Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • powermix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare imi doresc sa imi cumpar o Vectra C (motor 2000 101 Cp ) din 2002-2003 Pana in 130 de mii de km
Intrebarile mele Sunt :
Consumul cam care este in modul sportiv si normal ?
Asigurarea: Pe 1 an de zile cam cat este
Casco: Pret?
Intretinerea acestui model de Opel cam cum este material vorbind .... ( ok,costisitoare,ok)?!
Piesele cum pica .. dupa un timp ...
Multumesc frumos si sper sa nu supar pe nimeni sunt nou pe forum si .. Mersi
Skip ads

  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cumpara-ti, sunt multumit eu unul, dar nu iti lua sh din romania, ia-ti din germania.
Bolile lor (2.0 dti) (vectra c)...furtunase vacuum... (patit de mine si de multi altii de pe forum )
brate spate, amortizoare...se duc cam repede (la fel ca mai sus). In rest...destul de bune, consum cam maricel pe oras 8-9-10 , depinde de trafic, iar in afara 5-6.la viteze legale Smile
o revizie la 10.000km (ulei, filtre) cam 5 mil cu mana de lucru inclusa
casco nu am idee dar cred ca undeva pe la 700 euro pe an.
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu un 2.2 DTI?..125CP..nemtii se lauda ca-i mai fiabil decat y20dth...acuma depinde si cati bani vrei sa arunci pe ea...Noroc!
  • powermix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
gevolleyball a scris:De ce nu un 2.2 DTI?..125CP..nemtii se lauda ca-i mai fiabil decat y20dth...acuma depinde si cati bani vrei sa arunci pe ea...Noroc!

Asigurare mai mult decat dubla 1
Casco iti imaginezi cat e ? 2
Consum ? si mai mare ! 3
2000 Cm3 Rezonabil ca si Bani
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
powermix a scris:
gevolleyball a scris:De ce nu un 2.2 DTI?..125CP..nemtii se lauda ca-i mai fiabil decat y20dth...acuma depinde si cati bani vrei sa arunci pe ea...Noroc!

Asigurare mai mult decat dubla 1
Casco iti imaginezi cat e ? 2
Consum ? si mai mare ! 3
2000 Cm3 Rezonabil ca si Bani


asigurare nu stiu clt este la 2000 cm
dar la 2200 este 436 lei pe an la ARDAF,
casco se calculeaza la valoarea masini nu la capacitate,
consumul sa fie cu maxim 2 litri maxim mai mult,
si daca o cumperi din germania ai sa vezi ca este mai scumpa ca una de 2200 cm3
multi cred,ca este mai costisitoare si se feresc sa cumpere
intradevar taxa de prima inmatriculare este mai mare singurul dezavantaj
acum ramlne la aprecierea ta Very Happy
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sunt mai puţine Vectra c cu motor de 2.0 decât cu cel de 2.2 întrucât cel de 2.0 a fost condiderat ca submotorizare deşi pe vectra b şi-a făcut treaba exemplar. Dezavantajul lui 2.2 constă în faptul că este consideat de lux (ca toate care trec de 2000 cmc) şi toate taxele sunt aproape duble decât la 2.0.
Dacă aceste taxe te sperie, ai şi varianta 1.9 cdti.
  • crilia

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In aceeasi dilema am fost si eu.
Tocmai mi-am achizitionat o Vectra 1.9 CDTI pe care am luat-o personal din Germania si de care deocamdata sunt f. multumit.
Un alt aspect il constituie faptul ca motorul de 2.2 DTI, am impresia ca nu este Euro 4. Asta inseamna taxe f mari. Nu sunt 100% sigur, dar nu strica sa verifici.
  • powermix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Facand Cautari am gasit astazi :

Opel Vectra C
Pret: 10,500 EURO An fabricatie: 2003 Carburant: Motorina
Rulaj: 97,000 km Capacitate: 1,998 cmc Putere: 101 CP
Locatie:BUCURESTI Inmatriculata RO
Dotari:
EURO 3; CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
MASINA ESTE IMPECABILA DIN PUNCT DE VEDERE ESTETIC SI TEHNIC....ACCEPT ORICE TEST



PARERI?! Eu zic ca e ok masina acum nu stim ce ascude sub motor

Skip ads

  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mda..ca orice masina bine pregatita pentru vanzare...arata bine..
Km aia nu-s reali numa daca n-o stat masina intepenita in vreun garaj...
Y20DTH e puturoasa si abia vei astepta sa ti-o remapeze baietii..Nu mai vorbim de pompa de injectie,EGR si alte "bube"...Succes in alegere..
Y22DTR merita mult mai mult decat un Y20DTH tot euro 3...din toate punctele de vedere..Acuma cum ti-e norocu!Bafta.
  • powermix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
gevolleyball a scris:Mda..ca orice masina bine pregatita pentru vanzare...arata bine..
Km aia nu-s reali numa daca n-o stat masina intepenita in vreun garaj...
Y20DTH e puturoasa si abia vei astepta sa ti-o remapeze baietii..Nu mai vorbim de pompa de injectie,EGR si alte "bube"...Succes in alegere..
Y22DTR merita mult mai mult decat un Y20DTH tot euro 3...din toate punctele de vedere..Acuma cum ti-e norocu!Bafta.

vazut incercat testat dupa mai vb Mad
  • adry

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: SIBIU
  • Masina: Vectra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De ce sa nu fie reali km. eu am una din 2002 si are doar 75400 km. Am facut 3 drumuri spania-romania si in rest sfirsitul de saptamina mai mergem la plimbare si la cumparaturi,iar vara la plaja.In tot acest timp nu am schimbat nici un furtun de vacum, egr, sau alte chestii. Masina merge impecabil,pe soselele spaniei. In romania nu sunt masinile de vina ca se strica si cedeaza piese care ar trebui sa dureze mult mai mult, este starea drumurilor , a carburantilor si a consumabilelor.Parerea mea ca in romania durata de viata a oricarui model de masina este influentat de conditiile de mai sus.
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
adry a scris:De ce sa nu fie reali km. eu am una din 2002 si are doar 75400 km. Am facut 3 drumuri spania-romania si in rest sfirsitul de saptamina mai mergem la plimbare si la cumparaturi,iar vara la plaja.In tot acest timp nu am schimbat nici un furtun de vacum, egr, sau alte chestii. Masina merge impecabil,pe soselele spaniei. In romania nu sunt masinile de vina ca se strica si cedeaza piese care ar trebui sa dureze mult mai mult, este starea drumurilor , a carburantilor si a consumabilelor.Parerea mea ca in romania durata de viata a oricarui model de masina este influentat de conditiile de mai sus.

Mda...Mai sunt si mici exceptii...care confirma regula,dar la noi majoritatea merg cu cioara vopsita in ceea ce priveste km-trajul si istoria masinilor..In rest ai dreptate..Traim intr-o tzara de cacao unde se schimba la greu borduri...soselele sunt catastrofale...pacat...Ne meritam soarta?Da pentru ca ne complacem in tzurca asta a incompetentei si-a micii ciupeli..Daca tot suntem saraci si amarati macar sa avem drumuri bune pentru masinile noastre...De motorina ce sa mai zici...jegu asta de motorina care ne strica pompele de injectie a ajuns mai scumpa ca benzina..Traim vremuri apocaliptice Razz si se apropie alegerile...Who fu..ckin cares Laughing Laughing
Skip ads

  • powermix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pana la urma nu mai iti iei nimik dak stai sa tii cont de astea masina e facuta sa si cada asta e ideea si dak e sa mai si fie pb de drumuri asta e Romania ... deci cred ca imi iau vectra C 2003+ 2.0 motor e ok 2.200 e prea mare zicea cineva mai sus ca intra in categoria aia cu masini de lux e juma juma adevarat nu e o masina fantastica dar e la fel de scumpa la impozite si rca cu una mult mai tare mercedes BMW ...
  • HaRRy_GTS

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 2.2 YDTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2007

  • Mesaj Privat
2.2 face toti banii .....
  • powermix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
HaRRy_GTS a scris:2.2 face toti banii .....

Dar impozitul si RCA?
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
asta cu impozitu si RCA e tare de tot...
te sperie 300+420 (RON) pe an?Atunci discutia despre Vectra se termina aici...E ca si cum ai avea Honda benzinar si te-ai uita la consum..Indiferent ce iei..N-o sa bagi bani in impozit si RCA cu Y20DTH dar o sa-i pompezi in piese la greu..Parerea mea
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am 2.0 si nu am patit nimic la motor intr-un an jumate aproape, doar cu furtunasele vacuum....
ia-ti 2.2... si o sa plangi cand o sa rupi 3 furtune de intercooler pe an....si sa vezi ca unu bun e 150 de euro... asa ca...faci ce vrei.
e adevarat ca e submotorizat 2.0 , dar daca nu esti pustan deala cu figuri sa faci liniute si alte alea, eu zic ca e suficient ca demaraj intr-un oras aglomerat ca bucurestiul, si in afara sa mergi cu 150 lejer. Plus ca uitate la diferentele mari la asigurare si impozit...care o sa fie si mai mari, si apoi la txa inmatriculare care e cu vreo cateva sute mai mare 5-6-7 sute...depinde de anu masinii.
  • powermix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
gevolleyball a scris:asta cu impozitu si RCA e tare de tot...
te sperie 300+420 (RON) pe an?Atunci discutia despre Vectra se termina aici...E ca si cum ai avea Honda benzinar si te-ai uita la consum..Indiferent ce iei..N-o sa bagi bani in impozit si RCA cu Y20DTH dar o sa-i pompezi in piese la greu..Parerea mea

Deci cat e la 2.2 impozitu si rca?
  • gevolleyball

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
powermix a scris:
gevolleyball a scris:asta cu impozitu si RCA e tare de tot...
te sperie 300+420 (RON) pe an?Atunci discutia despre Vectra se termina aici...E ca si cum ai avea Honda benzinar si te-ai uita la consum..Indiferent ce iei..N-o sa bagi bani in impozit si RCA cu Y20DTH dar o sa-i pompezi in piese la greu..Parerea mea

Deci cat e la 2.2 impozitu si rca?

Dupa cum bine am platit 300ron impozit si 420ron rca/an
  • powermix

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ce sa zic mai nou ma ghidez pe 1.9 ctdi 120 cp Mad 2005 an
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR