Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutam din nou, am fost la Udriste sa intreb de ce nu imi pot pune la nr de inmatriculare cele doua vocale''O'' si "I''( prima litera sa fie una din cele doua).
Justificarea lor a fost ca nu se poate si atat. Le-am cerut sa imi dea un articol de lege , ceva scris ca numerele de inmatriculare nu pot incepe una din cele doua vocale si nu au fost in stare sa imi zica nimic, ca sa caut in legi si OG-uri. Am cautat , degeaba. Nicaieri nu am gasit facandu-se referire la interzicerea folosirii celor doua vocale la inceputul numarului .Am citit si 189/2005 si 1501/2006.
Daca stie cineva detalii sau daca are cineva nr de inmatriculare care incepe cu una din cele doua vocale rog sa posteze.
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
nu are nimeni astfel de numere. O si I erau "interzise" complet, iar la un moment dat au fost acceptate pentru a mari numarul de combinatii disponibile, dar numai in pozitia 2 si 3. la momentul respectiv s-a facut anuntul, dar nu cred ca mai stie cineva pe deasupra unde a fost publicata hotarirea. nu e un lucru cu care sa iti bati capul. oricum, e dinainte de 2005. mult.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
probabil ca se confunda O cu zero si I cu unu
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Regulament pentru aplicarea Ordonantei de urgenta privind circulatia pe drumurile publice nr 195/2002 - valabil din 01 dec.2006

Art. 24.(3) Nu pot fi atribuite combinaţiile de litere care pot avea o semnificaţie obscenă sau cele care pot conduce la asocierea cu denumirile unor autorităţi publice, dacă acestea solicită în scris autorităţii emitente restricţionarea atribuirii unei anumite combinaţii a numărului de înmatriculare. Persoanele care deţin deja vehicule înmatriculate cu numere restricţionate ulterior pot utiliza în continuare numerele în cauză, dar numai până la înstrăinarea vehiculului.

Si atat
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
scurt:o de la octav se confunda cu zero..ex B 10 OYB si I se confunda cu 1 ,ex B 11 IUL.
nemtii sunt mult mai destepti,pt ca zero este taiat(intrerupt)undeva in stanga sus, tocmai sa nu fie confuzie.
nu cred ca este vreo lege pt asa ceva ,pur si simplu nu se elibereaza (fabrica) numere de acest gen.
we are living in romania and that cost all entire time!
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
[quote="octav13"]scurt:o de la octav se confunda cu zero..ex B 10 OYB si I se confunda cu 1 ,ex B 11 IUL.

Intru totul de acord cu tine, dar chestia asta trebuie sa fie publicate undeva, intr-o lege, nu poti interzice ca asa vrei tu.

Sa vad cand am timp sa depun o cerere la registratura la ei, si poate candva imi vor raspunde, dar sa vad ceva oficial, nu vorbe
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ESTE lege! de ce sinteti caposi? nu se cheama lege, dar este un act normativ care reglementeaza traba asta. acum ne punem ambitia sa avem astfel de numere?

in regulamentul ala nu scrie nici dimensiunile aprobate, nici despre partea din stinga cu RO si tricolor (mai nou cu ue). si totusi si astea sint niste reguli. e posibil sa fie norme interne de realizare a placilor de inmatriculare (desi parca am vazut undeva aceste reguli publicate, inclusiv cu imagini ale tipurilor de placute aprobate - se intimpla acum multi ani).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Un amic al meu are un espero înmatriculat înainte ca DNA să aibă semnificaţia de astăzi. În decenbrie, a cumpărat un twingo pentru soţie şi a cerut ca noul număr să fie tot DNA. După o vreme de discuţii argumentate de fiecare parte, funcţionarul nu a reuşit să-i explice care este diferenţa dintre un număr şi altul, de ce poate să circule cu 03 şi cu 04 sau altceva nu, şi i-a dat până la urmă cu 09.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR