Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mariusgtcopel

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.8 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Astea sunt
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Scz ca ma bag in discutie , la astra g sunt niste piulite tot cam la fel , la mine cum l-au montat : au luat pulitele le-au pus pe suportii de la cadru motorului cu "floarea"(partea mai lata) in jos introducandu-le de jos in sus apoi au adus o scula speciala care avea un surub cu filet identic cu cel de prindere si au bagat aia acolo si au invartit pana cand pe partea cealalta a piulitei ce-a care nu are "floare" s-a "inflorit"(s-a latit) metalul ala din care este facuta piulita e mai moale.

Pt. ca prima data au pus piulitele invers si dupa cum vedeti piulita are in partea cu"floarea"(partea mai lata) un fel de hexagon care e pt. blocarea ei in suportul de pe cadrul metalic al motorului si nu se blocau se invarteau in gol si scutul era prea jos dadeam cu el in toate pietrele.
Repet asa e la Astra g
E cam ciudata exprimarea dar nu stiu cum sa va explic altfel.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mariusgtcopel a scris:Salutare tuturor
Azi mi-am cumparat scut motor original pentru vectra c cu tot cu chitul de suruburi(4 suruburi+4 piulite)
Intrebarea este cum se pun piulilele in gaurile aferente?
Se sudeaza?



Ati fost de acord cu regulamentul, atunci cand ati deschis acest topic,considerati ca a fost respectat, acordul ?
Titlu,descriere.....cautare.
edit by Stefan Tolos.

11/19/2011 9:22:57 PM

ca sa montezi acele piulite este foarte simplu: bagi piulita de jos in sus in suportul unde ar trebui sa stea apoi iei unul dintre suruburi si incepi sa insurubezi in ea tinand tot timpul piulita in gaura respectiva si la un moment dat pe masura ce vei strange mai mult vei vedea ca incepe sa se deformeze si va fi la final cand nu vei mai putea strange de loc ca un fel de nit se prinde in gaura respectiva apoi scoti surubul si montezi scutul si piulitele acelea vor ramane acolo pentru totdeauna...
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cam asta am zis si eu dar nu stiam ca poti deforma piulita si cu surubul original la mine aveau o "scula" speciala ziceau ei.
Skip ads

  • pefo

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mda..la scutul metalic de astrah in gaurile respective se introduc niste suruburi care au sudat in celalat capat o bara transversala de vreo 5-6 cm astfel incit atunci cind infiletezi piulita(neaparat din aia cu opritor de cauciuc) surubul nu poate efectua in cadrul metalic o rotatie completa...tot legat de montarea scutului metalic recomand zincarea acestuia (dupa un an de utilizare la mine era exfoliata vopseaua si rugina la greu mai ales la gauri si extremitati )
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pefo a scris:mda..la scutul metalic de astrah in gaurile respective se introduc niste suruburi care au sudat in celalat capat o bara transversala de vreo 5-6 cm astfel incit atunci cind infiletezi piulita(neaparat din aia cu opritor de cauciuc) surubul nu poate efectua in cadrul metalic o rotatie completa...tot legat de montarea scutului metalic recomand zincarea acestuia (dupa un an de utilizare la mine era exfoliata vopseaua si rugina la greu mai ales la gauri si extremitati )

Al meu are un an , prezinta semne de rugina intradevar , dar cum se executa zincarea si cat costa?
  • pefo

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2008

  • Mesaj Privat
alexx_gan a scris:
pefo a scris:mda..la scutul metalic de astrah in gaurile respective se introduc niste suruburi care au sudat in celalat capat o bara transversala de vreo 5-6 cm astfel incit atunci cind infiletezi piulita(neaparat din aia cu opritor de cauciuc) surubul nu poate efectua in cadrul metalic o rotatie completa...tot legat de montarea scutului metalic recomand zincarea acestuia (dupa un an de utilizare la mine era exfoliata vopseaua si rugina la greu mai ales la gauri si extremitati )

Al meu are un an , prezinta semne de rugina intradevar , dar cum se executa zincarea si cat costa?


pe mine m-a costat 50 de lei, lucrarea mi-a facut-o un meserias din iasi care lucreaza la o firma de profil..tre sa ii lasi scutul vreo 3 zile pentru ca trebuie sa il curete, decapeze etc.
Oricum eu dupa zincare i-am aplicat si o vopsea neagra ca sa arate ca originalul..daca te intereseaza detalii iti trimit pm
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Trimite PM poate o sa il las cand trec pe la Is
Skip ads

  • mariusgtcopel

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.8 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sfaturi
Am sa incerc sa strag surubul in piulita sa vad daca se deformeaza
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se deformeaza mai mult ca sigur si dupa ce incepe deformarea o sa vezi ca merge mai usor pana ajunge de se deformeaza complet si strange tabla aia in care se prinde apoi desfaci surubul si pui scutul si gata. Suruburile sunt destul de tari din cate stiu eu parca scrie pe ele clasa 9.8 sau 10.8 si sunt cu cheie de 13
  • mariusgtcopel

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.8 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am ajuns si eu azi sa montez scutul motor si intradevar sistemul de strangere este exact cum a spus mikyboy.
Multumiri inca o data pentru sfaturi
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ma bucur ca am putut fi de ajutor si sa speram ca vor tot mai multi care vor face operatiunea...
Skip ads

  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut dragi colegi am si eu o intrebare la voi.am avut in scut de plastic si mi-a cazut ,am cumparat un scut de fier de pe ocazii la un pret rezonabil,dar nu gasesc pe nicaieri kit-ul de monatare a cestuia ,din ce am inteleg imi trebuie piulite hexagonale,am un opel astra g 2001 ,d unde iau si eu acel kit de prindere
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat si scutul si kitul de montare de pe www.autoa.ro scutul era vro 250 d lei si kitul de monatare 4 suruburi si 4 piulite vro 50 de lei tin minte ca m-au intrebat daca vreau si kitul asta de montaj suna la ei si comanda numai kitul sau mergi la ei vad ca esti din Bucuresti.
  • Cristian89

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
oky ms muult de tot ,raman dator
  • Dumitrascu Alin-Gabriel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cu o intrebare va deranjez, am luat o astra g 2007 1.7 cdti 80cp, sh, si am vazut ca are scut metalic dar in lateralele lui e gol, unde pot gasi elementele din plastic din lateral stanga si dreapa ale scutului? va multumesc anticipat
  • Dumitrascu Alin-Gabriel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Va salut, va rog dati-mi un sfat, mi-am cumparat sh o astra g 2007 1.7cdti, si cand inchid usa sofer (telecomanda nu merge e ars circuitul) se inchide doar usa sofer, portbagajul si siguranta la rezervor, restul usilor nu fac nimic, precizez ca se aude un zgomot in usi dar nu se intampla nimic, ce as putea sa-i fac? va multumesc anticipat
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
va salut. a montat cineva un scut metalic la astra g ca acesta : https://www.auto-hak.ro/scut...opel-astra-g.html
daca da va rog sa-mi spuneti cum se comporta.
multumesc
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pai scrie ca se livreaza cu scheme de montare....nu ar trebui sa fie greu sa urmezi schema de montare!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Poti incerca si aici:
http://www.roadmenscut.ro/s...pel_astra_g.html.
Am luat mai multe modele dela ei, nu vin intotdeauna ca "de fabrica", dar nici nu trebuie sa fii om de stiinta ca sa le montezi ... au avantajul ca sunt (foarte) solide si, as zice eu, la un pret performant ...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR