Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • oldfield_26

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am o problema cu Astra Caravan 1,7 DTI monel 2000. Mi s/au ars sigurantele pentru claxon si nu mai am deloc claxon. problema este ca imediat dupa ce le/am schimbat, la prima claxonare s/au ars imediat. Ma puteti ajuta va rog, ca nu am gasit nimic postat legat de acest subiect.Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Verifica cele doua claxoane, sunt puse in paralel, daca unul este in scurt, se intampla ce ai patit tu.
  • oldfield_26

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Verifica cele doua claxoane, sunt puse in paralel, daca unul este in scurt, se intampla ce ai patit tu.


Pai bine bine. le verific, dar eu nici nu prea stiu pe unde sunt situate.Nu am stiut decat sa umblu la tabloul cu sigurante. Pe unde ar putea fi scurtul?
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Atunci mergi la un electrician auto. Credeam ca sti ce inseamna un claxon in scurtcircuit. Claxoanele sunt in bara jos in dreapta.
Skip ads

  • oldfield_26

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ldivora a scris:Atunci mergi la un electrician auto. Credeam ca sti ce inseamna un claxon in scurtcircuit. Claxoanele sunt in bara jos in dreapta.


Pai da. Asa stiam si eu, dar problema este ca eu cred ca am scurtul undeva in tabloul cu sigurante ca atunci cand se arde cate o siguranta miroase a ars in preajma tabloului. In sfarsit. Gasesc eu o solutie. Multumesc mult pentru indicatii!
  • Ioani

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
SAlutare. Asa am patit si eu.....mie mi legat clansonu cu stregatoarele....
Mi-a ars siguranata, am pus siguranta noua si dupa ce iam data contact mi s-a ars din nou....pana la urma am consultat un electrician si mi-a zis ca claxonul e de vina. A scos cablu de la claxon si nu mi-a mai ars siguranta. Acuma circul fara claxon ...si cand ai nevoie de de claxon atunci nu ai Wink)
  • vl30tax

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si eu am patit sa mi se arda siguranta la primul claxon,mie mi se ardeau din cauza ca am schimbat claxonul dar am rezolvat problema punandu-i un releu
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@oldfield_26: Pai unde ai vrea sa miroasa a ars, daca s-a ars o siguranta? Nu in preajma tabloului de sigurante? Asta nu inseamna ca scurtul e in tablou sau in preajma lui. Poate fi vreo 2m mai incolo, unde am spus eu, adica chiar la unul din claxoane. Se depisteaza usor cu un multimetru.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR