Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat chei si acum plec sa incerc sa curat clapeta. Sa imi tineti pumnii, va rog ! Laughing Revin cu informatii si eventual foto. Stima.
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cristi2307, daca nu ajuta curatarea clapetei, arunca un ochi si aici https://www.clubopel.com/vie...p?p=255407#255407
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate si dupa curatarea clapetei simptomele persista. Ce imi reprosez este faptul ca am facut curatarea fara a reusi sa scot (spre rusinea mea dar mi-a fost si teama sa nu stric avand in vedere ca maine sunt programat la reprezentanta) mufa ce intra in trottle. Astfel, curatarea am facut-o destul de greu dar, zic eu, destul de bine. Din nou trebuie sa imi aduc reprosuri pentru faptul ca am uitat sa iau cu mine aparatul foto, fiind astfel nevoit sa fac fotografii cu telefonul, fotografii ce sunt destul de neclare. Totusi, dupa curatire se pare ca o usoara ameliorare se simte, in sensul ca a avut perioade mai lungi in care a functionat cat de cat ''in parametri'', aveam reprize bune si masina tragea bine fara sa se aprinda martorul ''masinuta cu cheita''. Concluzionand, simptomele persista cu oarece ameliorare, deci curatirea a fost totusi benefica.

Tin sa le multumesc domnilor Dan (dancuciureanu) si Dumitru (murzick) pentru sprijinul acordat prin telefon si sa imi cer inca odata scuze pentru deranj. Stima, Cristi.


P.S. O sa revin cu noi constatari dupa ''vizita'' de la reprezentanta, ''vizita'' ce va avea loc maine incepand cu ora 10.00. O zi cat mai buna tuturor.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Gaura aia mica nu este obturata ?
Skip ads

  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Gaura aia mica nu este obturata ?

Nu, nu este obturata. Am verificat in mod special.
  • clau_cj

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare
M-am chinuit si eu 2 ani de zile cu becul "check engine", am fost la reprezentanta in Cluj de 2 ori fara sa-mi spuna ce are, apoi de o luna de zile am fost la un service modest unde am vazut codurile de eroare (30 RON diagnosticarea nu 100 ca la Opel), apoi citind pe forum aici si in alte parti m-am apucat sa curat acasa throttle body-ul si am scapat de problema. Asa arata inainte de a curata:

Am curatat doar partea superioara, ce era vizibil si nu am continuat sa demontez tot corpul. Am zis ca o sa fac asta daca eroarea va mai aparea in viitor. Nu imi pot imagina cum "meseriasii" de la Opel nu au putut diagnostica problema. E ciudat rau, mai ales ca la service-ul unde am fost ulterior am vazut clar cum scria mare de tot despre ce era vorba. Daca as sta sa calculez cati litri de benzina am consumat in plus din cauza ca computerul mergea pe "default" cred ca as face cu nervii. Raspunsul standard la Opel Ecomax din Cluj in cazul meu era: "Da de unde bagi dom'le banzina? Aaaa.... de la aiaaaa.... pai aia-s cei mai mari hotzi... etc" Dar indiferent de unde bagam eu benzina aveam aceeasi problema. Hotzii erau altundeva Smile
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Asaaa ... am fost azi si la reprezentanta, unde dupa lungi verificari si verificari concluzia a fost:''pedala de acceleratie sau ECU''. Deci una dintre ele, nimic sigur. Rezolvarea ? Comandarea unei pedale, montarea si ... daca nu merge atunci e ECU. Deocamdata nu am comandat, incerc sa gasesc la cineva sa probez pedala si sa vad rezultatul.

In alta ordine de idei (cu scuzele de rigoare pentru off-topic), cum un necaz nu vine singur niciodata, pe mine pare ca ma urmaresc cam multe; pe drumul de intoarcere spre casa, chiar la intrarea in localitatea a sarit o piatra de la un camion de pe contrasens direct la mine in parbriz, langa stalp.


L.E. ora 19:15 Am tot incercat intre timp sa caut pe net, am sunat la cateva firme si persoane care se ocupa de dezmembrari pentru a cauta o pedala s.h. sa pot verifica daca la ea e buba caci nu as vrea sa cumpar noua si sa constat ca nu e de la pedala. Are cineva idee daca ar merge si de la alta motorizare, in sensul in care singura pe care am gasit-o era de la o Vectra 1.8 si nu 1.6 asa cum am eu ? Cei de la reprezentanta mi-au spus ca merge doar de la acelasi motor.
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cristi2307 a scris:... pedala. Are cineva idee daca ar merge si de la alta motorizare, in sensul in care singura pe care am gasit-o era de la o Vectra 1.8 si nu 1.6 asa cum am eu ? Cei de la reprezentanta mi-au spus ca merge doar de la acelasi motor...

Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? Multumesc.
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cristi2307, da-mi pe PM VIN-ul masinii (W0L...), sa ma uit in EPC.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cristi2307, am primit VIN-ul. Pe masina ta se potriveste pedala de acceleratie de pe orice Vectra B cu motor Z16XE, Z18XE, Z22SE, Y26SE si cu seria sasiului:
11000001-
17000001-
Ignora desenul pedalei, ca nu prea corespunde cu realitatea. Smile

Seria sasiului folosita in EPC (cimpul Range), cred ca o reprezinta ultimele 8 cifre din VIN:

  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru tot, Murzick. Stima.
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Incepand de sambata pot spune ca ''am din nou masina'', adica s-a remediat problema, bineinteles datorita domnului Mihai (1.7dti_edition2000). M-am deplasat in Bucuresti unde datorita amabilitatii si priceperii dumnealui s-a remediat defectiunea ce s-a datorat ECU, legaturilor dintre el si pedala de acceleratie. Dupa indelungi verficari atat e pedalei, a calculatorului (ECU) cat si a erorilor ce se stocau, masina functioneaza perfect. Incepand de sambata nu mai am stocata nici o eroare si nici nu a mai creat nici o problema. Inca odata, multumesc domnule Mihai (cu scuzele de rigoare ca am postat cam tarziu).
Apelati cu incredere. Om deosebit si bun meserias !

P.S. Multumesc deasemenea si domnului Dumitru (murzick) care s-a oferit sa ma ajute sa fac proba cu pedala de acceleratie de pe masina dumnealui, asta fara sa ii fi cerut eu. A venit in locul unde ma aflam eu dar, din fericire pentru mine lucrurile se rezolvasera favorabil. Totusi un gest deosebit din partea dumnealui. Multumesc frumos !
Skip ads

  • B21TMC

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut am un opel asta g din 2001 1.6 8 v z16se si am o problema la care nu a stiu nici un mecanic sa ia dea de cap.Cum se incalzeste motorul se aprinde masinuta cu cheie in bord.Din acel moment acceleratia nu mai functineaza in parametri normali adica nu se mai accelereaza normal,nu mai trage .Am puso pe tester si mi-a dat urmatoarele coduri de defect:p1120,p1122,p1550.Am scimbat pedala de acceleratie cu tot cu senzor,am curatat clapeta de acceleratie,am curatat admisia,au venit foarte multi mecanici cu toate natile de testere si nu am reusit sa ai dau de cap .Daca este cineva care a mai patit asa ceva sau stie ce trebuie facut il rog sa ma ajute.Multumesc
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din cate vad, exact aceeasi problema:
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#304560

Vorbeste cu domnul Mihai (1.7dti_edition2000 pe forum). Multa bafta.
  • B21TMC

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cristi2307 a scris:Din cate vad, exact aceeasi problema:
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#304560

Vorbeste cu domnul Mihai (1.7dti_edition2000 pe forum). Multa bafta.

ok ms frumos o sa iti urmez sfatul
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Da,este ecu defect,se rezolva,dar simbata ma intorc in bucuresti
  • filetm12

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am si eu aceeasi problema ca si cristi2307 , la mine se aprinde cheitza mai rar ,in 3 zile de 3 ori, am dus-o si eu la service, dupa ce in prealabil am folosit metoda agrafa pentru citirea erorilor, la service aceleasi erori
P1122, P1550, P1120 apoi am intrat pe forum si...
am citit tot ce scria aici si m-am linistit, macar stiu despre ce este vorba,
Sper sa ma ajute si pe mine 1.7dti_edition2000 ,

Va multumesc tuturor pentru ca postati probleme si rezolvari la probleme.
Sarbatori fericite va doresc tuturor.
  • lucian.andrei

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Vreau sa va multumesc tuturor pentru acest tutorial. Am avut si eu aceiasi problema timp de vreo 2 luni...timp in care mi se aprindea beculetul cu cheita la intervale neregulate si masina avea probleme cu acceleratia. Am fost la service si miau citit urmatoarele erori:
P1555 Throttle Position Sensor (TPS) Load Signal not Plausible
P0220 Throttle Position Sensor (TPS) Circuit 2 Voltage Low
P1122 Accelerator Pedal Position Sensor 2 Low Input

Mi s-a spus ca piesa respectiva ar costa in jur de 300 de euro...asa ca am ajuns acasa, am sapat pe forum si dupa o curatare temeinica a clapetei de acceleratie conform instructiunilor de aici problema sa rezolvat Smile . Masina este o Vectra B Z18XE din 2001.

Va multumesc inca o data pentru calitatea materialelor pe care le postati.
  • kagula

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1998 18,16v gl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema cu masina .de 6 luni nu depistez unde ar fi problema.rog sa ma tineti si pe mine la curent cu problema asta ....kagula_vs_2007@yahoo.com poate imi dati si mie o varianta de lucru pe messenger...
  • filetm12

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salutare din nou,

Rezolvarea problemei mele postata mai sus,
1. Demontat ECU
2. Trimis la bucuresti luati legatura 1.7dti_edition2000 Dl Mihai
3. Montat ECU

rezolvat problema,
multumesc 1.7dti_edition2000

P.S. : blocul de inductie imi este defect pe cil 4 , de aceea dadea rateuri,
sper sa-l inlocuiesc cat de repede
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR