Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Citeam un topic initiat prin 2004 despre cum sa ne ajutam in trafic si mi-am adus aminte de ACR.
ACR, desi are peste 100 ani experienta in domeniu, parca nu e asa prezent printre noi.
Am vazut recent un documentar despre ADAC-ul nemtilor si am ramas surprins sa vad peste 15 milioane de membri, o imensa flota de masini de asistenta rutiera, mecanici specializati pe depanare pe loc, elicoptere de interventie medicala urgenta. Spuneau ca 70-80% din problemele tehnice sunt rezolvate, cel putin temporar, pe loc, incat sa isi continue deplasarea. Sunt frumos colorati in galben (ca si ACR) bine dotati cu echipament si li se zice the "Yellow Angels".

Americanii au si ei AAA (American Automobile Association) , organizatie non-profit, care contracteaza in caz de nevoie firme locale de tractari pentru membri. Au un sistem de clasificare a hotelurilor si restaurantelor din state, care ofera discounturi membrilor

Ca sa continuam suita astept ceva despre rusi, trebuie sa aiba si ei un club auto national.
Fiind un sistem national, m-am referit la ACR, dar cred ca exista posibilitati si pentru un club mare.

Vad saptamanal in trafic cel putin 10 masini stricate sau in pana de combustibil pe A2 (mergand foarte mult pe traseul Bucuresti - Cernavoda), oameni frustrati pentru ca trebuie sa sune prieteni de la distante mari sau sa cheme servicii de asistenta care ii taxeaza peste posibilitatile lor.
Sper sa evitam discutiile de genul "sa faca statul", etc
De vazut :
http://en.wikipedia.org/wik...obile_Association
http://en.wikipedia.org/wik...ency_road_service
http://en.wikipedia.org/wiki/ADAC
http://www.allamericaroadside.org/ - Contributii rezonabile (zic eu) pentru a scapa de frustrarile unei neplaceri in mijlocul pustiului.`
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
idee interesanta dar in general lumea se uita, zambeste, se gandeste ca administratorul unei asemenea organizatii va face pt el si atat, si apoi pleaca.
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mai este Dacia Asistenta care incearca a se apropia de ideea asta.

De ce nu si un serviciu ClubOpel?
Nu-mi vine sa cred ca membrii acestui club nu ar "cotiza" intr-un fel sau altul la infiintarea si (macar) mentinerea unui astfel de serviciu.
Nu se stie niciodata cand te loveste necazul, in mijloc de campie... Dar stii ca exista ClubOpel!
Parca te simti mai in siguranta stiind ca dai masina pe mana unor oameni ce impartasesc aceeasi pasiune. Oameni pe care ii stii, i-ai cunoscut la intalniri sau macar ai discutat cu ei in spatiul virtual al acestui forum.
Hmm, sounds good?

Colegii din Iasi au inceput sa miste ceva in sensul asta. Deci se poate! Vointa sa fie...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
kT a scris:De ce nu si un serviciu ClubOpel?
Nu-mi vine sa cred ca membrii acestui club nu ar "cotiza"...
Prea putini ar cotiza. Vezi topicul de hardware diagnoza. Au bifat vreo 100, cand a fost vorba sa cotizam am ramas 3 Smile

Dar... Doamne-ajuta! Subscriu acestei idei si voi participa!
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Parca incepuse ceva in directia aceasta. Este drept, timid, sub forma unei liste cu telefoane ale membrilor, precum si tipul de masina pe care cu onoare il conduce fiecare. Sincer nu prea cred ca ar sari cineva din pat la doua noaptea pentru un telefon "sunt cutarica de pe clubopel, vino in padure la Sinesti (reusit exemplu, nu?) ca am ramas in pana de gaz".
  • kT
  • **
  • 215 mesaje
  • din 21 Sep 2007
  • Astra 2001 Y17DT
  • Bucuresti
  • kT

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da maiandrei, si toata lumea vrea diagnoza gratis la intalniri...

Si ca sa fii membru ACR trebuie sa cotizezi. Altfel... pas! Nici nu te baga in seama.

Da, povestile sunt gratis (si gratuite uneori)... Serviciile se platesc. Dar plata asta, fiind un serviciu oferit de ClubOpel membrilor sai, ar putea fi diferentiata in functie de gradul de participare al fiecaruia.
Un posibil exemplu pt taxe de tractare: Nu esti membru, X ron. Esti membru neplatitor, X -3%. Esti membru platitor "Silver", X -10%, "Gold", X -20%, "Platinum" X -30%.
Se poate merge cu visarea chiar mai departe: un numar scurt, gen 1112, apelabil din toate retelele, un dispecerat, tara impartita in zone si pt fiecare zona cate o echipa de serviciu. Membrii echipelor? Angajati/platiti de ClubOpel, sau voluntariat... Sa mai zic de Service-uri proprii cu tarife in genul celor de mai sus?
Suntem atatia posesori de Opel in tara asta ca am putea avea chiar partidul nostru, cu locuri destule in Parlament, din primul tur, dapai un amarat de serviciu de tractare...
Ar trebui sa luam aminte la ce fac cei din Iasi (dancuciureanu & co) si sa incercam sa extindem asta cat mai mult posibil in tara. Parerea mea, care este Smile
Oameni buni, orice se poate face, doar sa vrem. Vrem?!

@criss_slc: ai si tu dreptate, dar niste oameni angajati/platiti pentru asta ar face-o...

LE: Ca sa raspund la intrebarea din titlu: Da, mai exista ACR. I-am cautat eu anul trecut, cand aveam nevoie de o platforma sa-mi duca masina din Titan pana la DiBas. Si mi-o duceau. Daca eram sau ma faceam membru... S-a rezolvat cu Dacia Asistenta.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vara trecuta s-a pus problema disparitiei unui alt club auto datorita problemelor financiare si costurilor mari pentru gazduirea pe un server destul de bun. Am contribuit si in acelasi timp am fost surprins sa vad cati bani s-au adunat din toata tara.
Eu cred ca ar merge chestia cu contributiile, dar este greu, ca orice inceput.
Important e sa fim multi (nu si prosti)
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
o idee destul de buna ... sper sa se ocupe cineva de asta!
cu cotizatia ... ma bag si eu ... am patit-o de vreo 2x si stiu cum e sa ai nevoie de ajutor!
sper sa reuseasca cineva!
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poi ala hai ca se baga, alalalt hai ca se baga, dar nimeni nu face ceva concret. acu intrebare intrebatoare. pt un astfel de club nu ne trebuie o firma legala ?
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@sms etc: ACR exista si e printre noi. Acum nu va imaginati ca o sa vedeti masinile lor de interventie la orice colt de strada. La fel cum ai Ford Assistance, Dacia/Renault Asistenta etc.

S-a precizat ca ACR nu te baga in seama daca nu cotizezi. Pai nu stiu ce firma te remorcheaza sau iti repara masina gratis in tara asta? Si sa nu sariti sa ziceti asistenta opel sau dacia asistentaq daca ai Dacia/Renault in garantie..pentru ca si acel serviciu este inclus in costurile de vanzare ale unui automobil, exact ca o asigurare.

Iar la ACR sa platesti in jur de 100euro (daca nu ma insel, atat mi s-a comunicat cand am vorbit cu un director de la ei asta-vara cand urma sa fac o campanie media impreuna cu ei) pe an nu mi se pare chiar o suma fenomenala (ar fi cam 9euro pe luna, cam cat te costa un spalat de masina ext+int).

Asa ca, pe piata romaneasca, exista destule astfel de servicii (Dacia/Renault oricum sunt destul de prompti, Ford la fel etc)..ca toti au niste preturi piperate, asta e partea nr 2 - doar traim in Romania..unde daca nu jecmanesti pe celalalt, esti considerat un fraier.

Acum treceti si in tabara adversa si puneti-va in locul lor: aveti o duba, piese, 2 mecanici disponibili 24h din 24h si aveti solicitari. Bun. Aveti de recuperat investitia (duba, scule, echipamente etc), carburantul, salariile mecanicilor etc. Cum nimeni nu isi pierde vremea fara sa aiba un profit (altfel am trai intr-o lume ideala) nu vom avea o firma care sa presteze aceste servicii la niste preturi decente (indiferent ca platesti per interventie sau cotizatie lunara).
  • dimi

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ideea aste super trebuie materializata -sunt de acord sa cotizez
rog propuneri concrete pentru inceputul acestei activitati -discutii cu membrii club opel din fiecare localitate - la Durau o sa discutam ( de ex cunosc un service din Iasi care are incheiat un protocol cu alte service-uri din tara pentru remedierea micilor defecte si tractare -daca este cazul - nu am intrat in amanunte privind pretul ,dar ma pot interesa)
sa auzim de bine
de ultima ora - andreea_xu o noua cotizanta
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Se ajunge iar la o lista de numere de telefon si adrese din toata tara ...
Bine si asa, macar sunt recomandati ...
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Referitor la membership: una e sa ne ajutam in trafic (prin asta ma refer nonprofit) si alta e sa ai un personal + utilaj dedicat acestui "sport" (implica multe cheltuieli si posibil sa nu fie profitabil doar pe baza membership).

Ideea nu e rea dar trebuie sa stiti ca exista zeci-sute de firme/PFA care se ocupa cu tractarile si bineinteles si aici, exista o mica mafie prin care in urma accidentelor ajunge X sa mearga la o tractare.

Toata treaba e sa fie si profitabil!

P.S. Cine ma cunoaste, stie ca vorbesc din proprie experienta!
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
O intrebare: am printat acum cateva luni,mai exact pe 17 mai 2010 o lista care avea si o harta inclusa cu cativa zeci de membri club opel care isi lasasera adresele si numerele de telefon si care se ofereau,in caz de uirgenta sa ofere un mic ajutor sau macar un sfat celor care aveau probleme cu masina prin zona lor de resedinta,intrebarea este: UNDE GASESC ACEA LISTA? pentru ca nu o gasesc cautand pe site-ulclubopel.com
Ceva indicii:harta reprezinta Romania impartita in judete,cele cu persoane inscrise sunt colorate alb,cele fara membri inscrisi sunt gri iar pe harta scrie Asistenta Rutiera Gratis in stanga sus iar in dreapta ClubOpel Romania.
Mi-ar fi de folos acea harta asa ca astept sugestii si informatii unde o pot gasi.
Multumesc tuturor!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ daniel 5ck : undeva pe topicul asta: https://www.clubopel.com/vie...365&start=380 vezi pe la ultimele pagini unde e harta actualizata
  • daniel 5ck

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Cipi,am gasit-o,salvat-o in calculator si sper sa nu o folosesc prea curand dar oricum,pot merge mult mai linistit la drum stiind ca in caz de nevoie pot suna pe cineva in orice zona a Romaniei.
Sa aveti drumuri bune!
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Eu m-am facut membru ACR vrand-nevrand,pentru o reducere de 9 % la masina noua....am platit 340 RON pentru un an,cu o reducere de 20 % ,obtinuta de la presedintele ACR.Numai taxa de inscriere e de 100 RON ! Shocked
Exista si niste beneficii in tara si strainatate,cu cardul ACR,tractare gratuita,reduceri de pret la hoteluri,magazine s.a.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate serviciile ACR sunt tot mai putine si [abonamentul ] tot mai scump.Cand se facea ITP-ul anual,numai costul ITP-ului (la service-uri)era mai mare decat cotizatia anuala ACR.In plus (la ACR)se asigura ITP anual,reglare faruri si gaze ardere,o tractare gratuita in limita a 30 km si posibilitatea participarii la concursuri,etc,+asistenta internationala.Pe atunci exista un nr unic de telefon in toata tara 12345 (6)-... .De precizat ca presedintele ACR (actual)face parte din conducerea FIA(federatia internationala automobilism)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR