masinii si cu ajutorul unui fierastrau pendular cu panza pentru fier si o bormasina l-am copiat, am lipit pe partea interioara mocheta cauciucata pentru amortizarea zgomotului, dupa care l-am montat pe masina . In curand o sa vedeti si poze in garajul meu.operatiunea necesita o rampa si cateva ore de lucru.
  • emirela

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Mi-ai trezit curiozitatea . Pune te rog niste POZE !
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am de mult in cap acest lucru. Tot aceeasi tabla vreau si eu sa folosesc. E in plan pana la iarna ca m-am saturat de cata mizerie intra la motor. Se stropeste exagerat de mult motorul.
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iata si poza cu scutul montat pe masina. Din pacate nu am facut poze in momentul montarii, dar daca este copiat exact dupa cel original(la prinderi ma refer) nu vor fi probleme.

  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
E buna ideea, cu mocheta cauciucata, eu am facut scutul dar parca as avea masina de curse Smile acum.
O alta intrebare cu ce ai prins scutul, sunt suruburi speciale, sau ce sistem de prindere ai folosit.
Eu am un Astra F, din ce am inteles aceaste masini nu au fost prevazute cu scut din fabrica, din aceasta cauza am apelat la aceasta solutie cu tabla de Al striata, insa este cam greu cu prinderea lui.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
De ce nu ati insistat cu cautatarea despre subiect?
Pentru Astra G se gaseste, la un pret rezonabil, scut metalic ORIGINAL.
Acesta are gauri de racire a partii inferioare a motorului si prin ambutisare nervuri de intarire. Pentru montaj nu sunt necesare decat 4 suruburi de 8 mm suficient de solide si facil de demontat pentru schimb de ulei sau reparatii. Se monteaza in deschiderea celor 2 lonjeroane a rotilor fata. Se tine cont de spatiul necesar de montaj prin decuparea celui de plastic ca sa-i faca loc celui de tabla.
Pretul lui este pana in 300 lei si e diponibil la multi vanzatori de piese auto.
Utilitatea acestuia EXTRAORDINARA pentru drumurile si diferitele obstacole surpriza de pe acestea. Marturie sunt urmele adanci ramase in scutul metalic in numai 2 ani de exploatare.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vidoo, ii dau dreptate lui zafira 2.0 automatic. Sa ne spui si noua la vara, la 40 grade afara, ce temperatura are motorul tau. O alta chestie despre prinderea scutului original, este ca in cazul unui impact frontal foarte puternic (doamne fereste), motorul se duce sub masina, rupind usor scutul din prinderile lui. In cazul unui scut de 5 mm si prins cu cine stie ce suruburi, nu prea stii ce se va intimpla.
  • bebe2284

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca unii se complica prea mult. se gasesc scuturi la preturi rezonabile , atat de plastic cat si de metal.
de ex: plastic http://www.autoa.ro/index.p...=34&catpb=143 sau de metal : http://www.autoa.ro/index.p...=34&catpb=692

preturile mi se par ok, adica decat sa iau o tabla si sa ma chinui sa o pun pe masina cu nu stiu ce suruburi mai bine le iau la fix. oricum felicitari pentru idee si pentru initiativa
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR