Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie sa verifici daca actuatorul este "conectat" la mecanismul de inchidere a masinii si nu este "sarit" (trebuie sa umbli in/la portiera).....
Apoi verifica cu un aparat sau creion de masura daca exista tensiune pe firele de la actuator la armarea inchiderii. Sa fii atent sa blochezi portiera din buton (clenciul din ea) daca o vei lasa deschisa.
In situatia in care exista tensiune -- problema la actuatorul respectiv (de verificat sau inlocuit)
In situatia in care nu exista tensiune ---- de verificat circuitul sa nu fie intrerupt si siguranta sa nu fie arsa
In mare cam asta este...
Skip ads

  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am verificat tot ce miati scris am curent pe cablu motorasele care leam cumparat sant bune pt ca leam verificat pe spate stanga siguranta e in regula mia spus cineva de un releu dar nu e sigur a spus ca sant 5 stiti ceva ms
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sa-ti explic putin principiul de functionare....
In momentul cand inchizi masina din telecomanda (atunci cand armezi inchiderea) unitatea inchiderii centralizate da tensiune pt cateva secunde la fiecare actuator (atunci masori tensiunea pe firele care merg la actuator), tensiune care permite "motoraselor de la inchidere" (care se afla in portiere) sa se inchida (iar la dezarmarea usilor din telecomanda sa se deschida).
In situatia in care ai tensiune si-ti functioneaza actuatorul (daca ai tensiune nu se poate sa nu-ti functioneze motorasul in situatia in care acesta nu-i defect) trebuie sa te uiti putin la partea mecanica din portiera (care contribuie la inchiderea/deschiderea usii) si sa vezi sa nu fie ceva sarit, blocat sau defect.

Atentie, tensiune pe cablurile la care sunt conectate actuatoarele trebuie sa fie doar la deschiderea/inchiderea masinii. Nu trebuie sa fie tensiune permanent pt ca se ard actuatoarele si/sau raman blocate.

PS: O prima verificare a modului de functionare a inchiderii centralizate se face folosind cheia (se inchide si deschide masina cu cheia nu cu telecomanda cheii)
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns dar am fost la un electrician si am verificat tensiunea pe cabluri si este problema este ca din cand in cand motorasul merge dar la un moment dat se bloceaza pur si simplu ma streseaza Rolling Eyes
Skip ads

  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Atunci este problema la motoras si/sau sistemul mecanic (cel cu parghii) de inchidere a portierei. Poate actuatorul se cere schimbat cu unul mai bun, iar parghiile putin curatate si/sau unse Oare? Very Happy
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
o intrebare acuatoru si motorasul e acelasi lucru? daca nu unde se afla acuatorul sal schimb caci nu stiu care e
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Este acelasi lucru. Am scris asa pt ca nu am vrut sa ma repet....

Intra pe http://www.auto100.ro/products.php?id=174 si vezi imaginea (am pus adresa aceasta de web nu pt reclama ci doar ca sa vezi cum arata)
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ms deci spui ca e acelasi lucru acuatorul si motorasu? dar eu am 3 motorase ,si nu seamana unde e acuatorul adica ala care lam vazut la adresa data de tine.
Skip ads

  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In portiere. Daca ai geamuri electrice vei mai gasi si motorasul de la macaraua care ridica/coboara geamul..
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
tiam spus ca am 3 motorase dar nu sant la fel si alea sant bune deci team pus in dilema Laughing
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am sa le fac o poza sa le vezi si scuze daca gresesc dar sant fata Razz
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ai mai jos cateva imagini dintr-un manual de reparatii privind inchiderea centralizata si actuatoarele din portiere, buson combustibil si hayon....Poate te vor ajuta cu ceva....







PS: Tocmai pt ca esti fata ti-am pus si aceste imagini..... Very Happy


Ultima modificare facuta de Dorin.Opel la Sam 08 Nov, 2008 9:01 pm
Skip ads

  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
deci la mine merg 3 portiere usa dreapta spate nu , curent am pe cablu,am 2 motorase,leam verificat pe usa spate stanga si sant bune,nu inteleg de unde vine defectiunea poate poti u sa ma ajuti Rolling Eyes
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca am inteles f bine ce ai vrut sa spui....De aceea voi incerca sa sintetizez putin:
1. 3 portiere sunt functionale, doar cea din spate dreapta nu se inchide, fiind cea cu problema.
2. ai verificat tensiunea pe firele actuatoarelor din portiera cu probleme si exista curent (aici nu am inteles daca permanent sau doar la armarea/dezarmarea inchiderii)
3. ai scos "motorasele" din portiera dreapta spate si le-ai montat pt proba pe stanga spate si sunt functionale
4. ai geamuri electrice si pe fata si pe spate

Corecteaza-ma si completeaza-ma acolo unde consideri ca-i gresit sau incomplet.....(asta ca sa inteleg despre ce este vorba)

PS: Poti sa incerci sa scrii si tu ca mine cu liniute, numere etc ca sa faci o mica diferenta intre probleme....
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
este bine pana la curent numai ca eu nu stiu daca e curnt continu dor la armare si dezarmare e si da am geamuri electrice fata spate deci?
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
in final, nu inteleg.. unde este, problema.
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca o sa ma fac f bine inteles, dar voi incerca....
1. Citeste te rog ce este scris si in cele 3 imagini care ti le-am trimis intr-un post anterior
2. Avand si geamuri electrice pe spate va trebui ca in portiera cu probleme sa ai 2 motorase. Unul este pt ridicarea/coborarea geamului si cel de-al doilea este actuatorul de la blocarea/deblocarea portierei. Pt ca problema ta vizeaza doar inchidere/deschiderea masinii atunci te vei axa numai pe al doilea servomotoras amintit anterior.
3. Scoate protectia ("fata") portierei, leaga la firele de la actuator un voltmetru, inchide toate portierele (inclusiv cea cu problema), stai pe bancheta din spate cu voltmetrul intr-o mana si cu telecomanda inchiderii in alta si inchide toate portierele din telecomanda, uitandu-te in acelasi timp la voltmetru. Apoi inchide-deschide de vreo cateva ori. In mod normal voltmetru trebuie sa-ti arate o anumita tensiune doar la armarea/dezarmarea inchiderii...
4. Ai nevoie de un voltmetru care sa masoare curent continuu (nu alternativ), dar actuatoarele nu trebuie sa fie alimentate in mod continuu cu curent, ci doar la inchiderea/deschiderea masinii din telecomanda.

Acum as vrea sa ma lamuresti si pe mine ce ai facut tu...

PS: sper sa nu se supere vreoun moderator sau admin de pe forum sa considere ca facem chat..... Twisted Evil
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ok mersi, am sa incerc, si am sa iti spun daca am reusit.
  • nicu 40

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Zafira 2002 z 1800
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai am facut tot,ce tiam scris, am incercat motorasele ,si curentu pe fire ,dar tu nu miai spus ce masina ai. Rolling Eyes
  • Dorin.Opel

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Du-te la un electrician auto bun si te va ajuta. Nu vreau sa transformam discutia in chat.
Eu ti-am zis sa detaliezi ce ai verificat la masina si care au fost rezultatele si tu-mi dai acelasi raspuns... Am impresia ca ai chef de vorba....
Cauta si vei gasi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR